Kontraktdrama i FC København

Kevin Diks fremtid i FC København synes at lakke mod enden.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har spillet sin sidste hjemmekamp i 2024 søndag aften, hvor man sejrede over Kolding IF og avancerede til pokalsemifinalen.

Kønt var det ikke, og Kevin Diks var efter slutfløjt heller ikke tilfreds med præstationen. Til gengæld faldt snakken på hans kontraktsituation, da sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i optakten til kampen fortalte til Viaplay, at det ikke peger i retning af en forlængelse.

– Det er nok det mindst sandsynlige. Det er ikke den plan, der er med Kevin. Han har behov for at komme ud og prøve sig af i udlandet, og det, synes vi, er fair, sagde han

Kevin Diks forklarer imidlertid, at det ikke er hans beslutning, at parterne ikke er nået til enighed.

– Jeg vil gerne gøre det klart, at det ikke var mig, der sagde, at jeg gerne vil væk. Du ved aldrig i fodbold. Måske bliver jeg. Det er ikke min intention at sige farvel. Jeg elsker det her, og det ved folk. Min familie nyder at være her, og det er trist, hvis det sker. Men det var ikke mit valg, og det bliver aldrig mit valg at tage herfra. Jeg elsker stadion, fansene og klubben. Jeg vil gerne gøre det klart, at det ikke var min beslutning. Dem, der bestemmer, ved, hvad der er sket.

I sommer var der bud fra Como i Italien, mens Borussia Mönchengladbach også er blevet meldt varme på den alsidige forsvarsspiller. FC København holdt dog fast på sin forsvarsspiller, men nu er tingene gået i hårdknude omkring en forlængelse.

– Der er nogle ting, som jeg ikke vil sige, da de er private. Den næste kontrakt er meget vigtig for mig, og jeg synes, jeg fortjener nogle ting. Nogle gange fungerer det ikke sådan. Sådan er fodbold og livet nogle gange, at det ikke altid er op til spilleren. Det er det, jeg vil sige om det.

Kevin Diks ønsker ikke at gå ind i, om det handler om, at han selv ønsker en længere kontrakt, end FC København er villige til at tilbyde.

Sune Smith-Nielsen var ikke til rådighed for den skrevne presse, og derfor blev Jacob Neestrup spurgt ind til situationen omkring Kevin Diks. Indoneserens udtalelser om, at det ikke er hans beslutning at forlade FC København, kom bag på FCK-chefen.

– Det overrasker mig meget, at du siger det der. Det må være en misforståelse. Det jeg kan sige, er, at han bare kan skrive under. Jeg vil meget gerne beholde Kevin Diks.

Jacob Neestrup blev også spurgt ind til Sune Smith-Nielsen udtalelser fra før opgøret, men her lukkede FCK-chefen ned for snakken om sin forsvarsspiller. Og noget kan altså tyde på, at Kevin Diks har fået et kontrakttilbud fra FCK, som han ikke er tilfreds med.

Nu må tiden så vise, om forsvarsspilleren sælges til januar, bliver kontraktlængden ud eller parterne finder fælles fodslag. Efter årsskiftet kan Kevin Diks snakke med interesserede klubber uden om FC København om en aftale fra sommer.





Conte hylder flyvende Højlund




TIPSBLADETS DOM

Et Superliga-monster – hvor er den mand dog god!

– Jeg kalder Niels Frederiksen i Brøndby

Ser du med, Riemer? Dansker lyner igen i Serie A

Vanvid! Dansker laver hattrick på seks minutter

Suzuki vild med FCK: ‘Det er noget helt andet’

Stor Brøndby-protest: Skal de bare gøre 

FCK-spiller: ‘Fucking fedt af AGF’



MEDIE

FC Midtjylland vinder transfersag til millioner

– Hele Europa griner af os

Århus holder vejret – vil være et stort slag i AGF

Bøllebank til FCK – nu afsløres hans løn

Dedikerer sejren: 100 procent til dem

– Det er Thomas Frank fantastisk til



INTERVIEW

‘Jeg tænker på alt det lort, han skal høre på’

Stopper på landsholdet efter 18 år

Riis i hård Vingegaard-kritik efter kollaps

Højlund afviste udskiftning før sit sejrsmål

Ekspert river Kasper Schmeichel fra hinanden

Jubler over dansk stjerne: ‘Fuldstændig suveræn’



EKSKLUSIVT

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Fremhæver “vanvittige” Sebastian Sebulonsen

14 dages isolation: ‘Jeg blev skør i hovedet’

Lukas Lerager: ‘Det er latterligt!’

DBU vil udelukke Belarus: Vi hilser, og det er det

– Så kommer Randers til at tjene boksen på ham!

Bendtner: – McDonald’s hører ikke hjemme i Parken

‘Nu må du godt blive sur, men Jacob er anfører’

Peger på én stor bekymring ved Schmeichel

Eriksen indrømmer: Havde ikke troet det

Utilfreds med dyr dansker

Bliver FCK-profil? ‘Uro omkring rigtig mange ting’

Liverpool-stjerne hylder Danmark



TOPNYHED

Kræver hans afgang efter fiasko mod FCM

Neestrup ryster på hovedet: Hvad laver VAR?

Medierne tager hatten af for O’Riley

Tv-ekspert tordner over Amorim-udtalelse

Stor angrebsstjerne reagerer på FC København-nyhed

Mareridt for Yuito Suzuki

Dansk Bayern-talent stråler: ‘Fantastisk’

Kane skriver historie

Vild aften for FC København-spiller

Den helt store Brøndby-helt

Kaldte på lægen: ‘Det er brutalt’

Løsningen på problemet er Roony Bardghji

Flemming Pedersen: ‘Så god – bedste i Superligaen’

– Han skylder en kæmpe kvajebajer

Crewe vinder hos Harrogate

Jacob Neestrup: ‘Vi skulle grave dybt’

Brøndby sejrer i vindblæst affære

FC København og FC Midtjylland deler i Parken

Rasmus Højlund bomber på ny

Ustoppelige Haaland sænker Brentford

Roony Bardghji og ‘AC’ indskiftet i kollaps

AGF med otte sejre på stribe

Randers FC besejrer Viborg FF