Knæskadet AGF-spiller: Ingen horisont for comeback

Frederik Tingager vil ikke sætte en tidshorisont for, hvornår han kan være tilbage igen.



AGF er for tiden hårdt ramt af en blanding af skader og sygdom. En af dem, som har været udsat for begge dele, er forsvarsspilleren Frederik Tingager, som både har en knæskade og har haft coronavirus.

Netop den blanding fik et uheldigt udfald. Det fortæller AGF’eren i et interview med Århus Stiftstidende.

Her kommer han ind på, at knæet begyndte at drille allerede tilbage i november. Dengang satsede man på, at vinterpausen ville klare problemet, men en kombination af covid 19-smitte og for hård træning fik den gamle skade til at dukke op igen.

Efter de to første kampe af foråret kunne Tingager godt mærke, at knæet ikke reagerede ordentligt, og han har siden siddet udenfor. Fremtiden er svær for ham at spå om, men det ser bedre ud, fastslår han.

– Der er ingen horisont for et comeback lige nu. Som fodboldspiller kan du hurtigt blive skuffet hvis du sætter dig en tidshorisont, så det har vi ikke valgt at gøre, siger AGF-forsvarsspilleren til avisen og fortsætter:

– Vi skulle hen til et sted, hvor knæet ikke reagerede overhovedet, og lige nu går det rigtig godt hvad det angår. Jeg kan se lyset for enden af tunellen, lyder det fra Frederik Tingager om fremtiden.

Tingagers forsvarskollega Niklas Backman har ligeledes været ramt af problemer med en knæskade. Her går det nu meget bedre. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen