Brøndby var søndag foran med 1-0 mod FC Nordsjælland i Farum, men endte med at tabe med 1-3. Efter nederlaget kom fodbold-ekspert Peter Sørensen med et forsvar for Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen.
Det skete i Onside søndag aften kort efter slutfløjtet i opgøret.
– Jeg synes, at den kamp, som Brøndby spiller i dag er den bedste præstation, som Brøndby har leveret over tre kampe. Men jeg synes, at der er problemer både strukturelt og individuelt. Jeg synes, at de har problemer med at udfylde de opgaver, som Jesper Sørensen uddelegerer til spillerne, siger han og fortsætter:
– Men jeg synes også spillerne er for dårlige. Jeg synes simpelthen, hans er for dårlig til det, som man kan forvente fra Brøndby. Jeg synes, at han mangler en 3-4 spillere for, at der er rimelighed i at kritisere Jesper Sørensen for, at de ligger der i top tre, hvor de bør være, lyder det fra Peter Sørensen.
Endvidere bliver det slået fast, at han mener, at Jesper Sørensen er en dygtig træner, og at det er klart for ham, hvad problemet for dem er.
– Der er store forventninger til en træner, som er træner for Brøndby, fordi de bør ligge i top-tre, men de bør også have en trup til det, og det synes jeg slet ikke, at de har. Jeg synes stadig, at de mangler markante profiler på alt for mange positioner til, at der er rimelighed i at laste Jesper Sørensen for, at de ikke ligger deroppe. Det synes jeg slet ikke, at han har forudsætninger for, fortæller Peter Sørensen.
Den nuværende fodbold-ekspert har tidligere været cheftræner for klubber, som tæller Silkeborg, AGF og Vejle.
Selv har Jesper Sørensen udtalt sig om kampen mod FC Nordsjælland. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur