HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir brugte pausen af topbraget på MCH Arena til at varme op, og han kom i aktion straks fra starten af anden halvleg.
For Mikel Gogorza havde slået sig og humpede rundt i slutningen af første halvleg, og den 18-årige kantspiller kommer med sikkerhed ikke til at danse moderne på Crazy Daisy i aften eller køre det udvidede styrketræningsprogram for benene med ekstra meget vægt på i morgen formiddag.
Det gjorde tydeligvis ondt på den unge mand at gå, men så hjælper det at have scoret i en særdeles vigtig 4-2-sejr over guldrivalen.
– Det skete allerede efter to minutter. Jeg fik løbet den i gang, men da den blev kold igen, var der meget smerte, siger Mikel Gogorza.
– Jeg har en meget hævet læg. Jeg kunne måske have holdt fem-ti minutter til, men så ville vi hellere bruge pausen på at skifte i stedet for i løbet af fem minutter, siger kantspilleren.
– Det var en sindssygt fed dag. Også fordi vi er i et sindssygt højt niveau. Vi er klart det bedste hold.
– Jeg tror, den skal tjekkes lidt nærmere i morgen, men lige nu er min læg hævet en del og er meget øv. Det med slag er, at det jo kan gå væk fra den ene dag til den anden, siger Mikel Gogorza om, hvad der nu skal ske med det medtagne ben.
Scorede mod ‘eksen’ FCK
Mikel Gogorza kom på tavlen med det, hans cheftræner Thomas Thomasberg stod ved siden af og rettelig kaldte et sjældent hovedstødsmål, som de i øvrigt havde øvet ved lørdagens afsluttende træning.
Og det var en stor kamp at score i, både på grund af betydningen og med Gogorzas fortid i ungdomsafdelingen hos søndagens FCM-modstander.
– Det er altid fedt at score mod ens gamle hold. Men det var ikke så meget det, jeg havde tankerne. Det var mest, at jeg scorede til 2-0.

Hans smilede løs, Mikel Gogorza, ligesom holdkammeraterne, der nu er et point foran FCK igen.
– Det var en sindssygt god stemning [i omklædningsrummet lige ved siden af], også fordi det var den her rutsjebane til sidst. At vi når at komme lidt med, og så tænker man lidt ‘shit’. Men så kommer vi op igen og viser sindssygt højt niveau. Det er bare klasse, at vi også kan tage tre point mod nummer et, siger Mikel Gogorza, der nu skal på guldjagt med holdkammeraterne.
– Det giver bare et kæmpe boost. Jeg havde allerede troen før, hvor vi var bagud med nogle point, men at vi så er foran nu, det er sgu da dejligt, og det skal vi bare bygge på.
– Vi skal bare blive ved med at bygge på og være det bedste hold, som vi også viser i dag. Være fysisk stærke, vise den kvalitet, vi har, fordi vi har så bred en trup, at vi kan slå de bedste hold, hvis vi bare spiller, som vi godt ved, vi kan, siger Mikel Gogorza.
Aral Simsir udgik efter 25 i anden halvleg med en skade, og Mikel Gogorza håber, han selv kan være hurtigt klar igen, mens han ærgrer sig over kammeratens skade.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, at han går ud med den samme skade igen. Men jeg tror, Thomasberg engang sagde, at jeg superhealer, så det prøver jeg at gøre igen, siger Mikel Gogorza.
FC Midtjylland spiller de næste to runder mod FC Nordsjælland, mens FC København skal møde AGF i de kommende dobbeltrunder.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED