Kristoffer Olsson er fortid i FC Midtjylland.
“Ulvene” meddelte lørdag eftermiddag, at parterne har ophævet efter gensidig forståelse, og samtidig kunne FC Midtjylland fortælle, at den 29-årige midtbanespiller flytter hjem til Sverige og skal træne med i barndomsklubben IFK Norrköping.
Tipsbladet har været i kontakt med den svenske klub, der straks stod klar til at åbne dørene for Kristoffer Olsson.
– Kristoffer er en fyr fra byen, der har haft en fantastisk karriere på klubhold og på landsholdet. Da vi hørte, at han skulle flytte hjem, var det helt naturligt, at vi tilbød at åbne døren for at hjælpe.
– Det er helt ubetinget, og vi ved ikke i hvilket omfang eller på hvilke måder, vi kan hjælpe ham – det må tiden vise. Det vigtigste lige nu er, at Kristoffer er velkommen, og at vi vil støtte ham på enhver måde, vi kan, lyder det fra Magni Fannberg, sportschef i IFK Norrköping, i en SMS til Tipsbladet.
Kristoffer Olsson har selv udtalt sig til FC Midtjyllands hjemmeside om hjemkomsten til Norrköping.
– Først og fremmest drømmer jeg stadig om at være fodboldspiller. At kunne træne fuldt ud og mærke, at jeg bidrager til et hold. For hver uge føler jeg fremskridt, og jeg er mere sulten og motiveret end nogensinde. At få muligheden for at gøre det hjemme i Norrköping, tæt på min familie og mine venner, betyder rigtig meget. Følelsen er den helt rigtige, siger Kristoffer Olsson.
Kristoffer Olsson spillede ungdomsfodbold i IFK Norrköping, men forlod klubben til fordel for Arsenal i 2011.
Han spillede i første omgang i FC Midtjylland fra 2015 til 2017, og han vendte tilbage i sommeren 2022. Her blev han en profil på Heden, indtil han i foråret 2024 blev ramt af mange små blodpropper i hjernen.
Siden har han kæmpet for at vende tilbage – nu fortsætter den kamp i Sverige.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE