Kolja Afriyie forventer snarlig forlængelse

FC Midtjylland og Kolja Afriyie ønsker at forlænge det samarbejde, der lige nu står til at udløbe til nytår. Højre backen regner med afklaring i løbet af et par uger.



FC Midtjylland har ikke gjort særligt flittigt brug af den tyske højre back Kolja Afriyie det seneste halve års tid. Afriyie har været ude med en diskusprolaps, der har hindret ham i at præstere på 100 procent.

Sidste mandag var han med fra start for første gang i denne sæson i Kristian Bak Nielsens fravær, og siden har træner Glen Riddersholm givet udtryk for, at han ønsker at forlænge med Afriyie, der har kontraktudløb til nytår. Den plan er den 31-årige tysker helt med på, og parterne forhandler.

– Vi er i gang med at forhandle, og jeg ser rigtig positivt på en forlængelse. Jeg er glad for at være her og føler også nu, at jeg igen er ved at være på 100 procent, efter jeg i noget tid har kæmpet med en diskusprolaps. Det er sjovt at være her, og der er tryghed over hele linjen omkring spillerkonceptet, og jeg håber, vi kan bygge videre på den gode sæsonstart, og at jeg kan blive her og opleve det. Min agent har været i dialog med forskellige klubber, men jeg koncentrerer mig om FC Midtjylland, og jeg forventer, der er en afklaring indenfor et par uger, siger Kolja Afriyie til tipsbladet.dk.

Mens Kolja Afriyie har siddet udenfor, har anfører Kristian Bak Nielsen sat sig tungt på højre back-positionen på FC Midtjyllands hold. Derfor må Afriyie nøjes med at være back up for anføreren samtidig med, at træner Glen Riddersholm har en helt anden plan med Afriyie.

– Glen har sagt til mig, at han gerne vil bruge mig i midterforsvaret, og jeg har jo også spillet derinde ved flere lejligheder i foråret. Jeg træner mest som midterforsvarer nu og har det godt med være gardering for Erik og Patrick og for Bak, når han ikke kan spille. Pladsen centralt ligger godt til mig og min måde at kommunikere på, og så har de mange ture op og ned af kanten også slidt lidt min fysik, så jeg er glad for, at jeg gennemgår den her udvikling, og at Glen også vil bruge mig på en anden måde.

Kolja Afriyie spillede i FC Midtjylland fra 2006 til 2010, hvor han skiftede til Energie Cottbus i 2. Bundesliga. Han vendte tilbage i 2011.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’