Der bliver ikke nogen konflikt i dansk fodbold som følge af de hårde overenskomstforhandlinger mellem Divisionsforeningen og Spillerforeningen. Parterne er fredag morgen blevet enige om en aftale, og dermed er konflikten afblæst.
Den nye overenskomst kom på plads tildligt fredag morgen, og Divisionsforeningens direktør Claus Thomssen glæder sig over aftalen.
– Vi har forhandlet en meget vigtig overenskomst på plads. Dermed er dansk fodbolds fremtid sikret både på kort og længere sigt. De europæiske kampe i de kommende uger kan gennemføres som planlagt, og også i de hjemlige turneringer ruller bolden videre. Det er vi vanvittigt glade for. Det har været både lange og hårde forhandlinger, men med tanke på det resultat, vi har nået, har det været det hele værd, siger direktør i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, der er tilfreds med resultatet.
– Vi har fået den korte, klare og tidssvarende overenskomst, som var målet lige fra begyndelsen. Samtidig har vi fået en overenskomst, der udelukkende omhandler arbejdsmarkedsområdet. Det betyder, at det kommercielle område ikke findes i den nye overenskomst, og klubberne har dermed muligheden for, at skabe indtægter og udvikle og udløse det potentiale, der findes i dansk fodbold. Til glæde for klubber og spillere, men især til glæde for de tusindvis af fans, der har set tålmodigt til fra sidelinjen i løbet af de seneste uger og måneder, mens vi har forhandlet. Dem skylder vi en stor tak. Nu glæder vi os til at give dem al den underholdning og alle de smil og fodboldoplevelser, de fortjener, siger Claus Thomsen.
Hos klubberne mener man, at aftalen rummer mange forbedringer for både klubber og spillere.
– Der er forbedringer til alle spillere i den nye overenskomst, og det er vi glade for. De fortjener det, for det er dem, der er omdrejningspunktet i den fantastiske sport, fodbold er. Disse forbedringer har været dyre, men de har også været nødvendige, fastslår Claus Thomsen, der ser tilbage på lange og seje forhandlinger.
– Klubberne har vist en fantastisk solidaritet, loyalitet og vilje. Vilje til sammenhold og kompromis. Det har været katalysatoren for den bæredygtige og helstøbte overenskomst, vi nu har i hånden. De seneste uger og måneder har bragt fodboldfamilien tættere sammen, og det kan kun blive en styrke i fremtiden, der med ét tegner lys for dansk fodbold, siger Claus Thomsen.
Med konflikten afblæst betyder det, at der ikke bliver strejke i dansk fodbold. Dermed afvikles også næste uges Champions League-kampe for FC København og AaB med klubbernes Superliga-trupper.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Henter dansker – får god pakke
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
