Kom dybt berørt FCK-stjerne til undsætning

FC Københavns Denis Vavro blev skurken i derbyet mod Brøndby IF, da han brændte et straffespark ved stillingen 0-1. Bagefter kampen måtte flere af hans holdkammerater komme ham til undsætning.



Tipsbladet i Parken.

Hele Parken sad på kanten af plastiksæderne, da Denis Vavro kort før tid skulle eksekvere fra ellevemeterpletten.

Et svagt spark blev reddet af Mads Hermansen, og tættere kom FC København ikke på at udligne Brøndbys 1-0-føring. Efter kampen var Denis Vavro tydeligt berørt.

Begravet i sin trøje vandrede slovakken slagent ned mod klubbens fans, hvor han fik følgeskab af Mohamed Daramy, som sætter ord på de følelser, som holdkammeraten gennemgik.

– Han var totalt ked af det, da han havde brændt et straffespark. Men jeg prøver bare at huske ham på, at det ikke er hans skyld. Det kan ske i fodbold. Vi må lære af det og komme videre, siger Mohamed Daramy til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen og tilføjer.

– Vi opmuntrer ham alt det vi kan, selvom han er langt nede og føler, at det er hans skyld. Det forsøger jeg at lave om på. Jeg husker ham på, at han er en af de bedste forsvarsspillere i ligaen.

Rasmus Falk måtte også opmuntre Denis Vavro efter kampen.

– Vi trøster ham og har hans ryg. Når man får et straffespark, så risikerer man at brænde det. Det gør man en gang imellem, og det er selvfølgelig sådan det er. Vi har brændt for mange straffespark, men det er, som det er. Vi bakker ham op, og så må vi videre, og selvfølgelig må han ligesom resten af holdet have lov til at være ked af det og frustreret.

Viktor Claesson sparkede klubbens straffespark i efteråret, mens Diogo Goncalves overtog tjansen, da han kom til i januar. Portugiseren var ikke længere på banen, da Mohamed Daramy blev fejlet og Sandi Putros pegede på pletten.

27-årige Denis Vavro trådte til, og skulle man tro, at tilhængerne i Parken havde set sig sure på forsvarsstjernen, så kan man godt tro om. De gjaldede troligt stopperens navn efter slutfløjt.

– Det er et stærkt øjeblik fra dem. Det er noget, som skaber sammenhold. Det er en fantastisk kultur, at man bakker den, som har allermest brug for det, op. Vi skal alle sammen stå sammen. Det er fodbold, og der vil ske fejl. Et brændt straffe er, hvad der sker. Vi må hæve hovederne og komme videre, siger Rasmus Falk.

FC København har allerede mulighed for revanche i midtugen, hvor man spiller returopgøret i pokalturneringen mod FC Nordsjælland. Første opgør endte med en sejr på 3-2 til klubben fra Farum.

I afspilleren ovenfor kan du se Denis Vavros straffespark.






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso