Købte angriber i FCM: Troede ikke, det var muligt

FC Nordsjælland købte tidligere på året Mads Hansen i FC Midtjylland. Førstnævntes træner kunne dårligt tro sit eget held.



FC Nordsjælland har mistet klubbens topscorer fra sidste sæson, Simon Adingra, og en af dem, der skal løfte arven, er teenageren Mads Hansen. Ham har cheftræner Flemming Pedersen store forventninger til.

Hansen kom til Farum i januar og kostede 11 millioner kroner. En høj pris for en 19-årig spiller, der skifter mellem to danske klubber, men Pedersen troede dårligt nok sit eget held, da det stod klart, at Hansen var til at komme i nærheden af.

Mads Hansen har været topscorer i både U17- og U19-ligaen, og han har scoret masser af mål i UEFA Youth League. Det blev “kun” til to for FC Nordsjælland i Superligaen i foråret, men hans træner spår Hansen en god sæson forude.

– Det tager jo altid lidt tid at blive spillet ind på et hold, og vi kunne også se, at Mads er den lidt mere tænkende spiller. Så når han skal ind at lære nogle nye mønstre, kommer ting til at gå for langsomt, men nu kan vi se, at automatismerne har sat sig. Han forstår løbebaner og løbemønstre, så nu spiller han meget hurtigere. Og alle kan jo se hans potentiale.

– Det er en, vi har fulgt gennem alle ungdomsårene, så vi havde i forvejen et godt kendskab til ham. Men jeg havde aldrig nogensinde troet, at det kunne blive aktuelt for os, så da den mulighed opstod, var jeg selvfølgelig fyr og flamme, siger Flemming Pedersen med et bredt smil.

I dagens Tipsbladet kan du finde et stort interview med cheftræneren om, hvordan FC Nordsjælland skal erstatte sin anfører og topscorer, der er skiftet væk, hvilke talenter der står på spring, og hvorfor FCN i hans øjne altid vil være foran klubber som FC København, Brøndby IF og Lyngby Boldklub, når det kommer til talentudvikling.

Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 8. juli og hver fredag i det hele taget.

Forsiden_Uge_27

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






TransferLIVE: Handler i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chok: Uruguay færdige ved VM

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Panama – England

FC København-boss i fremskredne forhandlinger