Kristoffer Olsson ophæver i FC Midtjylland

Kristoffer Olsson forlader FC Midtjylland.



Kristoffer Olsson ophæver sin kontrakt med FC Midtjylland.

Det oplyser FC Midtjylland selv lørdag eftermiddag.

“FC Midtjylland og Kristoffer Olsson har i gensidig forståelse valgt at ophæve kontrakten, så den svenske midtbanespiller kan vende hjem til Norrköping – tæt på sin familie og med mulighed for at fortsætte sin stålsatte rejse og forfølge ambitionen om at vende tilbage til livet som fodboldspiller,” skriver midtjyderne.

FC Midtjylland skriver, at Olsson får mulighed for at træne med i IFK Norrköping, hans tidligere klub.

– Først og fremmest drømmer jeg stadig om at være fodboldspiller. At kunne træne fuldt ud og mærke, at jeg bidrager til et hold. For hver uge føler jeg fremskridt, og jeg er mere sulten og motiveret end nogensinde. At få muligheden for at gøre det hjemme i Norrköping, tæt på min familie og mine venner, betyder rigtig meget. Følelsen er den helt rigtige, siger Kristoffer Olsson til fcm.dk, hvor han også erklærer sig taknemmelighed for tiden på Heden.

Kristoffer Olsson var en stor profil i FC Midtjylland, indtil han sidste forår blev ramt af flere små blodpropper i hjernen, og siden har han genoptrænet.

– Hans kamp tilbage har været imponerende. Det er ikke bare en fortælling om sport, men om menneskelig styrke, når livet rammer urimeligt hårdt. Han har vist os alle, hvad mod betyder i praksis, lyder det fra Kristian Bach Bak, der er vicefodbolddirektør i FCM, over for fcm.dk.

FC Midtjylland oplyser, at fansene vil kunne sige farvel til Kristoffer Olsson i forbindelse med søndagens hjemmekamp mod Brøndby IF.







Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

‘Er den største Bournemouth-fan’

AGF jagter hollandsk talent

Kovending? Han kan blive i Brøndby

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København