Kolja Afriyie forventer snarlig forlængelse

FC Midtjylland og Kolja Afriyie ønsker at forlænge det samarbejde, der lige nu står til at udløbe til nytår. Højre backen regner med afklaring i løbet af et par uger.



FC Midtjylland har ikke gjort særligt flittigt brug af den tyske højre back Kolja Afriyie det seneste halve års tid. Afriyie har været ude med en diskusprolaps, der har hindret ham i at præstere på 100 procent.

Sidste mandag var han med fra start for første gang i denne sæson i Kristian Bak Nielsens fravær, og siden har træner Glen Riddersholm givet udtryk for, at han ønsker at forlænge med Afriyie, der har kontraktudløb til nytår. Den plan er den 31-årige tysker helt med på, og parterne forhandler.

– Vi er i gang med at forhandle, og jeg ser rigtig positivt på en forlængelse. Jeg er glad for at være her og føler også nu, at jeg igen er ved at være på 100 procent, efter jeg i noget tid har kæmpet med en diskusprolaps. Det er sjovt at være her, og der er tryghed over hele linjen omkring spillerkonceptet, og jeg håber, vi kan bygge videre på den gode sæsonstart, og at jeg kan blive her og opleve det. Min agent har været i dialog med forskellige klubber, men jeg koncentrerer mig om FC Midtjylland, og jeg forventer, der er en afklaring indenfor et par uger, siger Kolja Afriyie til tipsbladet.dk.

Mens Kolja Afriyie har siddet udenfor, har anfører Kristian Bak Nielsen sat sig tungt på højre back-positionen på FC Midtjyllands hold. Derfor må Afriyie nøjes med at være back up for anføreren samtidig med, at træner Glen Riddersholm har en helt anden plan med Afriyie.

– Glen har sagt til mig, at han gerne vil bruge mig i midterforsvaret, og jeg har jo også spillet derinde ved flere lejligheder i foråret. Jeg træner mest som midterforsvarer nu og har det godt med være gardering for Erik og Patrick og for Bak, når han ikke kan spille. Pladsen centralt ligger godt til mig og min måde at kommunikere på, og så har de mange ture op og ned af kanten også slidt lidt min fysik, så jeg er glad for, at jeg gennemgår den her udvikling, og at Glen også vil bruge mig på en anden måde.

Kolja Afriyie spillede i FC Midtjylland fra 2006 til 2010, hvor han skiftede til Energie Cottbus i 2. Bundesliga. Han vendte tilbage i 2011.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Chok – forlænger med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Kan købes til spotpris

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brian Riemer med dansk skrækmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Nedslående Dorgu-melding

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg