Knust: FCM-profil skal til tjek

Aral Simsir røg ud med en skade i topkampen mod FC København, og de umiddelbare tegn var ikke opløftende.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland fik helt ufrivilligt en svingdør på venstre kant i 4-2-sejren over FC København.

Først fik Mikel Gogorza et ordentligt skrub på benet i de første minutter af kampen, så han måtte udgå i pausen.

Her havde Aral Simsir varmet op, men han spillede kun med i 25 minutter, før han måtte udgå med en skade og erstattes af Valdemar Byskov.

På stadion såvel som på tv var det tydeligt, at FCM-profilen var særdeles ked af skaden, ligesom han var en af de første videre fra omklædningsrummet og mixed zone.

– Det er noget af det,han har døjet lidt med, der er brudt op. Det er vi selvfølgelig ærgerlige over, for vi synes, at vi fik ham godt igennem AGF-kampen. Og vi fik ham igennem et par træningspas. Selvfølgelig er det en bet. Jeg er ikke i tvivl om, at vi nok skal få ham gjort klar igen, når det hele skal afgøres, sagde cheftræner Thomas Thomasberg umiddelbart efter kampen.

Aral Simsir trænede alene med fysiske trænere, da medierne var til FCM-træning i sidste uge, og først i sidste øjeblik blev han klar til sidste søndags kamp mod AGF.

Det er ifølge Tipsbladets oplysninger en skade i låret, der torsdag ramte Simsir i anden halvleg mod FC København.

Og i dag skal Aral Simsir tjekkes yderligere for at fastslå skadens omfang, ligesom kantkollegaen Mikel Gogorza også skal til eftersyn efter sin skade.

Valdemar Byskov spillede udmærket efter sin indskiftning, mens FC Midtjylland også kan smide Darío Osorio eller Franculino over i venstre, hvor de dog ikke umiddelbart vil passe i FCM’s sædvanlige stil med kanter, der trækker ind i banen.

FC Midtjylland skal spille igen på tirsdag mod FC Nordsjælland, der også er modstanderen i næste FCM-hjemmekamp søndag i næste uge.

Læs karaktererne fra kampen – FC Midtjyllands er her, mens du finder FC Københavns her.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Optakt: USA – Paraguay

Brasilien – Marokko

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla