To gange om året sker noget, som er lige så sikkert som amen i kirken.
De 14 kaptajner på Superliga-holdene bedømmer banerne i dansk fodbolds bedste række, og når stemmerne gøres op af Spillerforeningen en gang i slutningen af efteråret og en gang i slutningen af foråret, er FC Nordsjælland sidst. Hver gang.
Årsagen er, at klubben spiller på kunstgræs, og det er ikke noget, anførerne bedømmer godt.
Men i FC Nordsjælland trækker de blot på skuldrene over kritikken.
– Vi fik faktisk en ny bane sidste år, så det er samme model som Silkeborgs. Det er en super god bane. Jeg ved godt, at der altid vil være kritik, når spillere ikke er vant til at spille på kunstgræs. Nu har jeg lige været i England igen for at besøge Arsenal og Manchester City, og de har hybridbaner (blanding af kunstgræs og almindeligt græs, red). Og der kan jeg sige, at de hybridbaner, alle taler så meget om, er meget tættere på vores kunstgræsbane end en almindelig græsbane. Med mindre det er en god græsbane som FC Midtjyllands.
– På den her tid af året er vi ikke i nærheden af at have hybridbaner som i England. Skal vi uddanne og udvikle spillere på højeste niveau, skal vi have et hurtigt underlag. Ellers tager spillerne til udlandet, når de er 15-16 år, siger træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Han mener, at kritikken er lidt et udtryk for, hvem det er, der stemmer. Og kritikken rører ham altså ikke det fjerneste.
– Nej, overhovedet ikke. Jeg kan godt forstå det fra deres side. Den er lidt hårdere for kroppen, når man ikke er vant til det, fordi man står bedre fast ved hårde opbrmesninger og så videre. Men det vænner kroppen sig til, og det gør, at du bliver stærkere. Man står bedre fast i retningsskifter, når man spiller på sådan en bane. Når kroppen er bygget op til det,
bliver man mere robust som spiller. Når vi taler udvikling af spillere, er det en kæmpe fordel, og det er vigtigt at have spillet på et hurtigt underlag, siger Flemming Pedersen.
Ifølge FC Nordsjælland-træneren handler det først og fremmest om at kunne levere baner, der kan spilles fodbold på, og her er FCN leveirngsdygtig på denne tid af året, hvor andre har deres hyr med at få græstæppet til at levere.
– Det kunne man jo bare se på banerne i AGF, Hobro og Horsens (sidste i efteråret, red.). Den bane, vi spillede på i Lyngby (29. november), var utrolig tung. Der var omkring 15 procent færre afleveringer i kampen, end der var i den tilsvarende i Nordsjælland. Og de to kampe var vel med seks ugers mellemrum. Skal man have kvalitet i spillet, skal man også have gode baner, forklarer Flemming Pedersen.
FC Nordsjælland er fredag rejst til Ghana, hvor holdet tager på den første af to træningslejre i opstarten til sæsonen i Superligaen.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE
