Kommende Vejle-chef: Vi skal følge samme strategi

Kontinuitet er et nøgleord for Vejles nye tekniske chef, Johan Sandahl, som overtager efter Jacob Krüger.



Onsdag annoncerede Vejle, at Jacob Krüger fratræder sin stilling som teknisk chef efter sæsonen.

Hans afløser gemmer sig i Vejles egne rækker, da klubbens svenske assistenttræner, Johan Sandahl, bliver forfremmet.

Han håber på at videreføre den retning, som hans forgænger har sat med sidste års oprykning til Superligaen, og som har været med til at sørge for, at klubben også er at finde i landets bedste række efter sommerferien.

– Siden jeg kom til klubben, er vi blevet bedre og bedre til at finde kontinuitet. Kigger du på banen, har vi en masse unge spillere, der kommer fra Vejle, og vi har mange spillere, som har været i klubben længe.

– Vi er blevet bedre til at hente kvalitet ind i spillertruppen uden at have for travlt. Samtidig har vi opretholdt en balance i forhold til kontinuitet, og det er vigtigt, at vi fortsætter det arbejde.

– Det er fantastisk at have store visioner for fremtiden, men her og nu skal vi sørge for at blive bedre og bedre ved at følge vores strategi, siger Sandahl, som kom til Vejle i 2017.

Vejle kigger ellers mod et transfervindue, hvor der kan komme stor udrensning. Klubben har en række spillere på kontrakter, som udløber til sommer, mens også klubbens cheftræner Constantin Galca har en uafklaret fremtid foran sig.

Johan Sandahl skal nu være med til at træffe beslutningen om, hvorvidt Vejle forlænger med Galca. Selv har Galca været ude at fortælle, at der venter en snarlig afklaring, men Johan Sandahl vil ikke røbe for meget.

– Han overvejer lige nu situationen. Vi gør det samme her i klubben, og så sker der nogle ting undervejs i forhandlingerne. Vi får at se, hvad der sker, siger Sandahl, der reelt først tiltræder som teknisk chef den 1. juni.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – Brøndby IF

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar