HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir brugte pausen af topbraget på MCH Arena til at varme op, og han kom i aktion straks fra starten af anden halvleg.
For Mikel Gogorza havde slået sig og humpede rundt i slutningen af første halvleg, og den 18-årige kantspiller kommer med sikkerhed ikke til at danse moderne på Crazy Daisy i aften eller køre det udvidede styrketræningsprogram for benene med ekstra meget vægt på i morgen formiddag.
Det gjorde tydeligvis ondt på den unge mand at gå, men så hjælper det at have scoret i en særdeles vigtig 4-2-sejr over guldrivalen.
– Det skete allerede efter to minutter. Jeg fik løbet den i gang, men da den blev kold igen, var der meget smerte, siger Mikel Gogorza.
– Jeg har en meget hævet læg. Jeg kunne måske have holdt fem-ti minutter til, men så ville vi hellere bruge pausen på at skifte i stedet for i løbet af fem minutter, siger kantspilleren.
– Det var en sindssygt fed dag. Også fordi vi er i et sindssygt højt niveau. Vi er klart det bedste hold.
– Jeg tror, den skal tjekkes lidt nærmere i morgen, men lige nu er min læg hævet en del og er meget øv. Det med slag er, at det jo kan gå væk fra den ene dag til den anden, siger Mikel Gogorza om, hvad der nu skal ske med det medtagne ben.
Scorede mod ‘eksen’ FCK
Mikel Gogorza kom på tavlen med det, hans cheftræner Thomas Thomasberg stod ved siden af og rettelig kaldte et sjældent hovedstødsmål, som de i øvrigt havde øvet ved lørdagens afsluttende træning.
Og det var en stor kamp at score i, både på grund af betydningen og med Gogorzas fortid i ungdomsafdelingen hos søndagens FCM-modstander.
– Det er altid fedt at score mod ens gamle hold. Men det var ikke så meget det, jeg havde tankerne. Det var mest, at jeg scorede til 2-0.

Hans smilede løs, Mikel Gogorza, ligesom holdkammeraterne, der nu er et point foran FCK igen.
– Det var en sindssygt god stemning [i omklædningsrummet lige ved siden af], også fordi det var den her rutsjebane til sidst. At vi når at komme lidt med, og så tænker man lidt ‘shit’. Men så kommer vi op igen og viser sindssygt højt niveau. Det er bare klasse, at vi også kan tage tre point mod nummer et, siger Mikel Gogorza, der nu skal på guldjagt med holdkammeraterne.
– Det giver bare et kæmpe boost. Jeg havde allerede troen før, hvor vi var bagud med nogle point, men at vi så er foran nu, det er sgu da dejligt, og det skal vi bare bygge på.
– Vi skal bare blive ved med at bygge på og være det bedste hold, som vi også viser i dag. Være fysisk stærke, vise den kvalitet, vi har, fordi vi har så bred en trup, at vi kan slå de bedste hold, hvis vi bare spiller, som vi godt ved, vi kan, siger Mikel Gogorza.
Aral Simsir udgik efter 25 i anden halvleg med en skade, og Mikel Gogorza håber, han selv kan være hurtigt klar igen, mens han ærgrer sig over kammeratens skade.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, at han går ud med den samme skade igen. Men jeg tror, Thomasberg engang sagde, at jeg superhealer, så det prøver jeg at gøre igen, siger Mikel Gogorza.
FC Midtjylland spiller de næste to runder mod FC Nordsjælland, mens FC København skal møde AGF i de kommende dobbeltrunder.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE