Kontraktdrama i FC København

Kevin Diks fremtid i FC København synes at lakke mod enden.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har spillet sin sidste hjemmekamp i 2024 søndag aften, hvor man sejrede over Kolding IF og avancerede til pokalsemifinalen.

Kønt var det ikke, og Kevin Diks var efter slutfløjt heller ikke tilfreds med præstationen. Til gengæld faldt snakken på hans kontraktsituation, da sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i optakten til kampen fortalte til Viaplay, at det ikke peger i retning af en forlængelse.

– Det er nok det mindst sandsynlige. Det er ikke den plan, der er med Kevin. Han har behov for at komme ud og prøve sig af i udlandet, og det, synes vi, er fair, sagde han

Kevin Diks forklarer imidlertid, at det ikke er hans beslutning, at parterne ikke er nået til enighed.

– Jeg vil gerne gøre det klart, at det ikke var mig, der sagde, at jeg gerne vil væk. Du ved aldrig i fodbold. Måske bliver jeg. Det er ikke min intention at sige farvel. Jeg elsker det her, og det ved folk. Min familie nyder at være her, og det er trist, hvis det sker. Men det var ikke mit valg, og det bliver aldrig mit valg at tage herfra. Jeg elsker stadion, fansene og klubben. Jeg vil gerne gøre det klart, at det ikke var min beslutning. Dem, der bestemmer, ved, hvad der er sket.

I sommer var der bud fra Como i Italien, mens Borussia Mönchengladbach også er blevet meldt varme på den alsidige forsvarsspiller. FC København holdt dog fast på sin forsvarsspiller, men nu er tingene gået i hårdknude omkring en forlængelse.

– Der er nogle ting, som jeg ikke vil sige, da de er private. Den næste kontrakt er meget vigtig for mig, og jeg synes, jeg fortjener nogle ting. Nogle gange fungerer det ikke sådan. Sådan er fodbold og livet nogle gange, at det ikke altid er op til spilleren. Det er det, jeg vil sige om det.

Kevin Diks ønsker ikke at gå ind i, om det handler om, at han selv ønsker en længere kontrakt, end FC København er villige til at tilbyde.

Sune Smith-Nielsen var ikke til rådighed for den skrevne presse, og derfor blev Jacob Neestrup spurgt ind til situationen omkring Kevin Diks. Indoneserens udtalelser om, at det ikke er hans beslutning at forlade FC København, kom bag på FCK-chefen.

– Det overrasker mig meget, at du siger det der. Det må være en misforståelse. Det jeg kan sige, er, at han bare kan skrive under. Jeg vil meget gerne beholde Kevin Diks.

Jacob Neestrup blev også spurgt ind til Sune Smith-Nielsen udtalelser fra før opgøret, men her lukkede FCK-chefen ned for snakken om sin forsvarsspiller. Og noget kan altså tyde på, at Kevin Diks har fået et kontrakttilbud fra FCK, som han ikke er tilfreds med.

Nu må tiden så vise, om forsvarsspilleren sælges til januar, bliver kontraktlængden ud eller parterne finder fælles fodslag. Efter årsskiftet kan Kevin Diks snakke med interesserede klubber uden om FC København om en aftale fra sommer.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Gigantisk nedslagtning

Mareridt for FC Augsburg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Går langt ned i løn

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen