Kontroversiel rekord: Se tallene i Nuamah-salget

Det er et på flere måder dybt usædvanligt skifte, der onsdag har gjort Ernest Nuamah til den dyrest solgte Superliga-spiller nogensinde.



Salget af Ernest Nuamah til et rekordbeløb til Lyon blev onsdag til en af de mest opsigtsvækkende handler i Europa, efter Lyons ejer John Textor tidligt på dagen fortalte, at man henter FCN-forwarden til fransk fodbold via en mellemstation i Molenbeek.

Før tirsdag aften lader det til, at ingen uden for en snæver kreds havde nys om, at Textor og Lyon ville benytte sig af Molenbeek som mellemstation, et træk der omgår de franske licensregler, Olympique Lyon og John Textor er i alvorlig karambolage med efter et tumultarisk forløb siden amerikanerens køb af klubben i december 2022.

Trækket er dybt kontroversielt og vækker ifølge Tipsbladets kilder opsigt både i dansk fodbold og på europæisk niveau, da fremgangsmåden lader til at være en bevidst omgåelse af de franske licensregler, eller FFP-regler om man vil.

Skiftet ligner ifølge flere kilder en bridge transfer, et form for skifte med en tredje klub involveret, der er udtrykkeligt forbudt ifølge FIFA's regler.

Det er umiddelbart Lyon og Molenbeek, der kan få fingrene i klemme, og ikke FC Nordsjælland, men der tegner sig et billede af en højst usædvanlig og nu også særdeles kontroversiel handel på grund af Molenbeek-manøvren.

En række klubber i Premier League bød sig til tidligere på måneden, ligesom der har været interesse fra klubber i andre ligaer tidligere på sommeren og i foråret.

Men Lyon bød sig til og skruede op for prisen, som FC Nordsjælland accepterede, hvorefter FCN også accepterede mindst to andre tilbud, herunder et bud fra Premier League, der også ville have Ernest Nuamah.

Man kan gisne om, hvorvidt FC Nordsjælland havde været bedre tjent med at sælge til anden side med tanke på Lyons og Textors dybt kontroversielle manøvre med Molenbeek, men det lader til, at Lyon var kantspillerens eneste ønskede destination.

Det er gode penge, FC Nordsjælland får for Nuamah.

Ifølge Tipsbladet oplysninger ryger der 26 millioner euro i kassen garanteret, mens der kan komme yderligere fire millioner euro i relativt realistiske bonusser for præstationer, som Nuamah og Lyon sandsynligvis vil indfri. Og på toppen en videresalgsklausul til FC Nordsjælland på 25 procent.

I danske kroner svarer det til 195 millioner kroner plus 30 millioner kroner i bonusser.

Hvad der også gør handlen usædvanlig er, at FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets kilder har fået hele betalingen omgående én og samme betaling, hvilket er højst usædvanligt for en transfer i den prisklasse.

Det vil også betyde, at Lyon sandsynligvis ikke kan gøre bøvl med transferen på et senere tidspunkt, hvis der opstår yderligere problemer, enten i form af en sag i FIFA-regi eller en anden fodboldmyndighed for at bryde transferreglerne og licensregler.

Sådan endte Ernest Nuamah altså med at blive Lyon-spiller, mens der givetvis er nogle fodboldpolitikere og jurister, der begynder at se endnu mere grundigt på reglerne for at handle spillere mellem klubber i multiklub-ejerskaber.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Alvorlige bekymringer i Real Madrid

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Storklub byder på FCK- og FCM-emne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!



Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

På vej til Superligaen? 

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille



De henter Christian Gytkjær

Bekræfter interesse

FC København henter stortalent i Malmö FF

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper