Salget af Ernest Nuamah til et rekordbeløb til Lyon blev onsdag til en af de mest opsigtsvækkende handler i Europa, efter Lyons ejer John Textor tidligt på dagen fortalte, at man henter FCN-forwarden til fransk fodbold via en mellemstation i Molenbeek.
Før tirsdag aften lader det til, at ingen uden for en snæver kreds havde nys om, at Textor og Lyon ville benytte sig af Molenbeek som mellemstation, et træk der omgår de franske licensregler, Olympique Lyon og John Textor er i alvorlig karambolage med efter et tumultarisk forløb siden amerikanerens køb af klubben i december 2022.
Trækket er dybt kontroversielt og vækker ifølge Tipsbladets kilder opsigt både i dansk fodbold og på europæisk niveau, da fremgangsmåden lader til at være en bevidst omgåelse af de franske licensregler, eller FFP-regler om man vil.
Skiftet ligner ifølge flere kilder en bridge transfer, et form for skifte med en tredje klub involveret, der er udtrykkeligt forbudt ifølge FIFA's regler.
Det er umiddelbart Lyon og Molenbeek, der kan få fingrene i klemme, og ikke FC Nordsjælland, men der tegner sig et billede af en højst usædvanlig og nu også særdeles kontroversiel handel på grund af Molenbeek-manøvren.
En række klubber i Premier League bød sig til tidligere på måneden, ligesom der har været interesse fra klubber i andre ligaer tidligere på sommeren og i foråret.
Men Lyon bød sig til og skruede op for prisen, som FC Nordsjælland accepterede, hvorefter FCN også accepterede mindst to andre tilbud, herunder et bud fra Premier League, der også ville have Ernest Nuamah.
Man kan gisne om, hvorvidt FC Nordsjælland havde været bedre tjent med at sælge til anden side med tanke på Lyons og Textors dybt kontroversielle manøvre med Molenbeek, men det lader til, at Lyon var kantspillerens eneste ønskede destination.
Det er gode penge, FC Nordsjælland får for Nuamah.
Ifølge Tipsbladet oplysninger ryger der 26 millioner euro i kassen garanteret, mens der kan komme yderligere fire millioner euro i relativt realistiske bonusser for præstationer, som Nuamah og Lyon sandsynligvis vil indfri. Og på toppen en videresalgsklausul til FC Nordsjælland på 25 procent.
I danske kroner svarer det til 195 millioner kroner plus 30 millioner kroner i bonusser.
Hvad der også gør handlen usædvanlig er, at FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets kilder har fået hele betalingen omgående én og samme betaling, hvilket er højst usædvanligt for en transfer i den prisklasse.
Det vil også betyde, at Lyon sandsynligvis ikke kan gøre bøvl med transferen på et senere tidspunkt, hvis der opstår yderligere problemer, enten i form af en sag i FIFA-regi eller en anden fodboldmyndighed for at bryde transferreglerne og licensregler.
Sådan endte Ernest Nuamah altså med at blive Lyon-spiller, mens der givetvis er nogle fodboldpolitikere og jurister, der begynder at se endnu mere grundigt på reglerne for at handle spillere mellem klubber i multiklub-ejerskaber.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT