Komisk Superliga-holdbillede: Kan du se fejlene?

Et holdbillede plejer at være en ligegyldig størrelse for de fleste fodboldfans, men for Silkeborg IF er det alligevel lykkedes at gøre noget opsigtsvækkende ved det foto, de har offentliggjort af truppen for sæsonen 24/25.



Du kender det fra tiden i folkeskolen, når det årlige klassebillede skal tages.

De mindre personer tager de siddende pladser på forreste række, de mellemstore står på gulvet, imens de højeste i klassen skal indfinde sig på en ustabil bænk på bagerste række.

Den samme tradition ser man også hos landets Superliga-klubber, der efter transfervinduets lukning får taget årets et holdbillede, hvor folkeskolelæren bare er byttet ud med cheftræneren og alle dens assistenter.

Resultatet plejer at være et kønsløst billede, der i virkeligheden er ganske intetsigende, men der har Silkeborg IF i år tænkt – "hold my beer"!

Der er nemlig et par komiske indslag på årets holdbillede – spørgsmålet er så, om du selv kan finde dem på billedet herunder?

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Inden du får svaret er det værd at påpege, at Silkeborg IF ganske elegant har fået pokaltrofæet med i årets holdbillede som bevis på, at det var midtjyderne, ikke AGF, der vandt årets pokalturnering i Parken i maj.

Derudover kan man bemærke, at anføren og førstemålmanden, Nicolai Larsen, tydeligt markerer, at det er ham, der bestemmer i målmandsgruppen. Han sidder i midten, spreder benene og nærmest tvinger andenmålmand Aske Andreasen til at trække skuldre og ben til sig, selvom U20-landsholdsspilleren er en stor dreng på to meter.

Vi kan kun grine af det 
Du har nok spottet det, og nej, det ser ikke så heldigt ud, at man har valgt at animere forsvarsprofilen Pontus Rödin og holdlægen Kasper Saxtrup ind på billedet.

Silkeborg IF er godt klar over, at man måske tog en forkert beslutning, da man valgte at tage et holdbillede, en dag hvor alle ikke kunne være til stede.

– Pontus Rödin var syg på dagen, så han var ikke til stede, og det samme var tilfældet med vores holdlæge, Kasper Saxtrup, der skulle arbejde den dag. Så vi må ligge os fladt ned og sige, at de to er redigeret ind, udtaler Silkeborg IFs kommunikationschef, Thomas Nørgaard Andersen, til Tipsbladet.

Holdbillede

Foto: Juul Fotografi

Superliga-klubben kastede sig ud i et drastisk redningsforsøg, hvor ansatte i administrationen måtte stille sig op i stedet for de to førnævnte, så man efterfølgende kunne redigere de manglende personer ind.

– Det er en beslutning, man har truffet, fordi vi gerne vil have alle med. Det er et billede, der hænger i huset i et helt år, så ønsket har været, at alle skulle være repræsenteret. Set i bagklogskabens lys skulle vi nok have truffet en anden beslutning, da vi så, hvordan det kom til at se ud, men vi kan kun grine lidt af det nu.

En intern joke
I klubben laver man også sjov med resultatet af sæsonens holdfoto.

Silkeborg IF har tilsendt et billede til Tipsbladet, der viser, at man på klubbens interne linjer, også har en humoristisk tilgang til det komiske holdfoto.

Holdbillede

Foto: Thomas Nørgaard Andersen

Silkeborg vil fremadrettet ændre fremgangsmåden omkring holdbillederne, så man undgår at skulle animere nogen ind i fremtiden.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Voldsomt skænderi i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Vejle Boldklub – AGF

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I chok: ‘Tragikomisk’

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Sønderjyske – OB

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lamine Yamal med karrierens første

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Tilbage efter regelbrud

Jubler over transfer: God dialog med FC København

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Traditionsklub henter Stephen Odey

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!