Knust: FCM-profil skal til tjek

Aral Simsir røg ud med en skade i topkampen mod FC København, og de umiddelbare tegn var ikke opløftende.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland fik helt ufrivilligt en svingdør på venstre kant i 4-2-sejren over FC København.

Først fik Mikel Gogorza et ordentligt skrub på benet i de første minutter af kampen, så han måtte udgå i pausen.

Her havde Aral Simsir varmet op, men han spillede kun med i 25 minutter, før han måtte udgå med en skade og erstattes af Valdemar Byskov.

På stadion såvel som på tv var det tydeligt, at FCM-profilen var særdeles ked af skaden, ligesom han var en af de første videre fra omklædningsrummet og mixed zone.

– Det er noget af det,han har døjet lidt med, der er brudt op. Det er vi selvfølgelig ærgerlige over, for vi synes, at vi fik ham godt igennem AGF-kampen. Og vi fik ham igennem et par træningspas. Selvfølgelig er det en bet. Jeg er ikke i tvivl om, at vi nok skal få ham gjort klar igen, når det hele skal afgøres, sagde cheftræner Thomas Thomasberg umiddelbart efter kampen.

Aral Simsir trænede alene med fysiske trænere, da medierne var til FCM-træning i sidste uge, og først i sidste øjeblik blev han klar til sidste søndags kamp mod AGF.

Det er ifølge Tipsbladets oplysninger en skade i låret, der torsdag ramte Simsir i anden halvleg mod FC København.

Og i dag skal Aral Simsir tjekkes yderligere for at fastslå skadens omfang, ligesom kantkollegaen Mikel Gogorza også skal til eftersyn efter sin skade.

Valdemar Byskov spillede udmærket efter sin indskiftning, mens FC Midtjylland også kan smide Darío Osorio eller Franculino over i venstre, hvor de dog ikke umiddelbart vil passe i FCM’s sædvanlige stil med kanter, der trækker ind i banen.

FC Midtjylland skal spille igen på tirsdag mod FC Nordsjælland, der også er modstanderen i næste FCM-hjemmekamp søndag i næste uge.

Læs karaktererne fra kampen – FC Midtjyllands er her, mens du finder FC Københavns her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Åbner for sommertransfer