Kommentator: Denne træner vil passe godt ind i FCM

Jesper Thygesen mener, at FCM ofte har spillet ringe under Bo Henriksen, men at pokaltitel gav ham ny chance.



FC Midtjylland har blot to uger inde i sæsonen mistet troen på Bo Henriksen, der torsdag blev fyret som cheftræner.

Ifølge kommentator hos TV3 Sport Jesper Thygesen har cheftræneren formentlig været på vippen efter sidste sæson, hvor holdet vandt pokalturneringen, men missede guldet i Superligaen.

– Det er normalt at evaluere efter en sæson, og ledelsen har ikke været tilfredse, men alligevel givet ham en second chance, fordi holdet vandt pokalfinalen.

– Håbet har så været, at FCM kom forvandlet ud til sæsonstarten, men det er sandt for dyden ikke sket, siger Jesper Thygesen.

Med Bo Henriksen på sidelinjen lykkedes det tirsdag FCM at spille sig videre i Champions League-kvalifikationen mod cypriotiske AEK Larnaca. Begge opgør endte uafgjort, og FCM gik videre efter straffespark.

I næste uge venter det portugisiske storhold Benfica på udebane i den næste runde i CL-kvalifikationen.

I Superligaen har midtjyderne indledt sæsonen med 1-1 mod Randers FC og et nederlag på 1-3 til Silkeborg. De to kampe er blevet spillet på FCM’s hjemmebane.

– En cheftræner i FCM bliver målt på afstanden til FC København, og afstanden til nummer tre, fire og resten af Superligaen.

– Afstanden til holdene under FCM skal i resultat og udtryk blive større og større år for år, men det er overhovedet ikke sket. Der har været rigtig mange kampe, hvor det har været for ringe fodbold.

– Udviklingen står ikke mål med forventningen til et hold, der gerne vil være i top-50 i Europa, siger Jesper Thygesen.

Han mener, at FCM-ledelsen med direktør Claus Steinlein og sportschef Svend Graversen i spidsen var nødt til at reagere med det samme, da tilliden til Bo Henriksen var væk. Det var den onsdag, da FCM var på vej hjem fra Cypern.

– Så er man nødt til at reagere. Så skal det gå hurtigt, og én kamp mere ville være én for meget, siger Thygesen.

Allerede fredag møder FCM på udebane OB i Superligaen, hvor assistenten Henrik Jensen er udnævnt til midlertidig træner.

– Der kan komme en trodsreaktion hos spillerne. Det kan være, at nogle af spillerne har et højere niveau, end det vi har set, og de finder hinanden på en ny måde.

– En fyring kan give medvind på den korte bane, men over tid forholder det sig ikke nødvendigvis sådan, siger Jesper Thygesen.

Kommentatoren er spændt på at se, hvem FCM vil gå efter på cheftrænerposten. Thygesen nævner den tidligere AGF-træner David Nielsen som en mulighed.

– David Nielsen er også en motivator ligesom Bo Henriksen, men han har en anden måde at repræsentere sig selv på. Han er med sine egne ord knap så voldsom i sin gøren og laden på sidelinjen.

– Jeg ved, at FCM har flirtet med David Nielsen tidligere, og han vil efter min mening kunne passe rigtig godt ind, siger Thygesen.

Han peger på, at den kommende træner i FCM skal acceptere at være én blandt mange i beslutningsprocesserne.

– Jeg tror ikke, at der kommer et stort navn ind. Den nye træner skal acceptere, at klubben er med til at træffe mange afgørelser, og at man er en del af et større team, siger Thygesen.

/ritzau/





Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Trist Kvistgaarden-melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

FC København tager vild sejr i Champions League

Peger på mulig gave til FCK

Udpeger: Her kan FCK straffe os

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Drenge mod mænd i Bern

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement