Komisk Superliga-holdbillede: Kan du se fejlene?

Et holdbillede plejer at være en ligegyldig størrelse for de fleste fodboldfans, men for Silkeborg IF er det alligevel lykkedes at gøre noget opsigtsvækkende ved det foto, de har offentliggjort af truppen for sæsonen 24/25.



Du kender det fra tiden i folkeskolen, når det årlige klassebillede skal tages.

De mindre personer tager de siddende pladser på forreste række, de mellemstore står på gulvet, imens de højeste i klassen skal indfinde sig på en ustabil bænk på bagerste række.

Den samme tradition ser man også hos landets Superliga-klubber, der efter transfervinduets lukning får taget årets et holdbillede, hvor folkeskolelæren bare er byttet ud med cheftræneren og alle dens assistenter.

Resultatet plejer at være et kønsløst billede, der i virkeligheden er ganske intetsigende, men der har Silkeborg IF i år tænkt – "hold my beer"!

Der er nemlig et par komiske indslag på årets holdbillede – spørgsmålet er så, om du selv kan finde dem på billedet herunder?

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Inden du får svaret er det værd at påpege, at Silkeborg IF ganske elegant har fået pokaltrofæet med i årets holdbillede som bevis på, at det var midtjyderne, ikke AGF, der vandt årets pokalturnering i Parken i maj.

Derudover kan man bemærke, at anføren og førstemålmanden, Nicolai Larsen, tydeligt markerer, at det er ham, der bestemmer i målmandsgruppen. Han sidder i midten, spreder benene og nærmest tvinger andenmålmand Aske Andreasen til at trække skuldre og ben til sig, selvom U20-landsholdsspilleren er en stor dreng på to meter.

Vi kan kun grine af det 
Du har nok spottet det, og nej, det ser ikke så heldigt ud, at man har valgt at animere forsvarsprofilen Pontus Rödin og holdlægen Kasper Saxtrup ind på billedet.

Silkeborg IF er godt klar over, at man måske tog en forkert beslutning, da man valgte at tage et holdbillede, en dag hvor alle ikke kunne være til stede.

– Pontus Rödin var syg på dagen, så han var ikke til stede, og det samme var tilfældet med vores holdlæge, Kasper Saxtrup, der skulle arbejde den dag. Så vi må ligge os fladt ned og sige, at de to er redigeret ind, udtaler Silkeborg IFs kommunikationschef, Thomas Nørgaard Andersen, til Tipsbladet.

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Superliga-klubben kastede sig ud i et drastisk redningsforsøg, hvor ansatte i administrationen måtte stille sig op i stedet for de to førnævnte, så man efterfølgende kunne redigere de manglende personer ind.

– Det er en beslutning, man har truffet, fordi vi gerne vil have alle med. Det er et billede, der hænger i huset i et helt år, så ønsket har været, at alle skulle være repræsenteret. Set i bagklogskabens lys skulle vi nok have truffet en anden beslutning, da vi så, hvordan det kom til at se ud, men vi kan kun grine lidt af det nu.

En intern joke
I klubben laver man også sjov med resultatet af sæsonens holdfoto.

Silkeborg IF har tilsendt et billede til Tipsbladet, der viser, at man på klubbens interne linjer, også har en humoristisk tilgang til det komiske holdfoto.

Holdbillede

Foto: Thomas Nørgaard Andersen

Silkeborg vil fremadrettet ændre fremgangsmåden omkring holdbillederne, så man undgår at skulle animere nogen ind i fremtiden.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Amorim: Vi var det bedste hold

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud