To gange om året sker noget, som er lige så sikkert som amen i kirken.
De 14 kaptajner på Superliga-holdene bedømmer banerne i dansk fodbolds bedste række, og når stemmerne gøres op af Spillerforeningen en gang i slutningen af efteråret og en gang i slutningen af foråret, er FC Nordsjælland sidst. Hver gang.
Årsagen er, at klubben spiller på kunstgræs, og det er ikke noget, anførerne bedømmer godt.
Men i FC Nordsjælland trækker de blot på skuldrene over kritikken.
– Vi fik faktisk en ny bane sidste år, så det er samme model som Silkeborgs. Det er en super god bane. Jeg ved godt, at der altid vil være kritik, når spillere ikke er vant til at spille på kunstgræs. Nu har jeg lige været i England igen for at besøge Arsenal og Manchester City, og de har hybridbaner (blanding af kunstgræs og almindeligt græs, red). Og der kan jeg sige, at de hybridbaner, alle taler så meget om, er meget tættere på vores kunstgræsbane end en almindelig græsbane. Med mindre det er en god græsbane som FC Midtjyllands.
– På den her tid af året er vi ikke i nærheden af at have hybridbaner som i England. Skal vi uddanne og udvikle spillere på højeste niveau, skal vi have et hurtigt underlag. Ellers tager spillerne til udlandet, når de er 15-16 år, siger træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Han mener, at kritikken er lidt et udtryk for, hvem det er, der stemmer. Og kritikken rører ham altså ikke det fjerneste.
– Nej, overhovedet ikke. Jeg kan godt forstå det fra deres side. Den er lidt hårdere for kroppen, når man ikke er vant til det, fordi man står bedre fast ved hårde opbrmesninger og så videre. Men det vænner kroppen sig til, og det gør, at du bliver stærkere. Man står bedre fast i retningsskifter, når man spiller på sådan en bane. Når kroppen er bygget op til det,
bliver man mere robust som spiller. Når vi taler udvikling af spillere, er det en kæmpe fordel, og det er vigtigt at have spillet på et hurtigt underlag, siger Flemming Pedersen.
Ifølge FC Nordsjælland-træneren handler det først og fremmest om at kunne levere baner, der kan spilles fodbold på, og her er FCN leveirngsdygtig på denne tid af året, hvor andre har deres hyr med at få græstæppet til at levere.
– Det kunne man jo bare se på banerne i AGF, Hobro og Horsens (sidste i efteråret, red.). Den bane, vi spillede på i Lyngby (29. november), var utrolig tung. Der var omkring 15 procent færre afleveringer i kampen, end der var i den tilsvarende i Nordsjælland. Og de to kampe var vel med seks ugers mellemrum. Skal man have kvalitet i spillet, skal man også have gode baner, forklarer Flemming Pedersen.
FC Nordsjælland er fredag rejst til Ghana, hvor holdet tager på den første af to træningslejre i opstarten til sæsonen i Superligaen.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Froholdt på tavlen i storkamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
Alpha retter hård kritik
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
