Kommentator: Denne træner vil passe godt ind i FCM

Jesper Thygesen mener, at FCM ofte har spillet ringe under Bo Henriksen, men at pokaltitel gav ham ny chance.



FC Midtjylland har blot to uger inde i sæsonen mistet troen på Bo Henriksen, der torsdag blev fyret som cheftræner.

Ifølge kommentator hos TV3 Sport Jesper Thygesen har cheftræneren formentlig været på vippen efter sidste sæson, hvor holdet vandt pokalturneringen, men missede guldet i Superligaen.

– Det er normalt at evaluere efter en sæson, og ledelsen har ikke været tilfredse, men alligevel givet ham en second chance, fordi holdet vandt pokalfinalen.

– Håbet har så været, at FCM kom forvandlet ud til sæsonstarten, men det er sandt for dyden ikke sket, siger Jesper Thygesen.

Med Bo Henriksen på sidelinjen lykkedes det tirsdag FCM at spille sig videre i Champions League-kvalifikationen mod cypriotiske AEK Larnaca. Begge opgør endte uafgjort, og FCM gik videre efter straffespark.

I næste uge venter det portugisiske storhold Benfica på udebane i den næste runde i CL-kvalifikationen.

I Superligaen har midtjyderne indledt sæsonen med 1-1 mod Randers FC og et nederlag på 1-3 til Silkeborg. De to kampe er blevet spillet på FCM’s hjemmebane.

– En cheftræner i FCM bliver målt på afstanden til FC København, og afstanden til nummer tre, fire og resten af Superligaen.

– Afstanden til holdene under FCM skal i resultat og udtryk blive større og større år for år, men det er overhovedet ikke sket. Der har været rigtig mange kampe, hvor det har været for ringe fodbold.

– Udviklingen står ikke mål med forventningen til et hold, der gerne vil være i top-50 i Europa, siger Jesper Thygesen.

Han mener, at FCM-ledelsen med direktør Claus Steinlein og sportschef Svend Graversen i spidsen var nødt til at reagere med det samme, da tilliden til Bo Henriksen var væk. Det var den onsdag, da FCM var på vej hjem fra Cypern.

– Så er man nødt til at reagere. Så skal det gå hurtigt, og én kamp mere ville være én for meget, siger Thygesen.

Allerede fredag møder FCM på udebane OB i Superligaen, hvor assistenten Henrik Jensen er udnævnt til midlertidig træner.

– Der kan komme en trodsreaktion hos spillerne. Det kan være, at nogle af spillerne har et højere niveau, end det vi har set, og de finder hinanden på en ny måde.

– En fyring kan give medvind på den korte bane, men over tid forholder det sig ikke nødvendigvis sådan, siger Jesper Thygesen.

Kommentatoren er spændt på at se, hvem FCM vil gå efter på cheftrænerposten. Thygesen nævner den tidligere AGF-træner David Nielsen som en mulighed.

– David Nielsen er også en motivator ligesom Bo Henriksen, men han har en anden måde at repræsentere sig selv på. Han er med sine egne ord knap så voldsom i sin gøren og laden på sidelinjen.

– Jeg ved, at FCM har flirtet med David Nielsen tidligere, og han vil efter min mening kunne passe rigtig godt ind, siger Thygesen.

Han peger på, at den kommende træner i FCM skal acceptere at være én blandt mange i beslutningsprocesserne.

– Jeg tror ikke, at der kommer et stort navn ind. Den nye træner skal acceptere, at klubben er med til at træffe mange afgørelser, og at man er en del af et større team, siger Thygesen.

/ritzau/





United overvejer disse fem managers




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Markant transfermelding om Højlund

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

OB – FC København

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

AaB-krisen fortsætter

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Farzam: En gave for FC København

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Barcelona – Sevilla

Frimann uenig – Det er en tendens

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Manchester United – Aston Villa

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil