Kritik af kunstgræsbane preller af på FC Nordsjælland-træner

Det rører ikke Flemming Pedersen det mindste, når han og resten af FC Nordsjælland kritiseres for kunstgræsbanen i Farum.



To gange om året sker noget, som er lige så sikkert som amen i kirken.

De 14 kaptajner på Superliga-holdene bedømmer banerne i dansk fodbolds bedste række, og når stemmerne gøres op af Spillerforeningen en gang i slutningen af efteråret og en gang i slutningen af foråret, er FC Nordsjælland sidst. Hver gang.

Årsagen er, at klubben spiller på kunstgræs, og det er ikke noget, anførerne bedømmer godt.

Men i FC Nordsjælland trækker de blot på skuldrene over kritikken.

– Vi fik faktisk en ny bane sidste år, så det er samme model som Silkeborgs. Det er en super god bane. Jeg ved godt, at der altid vil være kritik, når spillere ikke er vant til at spille på kunstgræs. Nu har jeg lige været i England igen for at besøge Arsenal og Manchester City, og de har hybridbaner (blanding af kunstgræs og almindeligt græs, red). Og der kan jeg sige, at de hybridbaner, alle taler så meget om, er meget tættere på vores kunstgræsbane end en almindelig græsbane. Med mindre det er en god græsbane som FC Midtjyllands.

– På den her tid af året er vi ikke i nærheden af at have hybridbaner som i England. Skal vi uddanne og udvikle spillere på højeste niveau, skal vi have et hurtigt underlag. Ellers tager spillerne til udlandet, når de er 15-16 år, siger træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Han mener, at kritikken er lidt et udtryk for, hvem det er, der stemmer. Og kritikken rører ham altså ikke det fjerneste.

– Nej, overhovedet ikke. Jeg kan godt forstå det fra deres side. Den er lidt hårdere for kroppen, når man ikke er vant til det, fordi man står bedre fast ved hårde opbrmesninger og så videre. Men det vænner kroppen sig til, og det gør, at du bliver stærkere. Man står bedre fast i retningsskifter, når man spiller på sådan en bane. Når kroppen er bygget op til det,
bliver man mere robust som spiller. Når vi taler udvikling af spillere, er det en kæmpe fordel, og det er vigtigt at have spillet på et hurtigt underlag, siger Flemming Pedersen.

Ifølge FC Nordsjælland-træneren handler det først og fremmest om at kunne levere baner, der kan spilles fodbold på, og her er FCN leveirngsdygtig på denne tid af året, hvor andre har deres hyr med at få græstæppet til at levere.

– Det kunne man jo bare se på banerne i AGF, Hobro og Horsens (sidste i efteråret, red.). Den bane, vi spillede på i Lyngby (29. november), var utrolig tung. Der var omkring 15 procent færre afleveringer i kampen, end der var i den tilsvarende i Nordsjælland. Og de to kampe var vel med seks ugers mellemrum. Skal man have kvalitet i spillet, skal man også have gode baner, forklarer Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland er fredag rejst til Ghana, hvor holdet tager på den første af to træningslejre i opstarten til sæsonen i Superligaen.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020






LIVE

LIVE: Brøndby bekræfter transfer

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Dansk træner storroses

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Medie afslører møde med Deco

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand vinder i Hamborg

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Dansk milliardær smider 75.000

Reagerer på Brøndby-bombe

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Langer ud efter trænerlegende

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

David Nielsen tæt på fyring

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Arne Slot dybt frustreret

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

I chok over Manchester United

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Jævnbyrdighed i Lyon

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Mål i begge ender i Brighton