FC Midtjylland har ikke gjort særligt flittigt brug af den tyske højre back Kolja Afriyie det seneste halve års tid. Afriyie har været ude med en diskusprolaps, der har hindret ham i at præstere på 100 procent.
Sidste mandag var han med fra start for første gang i denne sæson i Kristian Bak Nielsens fravær, og siden har træner Glen Riddersholm givet udtryk for, at han ønsker at forlænge med Afriyie, der har kontraktudløb til nytår. Den plan er den 31-årige tysker helt med på, og parterne forhandler.
– Vi er i gang med at forhandle, og jeg ser rigtig positivt på en forlængelse. Jeg er glad for at være her og føler også nu, at jeg igen er ved at være på 100 procent, efter jeg i noget tid har kæmpet med en diskusprolaps. Det er sjovt at være her, og der er tryghed over hele linjen omkring spillerkonceptet, og jeg håber, vi kan bygge videre på den gode sæsonstart, og at jeg kan blive her og opleve det. Min agent har været i dialog med forskellige klubber, men jeg koncentrerer mig om FC Midtjylland, og jeg forventer, der er en afklaring indenfor et par uger, siger Kolja Afriyie til tipsbladet.dk.
Mens Kolja Afriyie har siddet udenfor, har anfører Kristian Bak Nielsen sat sig tungt på højre back-positionen på FC Midtjyllands hold. Derfor må Afriyie nøjes med at være back up for anføreren samtidig med, at træner Glen Riddersholm har en helt anden plan med Afriyie.
– Glen har sagt til mig, at han gerne vil bruge mig i midterforsvaret, og jeg har jo også spillet derinde ved flere lejligheder i foråret. Jeg træner mest som midterforsvarer nu og har det godt med være gardering for Erik og Patrick og for Bak, når han ikke kan spille. Pladsen centralt ligger godt til mig og min måde at kommunikere på, og så har de mange ture op og ned af kanten også slidt lidt min fysik, så jeg er glad for, at jeg gennemgår den her udvikling, og at Glen også vil bruge mig på en anden måde.
Kolja Afriyie spillede i FC Midtjylland fra 2006 til 2010, hvor han skiftede til Energie Cottbus i 2. Bundesliga. Han vendte tilbage i 2011.
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Her trækkes der lod til VM
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Vejen tilbage?
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Stor dansk chance!
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
