FC Midtjylland har blot to uger inde i sæsonen mistet troen på Bo Henriksen, der torsdag blev fyret som cheftræner.
Ifølge kommentator hos TV3 Sport Jesper Thygesen har cheftræneren formentlig været på vippen efter sidste sæson, hvor holdet vandt pokalturneringen, men missede guldet i Superligaen.
– Det er normalt at evaluere efter en sæson, og ledelsen har ikke været tilfredse, men alligevel givet ham en second chance, fordi holdet vandt pokalfinalen.
– Håbet har så været, at FCM kom forvandlet ud til sæsonstarten, men det er sandt for dyden ikke sket, siger Jesper Thygesen.
Med Bo Henriksen på sidelinjen lykkedes det tirsdag FCM at spille sig videre i Champions League-kvalifikationen mod cypriotiske AEK Larnaca. Begge opgør endte uafgjort, og FCM gik videre efter straffespark.
I næste uge venter det portugisiske storhold Benfica på udebane i den næste runde i CL-kvalifikationen.
I Superligaen har midtjyderne indledt sæsonen med 1-1 mod Randers FC og et nederlag på 1-3 til Silkeborg. De to kampe er blevet spillet på FCM’s hjemmebane.
– En cheftræner i FCM bliver målt på afstanden til FC København, og afstanden til nummer tre, fire og resten af Superligaen.
– Afstanden til holdene under FCM skal i resultat og udtryk blive større og større år for år, men det er overhovedet ikke sket. Der har været rigtig mange kampe, hvor det har været for ringe fodbold.
– Udviklingen står ikke mål med forventningen til et hold, der gerne vil være i top-50 i Europa, siger Jesper Thygesen.
Han mener, at FCM-ledelsen med direktør Claus Steinlein og sportschef Svend Graversen i spidsen var nødt til at reagere med det samme, da tilliden til Bo Henriksen var væk. Det var den onsdag, da FCM var på vej hjem fra Cypern.
– Så er man nødt til at reagere. Så skal det gå hurtigt, og én kamp mere ville være én for meget, siger Thygesen.
Allerede fredag møder FCM på udebane OB i Superligaen, hvor assistenten Henrik Jensen er udnævnt til midlertidig træner.
– Der kan komme en trodsreaktion hos spillerne. Det kan være, at nogle af spillerne har et højere niveau, end det vi har set, og de finder hinanden på en ny måde.
– En fyring kan give medvind på den korte bane, men over tid forholder det sig ikke nødvendigvis sådan, siger Jesper Thygesen.
Kommentatoren er spændt på at se, hvem FCM vil gå efter på cheftrænerposten. Thygesen nævner den tidligere AGF-træner David Nielsen som en mulighed.
– David Nielsen er også en motivator ligesom Bo Henriksen, men han har en anden måde at repræsentere sig selv på. Han er med sine egne ord knap så voldsom i sin gøren og laden på sidelinjen.
– Jeg ved, at FCM har flirtet med David Nielsen tidligere, og han vil efter min mening kunne passe rigtig godt ind, siger Thygesen.
Han peger på, at den kommende træner i FCM skal acceptere at være én blandt mange i beslutningsprocesserne.
– Jeg tror ikke, at der kommer et stort navn ind. Den nye træner skal acceptere, at klubben er med til at træffe mange afgørelser, og at man er en del af et større team, siger Thygesen.
/ritzau/

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Chokerede spillerne kort før kampstart

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Højlund jubler over landstrænerens plan

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Peger på særligt problem fra dag ét

‘Amok over ham’

Jon Dahl Tomasson fyret

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

De meldes ude efter Andreas Christensen

Stjerne ude på ubestemt tid

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Danmarks største rival skriver historie

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Tauson færdig – i store smerter

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Vil hente dansk stjerne til januar

Bischoff udpeget til nøgleposition

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Gigantisk fiasko!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

– Han er den helt store positive overraskelse
