Knust: FCM-profil skal til tjek

Aral Simsir røg ud med en skade i topkampen mod FC København, og de umiddelbare tegn var ikke opløftende.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland fik helt ufrivilligt en svingdør på venstre kant i 4-2-sejren over FC København.

Først fik Mikel Gogorza et ordentligt skrub på benet i de første minutter af kampen, så han måtte udgå i pausen.

Her havde Aral Simsir varmet op, men han spillede kun med i 25 minutter, før han måtte udgå med en skade og erstattes af Valdemar Byskov.

På stadion såvel som på tv var det tydeligt, at FCM-profilen var særdeles ked af skaden, ligesom han var en af de første videre fra omklædningsrummet og mixed zone.

– Det er noget af det,han har døjet lidt med, der er brudt op. Det er vi selvfølgelig ærgerlige over, for vi synes, at vi fik ham godt igennem AGF-kampen. Og vi fik ham igennem et par træningspas. Selvfølgelig er det en bet. Jeg er ikke i tvivl om, at vi nok skal få ham gjort klar igen, når det hele skal afgøres, sagde cheftræner Thomas Thomasberg umiddelbart efter kampen.

Aral Simsir trænede alene med fysiske trænere, da medierne var til FCM-træning i sidste uge, og først i sidste øjeblik blev han klar til sidste søndags kamp mod AGF.

Det er ifølge Tipsbladets oplysninger en skade i låret, der torsdag ramte Simsir i anden halvleg mod FC København.

Og i dag skal Aral Simsir tjekkes yderligere for at fastslå skadens omfang, ligesom kantkollegaen Mikel Gogorza også skal til eftersyn efter sin skade.

Valdemar Byskov spillede udmærket efter sin indskiftning, mens FC Midtjylland også kan smide Darío Osorio eller Franculino over i venstre, hvor de dog ikke umiddelbart vil passe i FCM’s sædvanlige stil med kanter, der trækker ind i banen.

FC Midtjylland skal spille igen på tirsdag mod FC Nordsjælland, der også er modstanderen i næste FCM-hjemmekamp søndag i næste uge.

Læs karaktererne fra kampen – FC Midtjyllands er her, mens du finder FC Københavns her.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Her kan du se Norge mod Senegal

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Norge – Senegal

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Et skridt tættere Englands største stadion

Argentina – Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Ghana

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent