Med to spillerunder tilbage er FC Fredericia favorit til at følge Vejle ned i den næstbedste række efter sommerferien.
Uanset om det skulle ende med nedrykning, mener cheftræner Michael Hansen, at oprykkeren har vist sin berettigelse i sin første superligasæson.
– Jeg synes, vi har vist os godt frem og vist, hvad vi ville. Spillerne har været superseje til at gå fra opgave til opgave – både i medgang og modgang.
– Vi har været glade for at være her og har gjort, hvad vi kunne. Vi har justeret ting og er blevet bedre undervejs og har haft spillere, der har vist sig rigtigt flot frem, og så må tabellen ende, som den nu engang gør, siger Michael Hansen.
Før de to sidste runder ligger Fredericia under stregen med 31 point. For at overleve skal holdet overhale enten Randers eller Silkeborg, der har henholdsvis 34 og 36.
Det er efter en periode, hvor Fredericia ikke har vundet i seks kampe. Det er dog blevet til fire uafgjorte, og senest skabte holdet et væld af chancer og førte tre gange, men måtte nøjes med 3-3 mod FC København.
– Indholdsmæssigt har vi været rigtigt tilfredse, og spillerne har vist et godt udtryk og har foldet sig frit ud uden at tænke for meget over mulige konsekvenser.
– Men hvor vi kun har fået et point i de seneste to kampe, har Silkeborg gjort det flot og har fået seks point, og Randers har haft et forspring, og derfor er situationen, som den er, hvor vi ikke har det i egne hænder, lyder det fra Michael Hansen.
Fredericia skal søndag møde Vejle ude, og i sidste runde kommer Silkeborg på besøg. Fredericia skal selv sørge for at vinde sine kampe, men har altså brug for en hjælpende hånd. Den kan komme fra FCK, der møder Silkeborg og Randers i de sidste kampe.
Fredericia-træneren har dog kun fokus på sit eget hold.
– For at gøre os fortjent til at få hjælp skal vi selv gøre vores arbejde, så det nytter ikke noget at kigge på de andre.
– Denne uge handler om at få spillerne til at føle, at de kan opnå noget på søndag. Det kan være afgjort efter denne runde, så al vores fokus er på at levere i Vejle. Vi er nødt til at vinde. Alt andet lukker vi ude.
Der er kickoff i Vejle søndag klokken 14.00. Silkeborg tager klokken 16.00 imod FCK, mens Randers først mandag aften spiller på hjemmebane mod OB.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER