HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir brugte pausen af topbraget på MCH Arena til at varme op, og han kom i aktion straks fra starten af anden halvleg.
For Mikel Gogorza havde slået sig og humpede rundt i slutningen af første halvleg, og den 18-årige kantspiller kommer med sikkerhed ikke til at danse moderne på Crazy Daisy i aften eller køre det udvidede styrketræningsprogram for benene med ekstra meget vægt på i morgen formiddag.
Det gjorde tydeligvis ondt på den unge mand at gå, men så hjælper det at have scoret i en særdeles vigtig 4-2-sejr over guldrivalen.
– Det skete allerede efter to minutter. Jeg fik løbet den i gang, men da den blev kold igen, var der meget smerte, siger Mikel Gogorza.
– Jeg har en meget hævet læg. Jeg kunne måske have holdt fem-ti minutter til, men så ville vi hellere bruge pausen på at skifte i stedet for i løbet af fem minutter, siger kantspilleren.
– Det var en sindssygt fed dag. Også fordi vi er i et sindssygt højt niveau. Vi er klart det bedste hold.
– Jeg tror, den skal tjekkes lidt nærmere i morgen, men lige nu er min læg hævet en del og er meget øv. Det med slag er, at det jo kan gå væk fra den ene dag til den anden, siger Mikel Gogorza om, hvad der nu skal ske med det medtagne ben.
Scorede mod ‘eksen’ FCK
Mikel Gogorza kom på tavlen med det, hans cheftræner Thomas Thomasberg stod ved siden af og rettelig kaldte et sjældent hovedstødsmål, som de i øvrigt havde øvet ved lørdagens afsluttende træning.
Og det var en stor kamp at score i, både på grund af betydningen og med Gogorzas fortid i ungdomsafdelingen hos søndagens FCM-modstander.
– Det er altid fedt at score mod ens gamle hold. Men det var ikke så meget det, jeg havde tankerne. Det var mest, at jeg scorede til 2-0.

Hans smilede løs, Mikel Gogorza, ligesom holdkammeraterne, der nu er et point foran FCK igen.
– Det var en sindssygt god stemning [i omklædningsrummet lige ved siden af], også fordi det var den her rutsjebane til sidst. At vi når at komme lidt med, og så tænker man lidt ‘shit’. Men så kommer vi op igen og viser sindssygt højt niveau. Det er bare klasse, at vi også kan tage tre point mod nummer et, siger Mikel Gogorza, der nu skal på guldjagt med holdkammeraterne.
– Det giver bare et kæmpe boost. Jeg havde allerede troen før, hvor vi var bagud med nogle point, men at vi så er foran nu, det er sgu da dejligt, og det skal vi bare bygge på.
– Vi skal bare blive ved med at bygge på og være det bedste hold, som vi også viser i dag. Være fysisk stærke, vise den kvalitet, vi har, fordi vi har så bred en trup, at vi kan slå de bedste hold, hvis vi bare spiller, som vi godt ved, vi kan, siger Mikel Gogorza.
Aral Simsir udgik efter 25 i anden halvleg med en skade, og Mikel Gogorza håber, han selv kan være hurtigt klar igen, mens han ærgrer sig over kammeratens skade.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, at han går ud med den samme skade igen. Men jeg tror, Thomasberg engang sagde, at jeg superhealer, så det prøver jeg at gøre igen, siger Mikel Gogorza.
FC Midtjylland spiller de næste to runder mod FC Nordsjælland, mens FC København skal møde AGF i de kommende dobbeltrunder.

TransferLIVE: Kæmpetransfer – får 7-årig kontrakt

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

– Det virker bare lidt mærkeligt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Kold krig i ni måneder

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Martin Jørgensen scorer nyt job

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Afslører vanvittig kontrakt

– Det ville da være meget, meget underligt

‘En gennemsnitlig målmand’

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

De dropper Højlund

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

AGF-millioner på vej?

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Makreller vinder derby i Göteborg

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark