Komisk Superliga-holdbillede: Kan du se fejlene?

Et holdbillede plejer at være en ligegyldig størrelse for de fleste fodboldfans, men for Silkeborg IF er det alligevel lykkedes at gøre noget opsigtsvækkende ved det foto, de har offentliggjort af truppen for sæsonen 24/25.



Du kender det fra tiden i folkeskolen, når det årlige klassebillede skal tages.

De mindre personer tager de siddende pladser på forreste række, de mellemstore står på gulvet, imens de højeste i klassen skal indfinde sig på en ustabil bænk på bagerste række.

Den samme tradition ser man også hos landets Superliga-klubber, der efter transfervinduets lukning får taget årets et holdbillede, hvor folkeskolelæren bare er byttet ud med cheftræneren og alle dens assistenter.

Resultatet plejer at være et kønsløst billede, der i virkeligheden er ganske intetsigende, men der har Silkeborg IF i år tænkt – "hold my beer"!

Der er nemlig et par komiske indslag på årets holdbillede – spørgsmålet er så, om du selv kan finde dem på billedet herunder?

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Inden du får svaret er det værd at påpege, at Silkeborg IF ganske elegant har fået pokaltrofæet med i årets holdbillede som bevis på, at det var midtjyderne, ikke AGF, der vandt årets pokalturnering i Parken i maj.

Derudover kan man bemærke, at anføren og førstemålmanden, Nicolai Larsen, tydeligt markerer, at det er ham, der bestemmer i målmandsgruppen. Han sidder i midten, spreder benene og nærmest tvinger andenmålmand Aske Andreasen til at trække skuldre og ben til sig, selvom U20-landsholdsspilleren er en stor dreng på to meter.

Vi kan kun grine af det 
Du har nok spottet det, og nej, det ser ikke så heldigt ud, at man har valgt at animere forsvarsprofilen Pontus Rödin og holdlægen Kasper Saxtrup ind på billedet.

Silkeborg IF er godt klar over, at man måske tog en forkert beslutning, da man valgte at tage et holdbillede, en dag hvor alle ikke kunne være til stede.

– Pontus Rödin var syg på dagen, så han var ikke til stede, og det samme var tilfældet med vores holdlæge, Kasper Saxtrup, der skulle arbejde den dag. Så vi må ligge os fladt ned og sige, at de to er redigeret ind, udtaler Silkeborg IFs kommunikationschef, Thomas Nørgaard Andersen, til Tipsbladet.

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Superliga-klubben kastede sig ud i et drastisk redningsforsøg, hvor ansatte i administrationen måtte stille sig op i stedet for de to førnævnte, så man efterfølgende kunne redigere de manglende personer ind.

– Det er en beslutning, man har truffet, fordi vi gerne vil have alle med. Det er et billede, der hænger i huset i et helt år, så ønsket har været, at alle skulle være repræsenteret. Set i bagklogskabens lys skulle vi nok have truffet en anden beslutning, da vi så, hvordan det kom til at se ud, men vi kan kun grine lidt af det nu.

En intern joke
I klubben laver man også sjov med resultatet af sæsonens holdfoto.

Silkeborg IF har tilsendt et billede til Tipsbladet, der viser, at man på klubbens interne linjer, også har en humoristisk tilgang til det komiske holdfoto.

Holdbillede

Foto: Thomas Nørgaard Andersen

Silkeborg vil fremadrettet ændre fremgangsmåden omkring holdbillederne, så man undgår at skulle animere nogen ind i fremtiden.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Stort Brøndby-boost

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

– Enten FCK eller også stopper han?

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Godt nyt – nu er han landet i København

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Danmark indleder med et brag mod Norge

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’