FC Nordsjælland har mistet klubbens topscorer fra sidste sæson, Simon Adingra, og en af dem, der skal løfte arven, er teenageren Mads Hansen. Ham har cheftræner Flemming Pedersen store forventninger til.
Hansen kom til Farum i januar og kostede 11 millioner kroner. En høj pris for en 19-årig spiller, der skifter mellem to danske klubber, men Pedersen troede dårligt nok sit eget held, da det stod klart, at Hansen var til at komme i nærheden af.
Mads Hansen har været topscorer i både U17- og U19-ligaen, og han har scoret masser af mål i UEFA Youth League. Det blev “kun” til to for FC Nordsjælland i Superligaen i foråret, men hans træner spår Hansen en god sæson forude.
– Det tager jo altid lidt tid at blive spillet ind på et hold, og vi kunne også se, at Mads er den lidt mere tænkende spiller. Så når han skal ind at lære nogle nye mønstre, kommer ting til at gå for langsomt, men nu kan vi se, at automatismerne har sat sig. Han forstår løbebaner og løbemønstre, så nu spiller han meget hurtigere. Og alle kan jo se hans potentiale.
– Det er en, vi har fulgt gennem alle ungdomsårene, så vi havde i forvejen et godt kendskab til ham. Men jeg havde aldrig nogensinde troet, at det kunne blive aktuelt for os, så da den mulighed opstod, var jeg selvfølgelig fyr og flamme, siger Flemming Pedersen med et bredt smil.
I dagens Tipsbladet kan du finde et stort interview med cheftræneren om, hvordan FC Nordsjælland skal erstatte sin anfører og topscorer, der er skiftet væk, hvilke talenter der står på spring, og hvorfor FCN i hans øjne altid vil være foran klubber som FC København, Brøndby IF og Lyngby Boldklub, når det kommer til talentudvikling.
Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 8. juli og hver fredag i det hele taget.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kroatien – Ghana
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Panama – England
MEDIE