Komisk Superliga-holdbillede: Kan du se fejlene?

Et holdbillede plejer at være en ligegyldig størrelse for de fleste fodboldfans, men for Silkeborg IF er det alligevel lykkedes at gøre noget opsigtsvækkende ved det foto, de har offentliggjort af truppen for sæsonen 24/25.



Du kender det fra tiden i folkeskolen, når det årlige klassebillede skal tages.

De mindre personer tager de siddende pladser på forreste række, de mellemstore står på gulvet, imens de højeste i klassen skal indfinde sig på en ustabil bænk på bagerste række.

Den samme tradition ser man også hos landets Superliga-klubber, der efter transfervinduets lukning får taget årets et holdbillede, hvor folkeskolelæren bare er byttet ud med cheftræneren og alle dens assistenter.

Resultatet plejer at være et kønsløst billede, der i virkeligheden er ganske intetsigende, men der har Silkeborg IF i år tænkt – "hold my beer"!

Der er nemlig et par komiske indslag på årets holdbillede – spørgsmålet er så, om du selv kan finde dem på billedet herunder?

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Inden du får svaret er det værd at påpege, at Silkeborg IF ganske elegant har fået pokaltrofæet med i årets holdbillede som bevis på, at det var midtjyderne, ikke AGF, der vandt årets pokalturnering i Parken i maj.

Derudover kan man bemærke, at anføren og førstemålmanden, Nicolai Larsen, tydeligt markerer, at det er ham, der bestemmer i målmandsgruppen. Han sidder i midten, spreder benene og nærmest tvinger andenmålmand Aske Andreasen til at trække skuldre og ben til sig, selvom U20-landsholdsspilleren er en stor dreng på to meter.

Vi kan kun grine af det 
Du har nok spottet det, og nej, det ser ikke så heldigt ud, at man har valgt at animere forsvarsprofilen Pontus Rödin og holdlægen Kasper Saxtrup ind på billedet.

Silkeborg IF er godt klar over, at man måske tog en forkert beslutning, da man valgte at tage et holdbillede, en dag hvor alle ikke kunne være til stede.

– Pontus Rödin var syg på dagen, så han var ikke til stede, og det samme var tilfældet med vores holdlæge, Kasper Saxtrup, der skulle arbejde den dag. Så vi må ligge os fladt ned og sige, at de to er redigeret ind, udtaler Silkeborg IFs kommunikationschef, Thomas Nørgaard Andersen, til Tipsbladet.

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Superliga-klubben kastede sig ud i et drastisk redningsforsøg, hvor ansatte i administrationen måtte stille sig op i stedet for de to førnævnte, så man efterfølgende kunne redigere de manglende personer ind.

– Det er en beslutning, man har truffet, fordi vi gerne vil have alle med. Det er et billede, der hænger i huset i et helt år, så ønsket har været, at alle skulle være repræsenteret. Set i bagklogskabens lys skulle vi nok have truffet en anden beslutning, da vi så, hvordan det kom til at se ud, men vi kan kun grine lidt af det nu.

En intern joke
I klubben laver man også sjov med resultatet af sæsonens holdfoto.

Silkeborg IF har tilsendt et billede til Tipsbladet, der viser, at man på klubbens interne linjer, også har en humoristisk tilgang til det komiske holdfoto.

Holdbillede

Foto: Thomas Nørgaard Andersen

Silkeborg vil fremadrettet ændre fremgangsmåden omkring holdbillederne, så man undgår at skulle animere nogen ind i fremtiden.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Hvem holder partilederne med i fodbold?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Nu flytter anfører til Danmark



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Dansker drillet af Mourinho

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Alexander Lind blæst bagover

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Av, FCK! Her er de værst af alle

– Presset er på Danmark!

Josip Radošević på samtlige forsider

– Glem 4-4-4-4-0

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Det har hjemsøgt Højbjerg

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

I chok over Steve Cooper-historie

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Rystede eksperter slår alarm om Larsson