Brøndby var søndag foran med 1-0 mod FC Nordsjælland i Farum, men endte med at tabe med 1-3. Efter nederlaget kom fodbold-ekspert Peter Sørensen med et forsvar for Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen.
Det skete i Onside søndag aften kort efter slutfløjtet i opgøret.
– Jeg synes, at den kamp, som Brøndby spiller i dag er den bedste præstation, som Brøndby har leveret over tre kampe. Men jeg synes, at der er problemer både strukturelt og individuelt. Jeg synes, at de har problemer med at udfylde de opgaver, som Jesper Sørensen uddelegerer til spillerne, siger han og fortsætter:
– Men jeg synes også spillerne er for dårlige. Jeg synes simpelthen, hans er for dårlig til det, som man kan forvente fra Brøndby. Jeg synes, at han mangler en 3-4 spillere for, at der er rimelighed i at kritisere Jesper Sørensen for, at de ligger der i top tre, hvor de bør være, lyder det fra Peter Sørensen.
Endvidere bliver det slået fast, at han mener, at Jesper Sørensen er en dygtig træner, og at det er klart for ham, hvad problemet for dem er.
– Der er store forventninger til en træner, som er træner for Brøndby, fordi de bør ligge i top-tre, men de bør også have en trup til det, og det synes jeg slet ikke, at de har. Jeg synes stadig, at de mangler markante profiler på alt for mange positioner til, at der er rimelighed i at laste Jesper Sørensen for, at de ikke ligger deroppe. Det synes jeg slet ikke, at han har forudsætninger for, fortæller Peter Sørensen.
Den nuværende fodbold-ekspert har tidligere været cheftræner for klubber, som tæller Silkeborg, AGF og Vejle.
Selv har Jesper Sørensen udtalt sig om kampen mod FC Nordsjælland. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE