Kolja Afriyie forventer snarlig forlængelse

FC Midtjylland og Kolja Afriyie ønsker at forlænge det samarbejde, der lige nu står til at udløbe til nytår. Højre backen regner med afklaring i løbet af et par uger.



FC Midtjylland har ikke gjort særligt flittigt brug af den tyske højre back Kolja Afriyie det seneste halve års tid. Afriyie har været ude med en diskusprolaps, der har hindret ham i at præstere på 100 procent.

Sidste mandag var han med fra start for første gang i denne sæson i Kristian Bak Nielsens fravær, og siden har træner Glen Riddersholm givet udtryk for, at han ønsker at forlænge med Afriyie, der har kontraktudløb til nytår. Den plan er den 31-årige tysker helt med på, og parterne forhandler.

– Vi er i gang med at forhandle, og jeg ser rigtig positivt på en forlængelse. Jeg er glad for at være her og føler også nu, at jeg igen er ved at være på 100 procent, efter jeg i noget tid har kæmpet med en diskusprolaps. Det er sjovt at være her, og der er tryghed over hele linjen omkring spillerkonceptet, og jeg håber, vi kan bygge videre på den gode sæsonstart, og at jeg kan blive her og opleve det. Min agent har været i dialog med forskellige klubber, men jeg koncentrerer mig om FC Midtjylland, og jeg forventer, der er en afklaring indenfor et par uger, siger Kolja Afriyie til tipsbladet.dk.

Mens Kolja Afriyie har siddet udenfor, har anfører Kristian Bak Nielsen sat sig tungt på højre back-positionen på FC Midtjyllands hold. Derfor må Afriyie nøjes med at være back up for anføreren samtidig med, at træner Glen Riddersholm har en helt anden plan med Afriyie.

– Glen har sagt til mig, at han gerne vil bruge mig i midterforsvaret, og jeg har jo også spillet derinde ved flere lejligheder i foråret. Jeg træner mest som midterforsvarer nu og har det godt med være gardering for Erik og Patrick og for Bak, når han ikke kan spille. Pladsen centralt ligger godt til mig og min måde at kommunikere på, og så har de mange ture op og ned af kanten også slidt lidt min fysik, så jeg er glad for, at jeg gennemgår den her udvikling, og at Glen også vil bruge mig på en anden måde.

Kolja Afriyie spillede i FC Midtjylland fra 2006 til 2010, hvor han skiftede til Energie Cottbus i 2. Bundesliga. Han vendte tilbage i 2011.



– Det har man nok aldrig set før

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

De er klar til at købe Mohamed Salah

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Saver United-stjerne over

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Her er alle VM-grupperne

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Dybt skuffet og trist

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her kan du se VM-lodtrækningen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Jonas Wind er i København

DBU giver fans fem års karantæne

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FC Fredericia – OB

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil