FCM-komet udgik med skade: Her er status

Mikel Gogorza havde en stor forbinding på benet efter den hæsblæsende 4-2-sejr over FC København.



HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir brugte pausen af topbraget på MCH Arena til at varme op, og han kom i aktion straks fra starten af anden halvleg.

For Mikel Gogorza havde slået sig og humpede rundt i slutningen af første halvleg, og den 18-årige kantspiller kommer med sikkerhed ikke til at danse moderne på Crazy Daisy i aften eller køre det udvidede styrketræningsprogram for benene med ekstra meget vægt på i morgen formiddag.

Det gjorde tydeligvis ondt på den unge mand at gå, men så hjælper det at have scoret i en særdeles vigtig 4-2-sejr over guldrivalen.

– Det skete allerede efter to minutter. Jeg fik løbet den i gang, men da den blev kold igen, var der meget smerte, siger Mikel Gogorza.

– Jeg har en meget hævet læg. Jeg kunne måske have holdt fem-ti minutter til, men så ville vi hellere bruge pausen på at skifte i stedet for i løbet af fem minutter, siger kantspilleren.

– Det var en sindssygt fed dag. Også fordi vi er i et sindssygt højt niveau. Vi er klart det bedste hold.

– Jeg tror, den skal tjekkes lidt nærmere i morgen, men lige nu er min læg hævet en del og er meget øv. Det med slag er, at det jo kan gå væk fra den ene dag til den anden, siger Mikel Gogorza om, hvad der nu skal ske med det medtagne ben.

Scorede mod ‘eksen’ FCK

Mikel Gogorza kom på tavlen med det, hans cheftræner Thomas Thomasberg stod ved siden af og rettelig kaldte et sjældent hovedstødsmål, som de i øvrigt havde øvet ved lørdagens afsluttende træning.

Og det var en stor kamp at score i, både på grund af betydningen og med Gogorzas fortid i ungdomsafdelingen hos søndagens FCM-modstander.

– Det er altid fedt at score mod ens gamle hold. Men det var ikke så meget det, jeg havde tankerne. Det var mest, at jeg scorede til 2-0.

Hans smilede løs, Mikel Gogorza, ligesom holdkammeraterne, der nu er et point foran FCK igen.

– Det var en sindssygt god stemning [i omklædningsrummet lige ved siden af], også fordi det var den her rutsjebane til sidst. At vi når at komme lidt med, og så tænker man lidt ‘shit’. Men så kommer vi op igen og viser sindssygt højt niveau. Det er bare klasse, at vi også kan tage tre point mod nummer et, siger Mikel Gogorza, der nu skal på guldjagt med holdkammeraterne.

– Det giver bare et kæmpe boost. Jeg havde allerede troen før, hvor vi var bagud med nogle point, men at vi så er foran nu, det er sgu da dejligt, og det skal vi bare bygge på.

– Vi skal bare blive ved med at bygge på og være det bedste hold, som vi også viser i dag. Være fysisk stærke, vise den kvalitet, vi har, fordi vi har så bred en trup, at vi kan slå de bedste hold, hvis vi bare spiller, som vi godt ved, vi kan, siger Mikel Gogorza.

Læs også Tipsbladets store interview med Mikel Gogorza om hans udvikling og karriere i FC Midtjylland

Aral Simsir udgik efter 25 i anden halvleg med en skade, og Mikel Gogorza håber, han selv kan være hurtigt klar igen, mens han ærgrer sig over kammeratens skade.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at han går ud med den samme skade igen. Men jeg tror, Thomasberg engang sagde, at jeg superhealer, så det prøver jeg at gøre igen, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland spiller de næste to runder mod FC Nordsjælland, mens FC København skal møde AGF i de kommende dobbeltrunder.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tror på overraskelse i startopstilling

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Superliga-profil skadet

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Brøndby IF – Randers FC

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Brian Riemer på plads til topkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Spændende OB-nyhed

Medier fælder hård dom

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney