Åbner døren for Kristoffer Olsson: Helt ubetinget

Det var en no-brainer for IFK Norrköping at åbne dørene for Kristoffer Olsson.



Kristoffer Olsson er fortid i FC Midtjylland. 

“Ulvene” meddelte lørdag eftermiddag, at parterne har ophævet efter gensidig forståelse, og samtidig kunne FC Midtjylland fortælle, at den 29-årige midtbanespiller flytter hjem til Sverige og skal træne med i barndomsklubben IFK Norrköping. 

Tipsbladet har været i kontakt med den svenske klub, der straks stod klar til at åbne dørene for Kristoffer Olsson. 

– Kristoffer er en fyr fra byen, der har haft en fantastisk karriere på klubhold og på landsholdet. Da vi hørte, at han skulle flytte hjem, var det helt naturligt, at vi tilbød at åbne døren for at hjælpe.

– Det er helt ubetinget, og vi ved ikke i hvilket omfang eller på hvilke måder, vi kan hjælpe ham – det må tiden vise. Det vigtigste lige nu er, at Kristoffer er velkommen, og at vi vil støtte ham på enhver måde, vi kan, lyder det fra Magni Fannberg, sportschef i IFK Norrköping, i en SMS til Tipsbladet.  

Kristoffer Olsson har selv udtalt sig til FC Midtjyllands hjemmeside om hjemkomsten til Norrköping.

– Først og fremmest drømmer jeg stadig om at være fodboldspiller. At kunne træne fuldt ud og mærke, at jeg bidrager til et hold. For hver uge føler jeg fremskridt, og jeg er mere sulten og motiveret end nogensinde. At få muligheden for at gøre det hjemme i Norrköping, tæt på min familie og mine venner, betyder rigtig meget. Følelsen er den helt rigtige, siger Kristoffer Olsson.

Kristoffer Olsson spillede ungdomsfodbold i IFK Norrköping, men forlod klubben til fordel for Arsenal i 2011. 

Han spillede i første omgang i FC Midtjylland fra 2015 til 2017, og han vendte tilbage i sommeren 2022. Her blev han en profil på Heden, indtil han i foråret 2024 blev ramt af mange små blodpropper i hjernen.

Siden har han kæmpet for at vende tilbage – nu fortsætter den kamp i Sverige.  





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’