Knust: FCM-profil skal til tjek

Aral Simsir røg ud med en skade i topkampen mod FC København, og de umiddelbare tegn var ikke opløftende.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland fik helt ufrivilligt en svingdør på venstre kant i 4-2-sejren over FC København.

Først fik Mikel Gogorza et ordentligt skrub på benet i de første minutter af kampen, så han måtte udgå i pausen.

Her havde Aral Simsir varmet op, men han spillede kun med i 25 minutter, før han måtte udgå med en skade og erstattes af Valdemar Byskov.

På stadion såvel som på tv var det tydeligt, at FCM-profilen var særdeles ked af skaden, ligesom han var en af de første videre fra omklædningsrummet og mixed zone.

– Det er noget af det,han har døjet lidt med, der er brudt op. Det er vi selvfølgelig ærgerlige over, for vi synes, at vi fik ham godt igennem AGF-kampen. Og vi fik ham igennem et par træningspas. Selvfølgelig er det en bet. Jeg er ikke i tvivl om, at vi nok skal få ham gjort klar igen, når det hele skal afgøres, sagde cheftræner Thomas Thomasberg umiddelbart efter kampen.

Aral Simsir trænede alene med fysiske trænere, da medierne var til FCM-træning i sidste uge, og først i sidste øjeblik blev han klar til sidste søndags kamp mod AGF.

Det er ifølge Tipsbladets oplysninger en skade i låret, der torsdag ramte Simsir i anden halvleg mod FC København.

Og i dag skal Aral Simsir tjekkes yderligere for at fastslå skadens omfang, ligesom kantkollegaen Mikel Gogorza også skal til eftersyn efter sin skade.

Valdemar Byskov spillede udmærket efter sin indskiftning, mens FC Midtjylland også kan smide Darío Osorio eller Franculino over i venstre, hvor de dog ikke umiddelbart vil passe i FCM’s sædvanlige stil med kanter, der trækker ind i banen.

FC Midtjylland skal spille igen på tirsdag mod FC Nordsjælland, der også er modstanderen i næste FCM-hjemmekamp søndag i næste uge.

Læs karaktererne fra kampen – FC Midtjyllands er her, mens du finder FC Københavns her.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FC Midtjylland forlænger med stort talent

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Tyrkiet – USA

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori

Et skridt tættere Englands største stadion

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tjekkiet – Mexico