Brøndby-forsvarer fastslår: Vi skal tage os sammen

Jesper Sørensen er godt tilfreds med første halvleg mod FCN, men han er skuffet over nederlaget.



Søndag aften tabte Brøndby for anden kamp i træk, da FC Nordsjælland hjemme vandt kampen med 3-1.

Brøndby kunne ellers gå til pause med en føring, men i anden halvleg var FCN altdominerende, og her gik det galt for Jesper Sørensens tropper.

Brøndby-træneren er ellers godt tilfreds med første halvleg, som han kalder for den bedste i sæsonen.

– Jeg synes, det var den bedste halvleg, vi har spillet i sæsonen.

– Den var væsentligt bedre end for en uge siden, hvor vi i dag var meget mere sammenhængende i holdet, og vi havde en rigtig god boldomgang, og vi kom til nogle chancer.

Er du bekymret, når man ser på jeres anden halvleg?

– Nej, det er jeg sådan set ikke. FCN er også gode på hjemmebane, og det må man også anerkende. Der var også nogle tilfældigheder i spillet, der gjorde, at det tippede den vej, det gjorde.

– Det er selvfølgelig en skuffende start på sæsonen, og det er derfor, at kampen i sidste uge bider hårdt, for vi indkasserede mål i allersidste minut.

– Det har været en svær start, og vi har haft to udekampe på kunstgræs, som vi nu er ovre. Nu må vi arbejde fremefter, for vi skal finde den rytme, der skal hjælpe os fremad, og den har vi ikke helt endnu, siger Jesper Sørensen efter søndagens nederlag.

Brøndby-stopper Frederik Alves Ibsen er rigtig træt af, at Brøndby mistede kadencen i anden halvleg.

– Jeg kan ikke rigtig sætte en finger på, hvad der fik galt i anden halvleg.

– Vi skal tage os sammen. Det var for simpelt, for det blev til en chance, hver gang FCN havde bolden.

– Vi havde ikke styr på de simple lange bolde, som FCN lagde ud på kanterne, og så var det for nemt for dem at spille i mellemrummene, for vi stod ikke kompakt nok, siger han.

Jacob Rasmussen fik debut i søndagens kamp, og han er godt tilfreds med den måde, Brøndby spillede på i første halvleg.

– Vi spillede fint i første halvleg, hvor vi var gode på bolden, og vi følte ikke rigtig, at de blev farlige.

– Vi fandt nogle gode rum, og vi var gode på bolden, men i anden halvleg lagde vi for tit den lange aflevering, hvor vi fik bolden tilbage i hovedet på deres omstillinger.

– Det blev en mere vild kamp, og det var svært, når man kommer ind i deres måde at spille på, for de er gode på bolden, siger den nye Brøndby-stopper.

I næste runde får Brøndby besøg af Lyngby på hjemmebane.

/ritzau/





Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Er det hans løn i FC København?

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

AGF snydt for ny profil

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg



LIVE

Superliga-LIVE: Havde været ulovligt i Superligaen

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Brøndby IF – Sønderjyske

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Afsløring: FC København henter Diant Ramaj

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Superliga-klub ville kapre Garananga-handel

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers

‘Det er noget afsindigt rod’

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’