Kommende landsholdsspiller? Dansk profil storroses

Både Aral Simsir og Thomas Thomasberg var ude med store roser til Oliver Sørensen efter 2-2-kampen mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland. Oliver Sørensen selv tager det helt stille og roligt.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

Oliver Sørensen leverede en stærk kamp for FC Midtjylland, da han scorede hele to gange i 2-2-opgøret mod FC Nordsjælland. 

Efter kampen hyldede både Thomas Thomasberg og Aral Simsir FCM-spilleren, da de talte med Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

Simsir tror, at der venter Sørensen en stor karriere.

– Han er en fantastisk spiller, og han lavede to mål i dag. Det betød virkelig meget for holdet. Han er utrolig god, og der er meget, som man kan sige om ham, men jeg gider ikke at være for sød imod ham. Han er en utrolig dygtig fodboldspiller, siger Aral Simsir med et smil.

Er det udlandet og landsholdet en dag?

– Ja, 100 procent. Det er op til ham selv. Han har talentet, viljen og arbejdsindsatsen, så det er helt op til ham selv, hvor langt han har lyst til at komme.

FC Midtjylland-cheftræneren siger, at han nyder at arbejde sammen med Sørensen, da Tipsbladet spørger ham om den dobbelte målscorer. 

– Oliver er nærmest enhver træners drøm. Han er altid arbejdssom og pålidelig. Du kan altid regne med den fysiske indsats. Han er en top, topspiller, og det leverer han hver gang både i det defensive og det offensive efter en periode i starten under mig, hvor han havde lidt svært ved at score mål.

– Så spillede han i efteråret og kom op på et godt antal mål. Det røg lidt fra i foråret, hvor han kom ind og spillede i centrum. Der er lidt flere folk foran ham. Jeg synes, at det gavnede ham at komme ud på siden.

– Man så også på de to mål med et flot hovedstødsmål og et flot timet mål, hvor Chilufya gav ham en god bold. Jeg tror, at vi kan regne med, at der kommer en del mål, for han kommer til at være i feltet.

Ville hellere have vundet
FC Midtjylland-spilleren tager dog sin egen kamp med stor ro.

– Jeg har det fint, når jeg giver én, at jeg kan lave to. Jeg ville hellere have vundet, men det er selvfølgelig fedt at lave mål, og det vil jeg gerne lave mere af.

22-årige Sørensen har kontrakt med FC Midtjylland til udgangen af 2027, og han har taget turen op igennem ungdomsrækkerne i Superliga-klubben. 

I foråret 2022 var han udlejet til norske HamKam.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

De bliver monstersalg til sommer