HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland fik helt ufrivilligt en svingdør på venstre kant i 4-2-sejren over FC København.
Først fik Mikel Gogorza et ordentligt skrub på benet i de første minutter af kampen, så han måtte udgå i pausen.
Her havde Aral Simsir varmet op, men han spillede kun med i 25 minutter, før han måtte udgå med en skade og erstattes af Valdemar Byskov.
På stadion såvel som på tv var det tydeligt, at FCM-profilen var særdeles ked af skaden, ligesom han var en af de første videre fra omklædningsrummet og mixed zone.
– Det er noget af det,han har døjet lidt med, der er brudt op. Det er vi selvfølgelig ærgerlige over, for vi synes, at vi fik ham godt igennem AGF-kampen. Og vi fik ham igennem et par træningspas. Selvfølgelig er det en bet. Jeg er ikke i tvivl om, at vi nok skal få ham gjort klar igen, når det hele skal afgøres, sagde cheftræner Thomas Thomasberg umiddelbart efter kampen.
Aral Simsir trænede alene med fysiske trænere, da medierne var til FCM-træning i sidste uge, og først i sidste øjeblik blev han klar til sidste søndags kamp mod AGF.
Det er ifølge Tipsbladets oplysninger en skade i låret, der torsdag ramte Simsir i anden halvleg mod FC København.
Og i dag skal Aral Simsir tjekkes yderligere for at fastslå skadens omfang, ligesom kantkollegaen Mikel Gogorza også skal til eftersyn efter sin skade.
Valdemar Byskov spillede udmærket efter sin indskiftning, mens FC Midtjylland også kan smide Darío Osorio eller Franculino over i venstre, hvor de dog ikke umiddelbart vil passe i FCM’s sædvanlige stil med kanter, der trækker ind i banen.
FC Midtjylland skal spille igen på tirsdag mod FC Nordsjælland, der også er modstanderen i næste FCM-hjemmekamp søndag i næste uge.
Læs karaktererne fra kampen – FC Midtjyllands er her, mens du finder FC Københavns her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT