Kolja Afriyie forventer snarlig forlængelse

FC Midtjylland og Kolja Afriyie ønsker at forlænge det samarbejde, der lige nu står til at udløbe til nytår. Højre backen regner med afklaring i løbet af et par uger.



FC Midtjylland har ikke gjort særligt flittigt brug af den tyske højre back Kolja Afriyie det seneste halve års tid. Afriyie har været ude med en diskusprolaps, der har hindret ham i at præstere på 100 procent.

Sidste mandag var han med fra start for første gang i denne sæson i Kristian Bak Nielsens fravær, og siden har træner Glen Riddersholm givet udtryk for, at han ønsker at forlænge med Afriyie, der har kontraktudløb til nytår. Den plan er den 31-årige tysker helt med på, og parterne forhandler.

– Vi er i gang med at forhandle, og jeg ser rigtig positivt på en forlængelse. Jeg er glad for at være her og føler også nu, at jeg igen er ved at være på 100 procent, efter jeg i noget tid har kæmpet med en diskusprolaps. Det er sjovt at være her, og der er tryghed over hele linjen omkring spillerkonceptet, og jeg håber, vi kan bygge videre på den gode sæsonstart, og at jeg kan blive her og opleve det. Min agent har været i dialog med forskellige klubber, men jeg koncentrerer mig om FC Midtjylland, og jeg forventer, der er en afklaring indenfor et par uger, siger Kolja Afriyie til tipsbladet.dk.

Mens Kolja Afriyie har siddet udenfor, har anfører Kristian Bak Nielsen sat sig tungt på højre back-positionen på FC Midtjyllands hold. Derfor må Afriyie nøjes med at være back up for anføreren samtidig med, at træner Glen Riddersholm har en helt anden plan med Afriyie.

– Glen har sagt til mig, at han gerne vil bruge mig i midterforsvaret, og jeg har jo også spillet derinde ved flere lejligheder i foråret. Jeg træner mest som midterforsvarer nu og har det godt med være gardering for Erik og Patrick og for Bak, når han ikke kan spille. Pladsen centralt ligger godt til mig og min måde at kommunikere på, og så har de mange ture op og ned af kanten også slidt lidt min fysik, så jeg er glad for, at jeg gennemgår den her udvikling, og at Glen også vil bruge mig på en anden måde.

Kolja Afriyie spillede i FC Midtjylland fra 2006 til 2010, hvor han skiftede til Energie Cottbus i 2. Bundesliga. Han vendte tilbage i 2011.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni