Viborg IF foretog tidligere på ugen et kæmpe indkøb, da klubben fra domkirkebyen hentede stortalentet Thomas Jørgensen i FC København.
Viaplay-ekspert Peter Sørensen undrer sig dog over, at en klub Silkeborg IF ikke sørgede for at få fingrene i den dygtige midtbanespiller. Ifølge Peter Sørensen bør klubben fra Søhøjlandet nemlig i højere grad udnytte den aktuelle succes til at bygge på og få distanceret de nærmeste rivaler mere permanent.
– Når man nu har gjort noget så godt så længe, og har genereret så mange penge… man har været et elevatorhold i to-et-halvt årti siden 90'erne, hvor Silkeborg var kontinuerligt i toppen af dansk fodbold. Siden dengang har man været et elevatorhold, fordi økonomien har været af en sådan kaliber, at man var sådan mellem 10 og 14 på ranglisten herhjemme. Og derfor er det naturligt, at man rykker op, når man er nede, og rykker ned, når man er oppe, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Men nu er der netop genereret så mange penge, og der er noget underliggende, der er så godt, at jeg synes, at man skulle prøve at se, om man ikke kunne tage det skridt, som også ville berettige på den økonomiske side, at Silkeborg har spillet sig ind som en kontinerlig deltager i top seks. At de lægger afstand til Viborg og Randers, og at de lægger afstand, mens de fumler og famler i Aalborg i Odense. For det har de mulighed for nu.
I Viaplay-studiet peger en anden ekspert, Francis Dickoh, på, at Thomas Jørgensen ikke nødvendigvis har været et transfermål for Silkeborg, og at det eksempelvis ikke ville have givet mening at gå ind i en budkrig om Thomas Jørgensen, hvis Silkeborg i disse dage kan være tæt på at sikre sig Rami Al Hajj – en interesse, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere på ugen.
Peter Sørensen kunne godt se OB-profilen i Silkeborg, men mener alligevel, at det må være Silkeborgs lønpolitik, der har stået i vejen for at hente Thomas Jørgensen.
– Ja, jeg synes godt, at han (Rami Al Hajj, red.) kunne være et alternativ til Bakiz. Jeg synes, at Silkeborg har set rigtigt, i forhold til Bakiz, men jeg synes, at de savner en lige så god 10'er fra deres højre side, og der mener jeg, at Thomas Jørgensen havde været en ideel spiller. Og jeg kan ikke forstå, hvis ikke Thomas Jørgensen lige så gerne skulle have ønsket at spille i Silkeborg som i Viborg.
– Og derfor kan jeg ikke se, at der er andre forklaringer på det, end at Silkeborg ikke har villet gå det stykke vej, der har været til det, som Viborg har villet tilbyde. Det synes jeg er ærgerligt, at der er en lønpolitik, der står i vejen for, at man kan få spillere ind fra den hylde. For det mener jeg faktisk, at Silkeborg har brug for, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen.
Silkeborg har søndag muligheden for at spille sig op på førstepladsen i Superligaen. Det kræver en sejr i udekampen mod Vejle Boldklub.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

De tårner over AGF på transfers

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Vil købe Oliver Christensen

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

Vanvidsskifte under opsejling?

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

Færdig i FC Barcelona?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere