Tipsbladet i Parken.
Hele Parken sad på kanten af plastiksæderne, da Denis Vavro kort før tid skulle eksekvere fra ellevemeterpletten.
Et svagt spark blev reddet af Mads Hermansen, og tættere kom FC København ikke på at udligne Brøndbys 1-0-føring. Efter kampen var Denis Vavro tydeligt berørt.
Begravet i sin trøje vandrede slovakken slagent ned mod klubbens fans, hvor han fik følgeskab af Mohamed Daramy, som sætter ord på de følelser, som holdkammeraten gennemgik.
– Han var totalt ked af det, da han havde brændt et straffespark. Men jeg prøver bare at huske ham på, at det ikke er hans skyld. Det kan ske i fodbold. Vi må lære af det og komme videre, siger Mohamed Daramy til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen og tilføjer.
– Vi opmuntrer ham alt det vi kan, selvom han er langt nede og føler, at det er hans skyld. Det forsøger jeg at lave om på. Jeg husker ham på, at han er en af de bedste forsvarsspillere i ligaen.
Rasmus Falk måtte også opmuntre Denis Vavro efter kampen.
– Vi trøster ham og har hans ryg. Når man får et straffespark, så risikerer man at brænde det. Det gør man en gang imellem, og det er selvfølgelig sådan det er. Vi har brændt for mange straffespark, men det er, som det er. Vi bakker ham op, og så må vi videre, og selvfølgelig må han ligesom resten af holdet have lov til at være ked af det og frustreret.
Viktor Claesson sparkede klubbens straffespark i efteråret, mens Diogo Goncalves overtog tjansen, da han kom til i januar. Portugiseren var ikke længere på banen, da Mohamed Daramy blev fejlet og Sandi Putros pegede på pletten.
27-årige Denis Vavro trådte til, og skulle man tro, at tilhængerne i Parken havde set sig sure på forsvarsstjernen, så kan man godt tro om. De gjaldede troligt stopperens navn efter slutfløjt.
– Det er et stærkt øjeblik fra dem. Det er noget, som skaber sammenhold. Det er en fantastisk kultur, at man bakker den, som har allermest brug for det, op. Vi skal alle sammen stå sammen. Det er fodbold, og der vil ske fejl. Et brændt straffe er, hvad der sker. Vi må hæve hovederne og komme videre, siger Rasmus Falk.
FC København har allerede mulighed for revanche i midtugen, hvor man spiller returopgøret i pokalturneringen mod FC Nordsjælland. Første opgør endte med en sejr på 3-2 til klubben fra Farum.
I afspilleren ovenfor kan du se Denis Vavros straffespark.
LIVE
Superliga-LIVE: Hylder “charmerende” Sundby
Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning
Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby
MEDIE
Markant klausul i tidl. Brøndby-spillers transfer
EKSKLUSIVT
Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern
Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça
Udlejet Brøndby-spiller med helt vild præstation
TRANSFER
Noget for FCK? Søger ny klub på LinkedIn
LIVE
Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool
NYHEDER
FCK-talent: ‘Vi var nok ikke det bedste match’
EKSPERT
‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’
NYHEDER
‘Han mobbede Højlund’
NYHEDER
Flere profiler ude af FCK-truppen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter toptalentet Issa Kone
INTERVIEW
Transfervarm stjerne: Intet var bedre end Brøndby
AVIS
Surt show Riemer: Landsholdsprofil ude med skade
OPTAKT
FC København – AC Horsens
NYHEDER
Revset af Viaplay-ekspert: Nu svarer AGF-komet
INTERVIEW
Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’
MEDIE
Et stort problem for Patrick Dorgu?
NYHEDER
Frederik Birk scorer nyt job
FANKLUBBEN Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution
NYHEDER
FCM var deres ‘mareridt’ – håber på at se ham
INTERVIEW
‘Jeg er den bedste udgave af mig selv hidtil’
NYHEDER
Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på
Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs
NYHEDER
Superliga-klub har skuffet i 15 år
Stjerne valgte SL-rival: ‘Et nederlag for FCK’
AGF-boss joker: Han bliver sat af igen
TRANSFER
Medie afslører vild detalje om FCK-transfer
Real Madrid straffede Inter-brølere
INTERVIEW
Vild Superliga-tendens: ‘Vi tager et stort ansvar’
NYHEDER