Andreas Alm bliver i svenske medier beskrevet som en "dead man walking" i IFK Norrköping.
Og med god grund. Den tidligere OB-svensker overtog i januar trænerposten i den svenske klub fra danske Glen Riddersholm, der blev fyret tilbage i november.
Sådan kan det da meget vel også komme til at gå for Andreas Alm, der ikke ligefrem har fået nogen drømmestart som træner i Allsvenskan.
Ifølge Fotbollskanalen burde der da også snart dumpe en fyreseddel ind på den tidligere OB-træners kontor.
– Efter seks-syv måneder ved vi, at Alm, trænerstaben, den spillende trup og Norrköping ikke er kommet ret langt på deres rejse mod stabilitet i deres præstationer.
– Troen er sluppet op og alle tvivlens frø har taget over som den værste slags ukrudt. Norrköping ser ud til at være som et synkende skib, hvor kaptajnen stadig holder fast i og forsøger at redde skonnerten. Al ære for det, men der er brug for en ændring, lyder kritikken fra det svenske medie.
IFK Norrköping skraber da også bunden i den svenske række med kun 11 point efter de første 14 runder af sæsonen. Det er da også kun lykkes Andreas Alm og co. at hente et enkelt point på de seneste otte kampe.
Den tidligere OB-træner skrev i januar under på en aftale gældende frem til december 2026, men at dømme efter den seneste form, er det da langt fra givet, at han får lov at bestride trænerposten i IFK Norrköping hele perioden ud.
Markus Baggesen er en af i alt to danskere på Andreas Alms mandskab, men hos den danske venstre back er troen på den tidligere OB-træner noget større. Det kan du læse mere om i et interview med Tipsbladet lige her.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe drama – vildt comeback!
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer