To gange om året sker noget, som er lige så sikkert som amen i kirken.
De 14 kaptajner på Superliga-holdene bedømmer banerne i dansk fodbolds bedste række, og når stemmerne gøres op af Spillerforeningen en gang i slutningen af efteråret og en gang i slutningen af foråret, er FC Nordsjælland sidst. Hver gang.
Årsagen er, at klubben spiller på kunstgræs, og det er ikke noget, anførerne bedømmer godt.
Men i FC Nordsjælland trækker de blot på skuldrene over kritikken.
– Vi fik faktisk en ny bane sidste år, så det er samme model som Silkeborgs. Det er en super god bane. Jeg ved godt, at der altid vil være kritik, når spillere ikke er vant til at spille på kunstgræs. Nu har jeg lige været i England igen for at besøge Arsenal og Manchester City, og de har hybridbaner (blanding af kunstgræs og almindeligt græs, red). Og der kan jeg sige, at de hybridbaner, alle taler så meget om, er meget tættere på vores kunstgræsbane end en almindelig græsbane. Med mindre det er en god græsbane som FC Midtjyllands.
– På den her tid af året er vi ikke i nærheden af at have hybridbaner som i England. Skal vi uddanne og udvikle spillere på højeste niveau, skal vi have et hurtigt underlag. Ellers tager spillerne til udlandet, når de er 15-16 år, siger træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Han mener, at kritikken er lidt et udtryk for, hvem det er, der stemmer. Og kritikken rører ham altså ikke det fjerneste.
– Nej, overhovedet ikke. Jeg kan godt forstå det fra deres side. Den er lidt hårdere for kroppen, når man ikke er vant til det, fordi man står bedre fast ved hårde opbrmesninger og så videre. Men det vænner kroppen sig til, og det gør, at du bliver stærkere. Man står bedre fast i retningsskifter, når man spiller på sådan en bane. Når kroppen er bygget op til det,
bliver man mere robust som spiller. Når vi taler udvikling af spillere, er det en kæmpe fordel, og det er vigtigt at have spillet på et hurtigt underlag, siger Flemming Pedersen.
Ifølge FC Nordsjælland-træneren handler det først og fremmest om at kunne levere baner, der kan spilles fodbold på, og her er FCN leveirngsdygtig på denne tid af året, hvor andre har deres hyr med at få græstæppet til at levere.
– Det kunne man jo bare se på banerne i AGF, Hobro og Horsens (sidste i efteråret, red.). Den bane, vi spillede på i Lyngby (29. november), var utrolig tung. Der var omkring 15 procent færre afleveringer i kampen, end der var i den tilsvarende i Nordsjælland. Og de to kampe var vel med seks ugers mellemrum. Skal man have kvalitet i spillet, skal man også have gode baner, forklarer Flemming Pedersen.
FC Nordsjælland er fredag rejst til Ghana, hvor holdet tager på den første af to træningslejre i opstarten til sæsonen i Superligaen.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
