Viborg IF foretog tidligere på ugen et kæmpe indkøb, da klubben fra domkirkebyen hentede stortalentet Thomas Jørgensen i FC København.
Viaplay-ekspert Peter Sørensen undrer sig dog over, at en klub Silkeborg IF ikke sørgede for at få fingrene i den dygtige midtbanespiller. Ifølge Peter Sørensen bør klubben fra Søhøjlandet nemlig i højere grad udnytte den aktuelle succes til at bygge på og få distanceret de nærmeste rivaler mere permanent.
– Når man nu har gjort noget så godt så længe, og har genereret så mange penge… man har været et elevatorhold i to-et-halvt årti siden 90'erne, hvor Silkeborg var kontinuerligt i toppen af dansk fodbold. Siden dengang har man været et elevatorhold, fordi økonomien har været af en sådan kaliber, at man var sådan mellem 10 og 14 på ranglisten herhjemme. Og derfor er det naturligt, at man rykker op, når man er nede, og rykker ned, når man er oppe, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Men nu er der netop genereret så mange penge, og der er noget underliggende, der er så godt, at jeg synes, at man skulle prøve at se, om man ikke kunne tage det skridt, som også ville berettige på den økonomiske side, at Silkeborg har spillet sig ind som en kontinerlig deltager i top seks. At de lægger afstand til Viborg og Randers, og at de lægger afstand, mens de fumler og famler i Aalborg i Odense. For det har de mulighed for nu.
I Viaplay-studiet peger en anden ekspert, Francis Dickoh, på, at Thomas Jørgensen ikke nødvendigvis har været et transfermål for Silkeborg, og at det eksempelvis ikke ville have givet mening at gå ind i en budkrig om Thomas Jørgensen, hvis Silkeborg i disse dage kan være tæt på at sikre sig Rami Al Hajj – en interesse, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere på ugen.
Peter Sørensen kunne godt se OB-profilen i Silkeborg, men mener alligevel, at det må være Silkeborgs lønpolitik, der har stået i vejen for at hente Thomas Jørgensen.
– Ja, jeg synes godt, at han (Rami Al Hajj, red.) kunne være et alternativ til Bakiz. Jeg synes, at Silkeborg har set rigtigt, i forhold til Bakiz, men jeg synes, at de savner en lige så god 10'er fra deres højre side, og der mener jeg, at Thomas Jørgensen havde været en ideel spiller. Og jeg kan ikke forstå, hvis ikke Thomas Jørgensen lige så gerne skulle have ønsket at spille i Silkeborg som i Viborg.
– Og derfor kan jeg ikke se, at der er andre forklaringer på det, end at Silkeborg ikke har villet gå det stykke vej, der har været til det, som Viborg har villet tilbyde. Det synes jeg er ærgerligt, at der er en lønpolitik, der står i vejen for, at man kan få spillere ind fra den hylde. For det mener jeg faktisk, at Silkeborg har brug for, lyder det afslutningsvist fra Peter Sørensen.
Silkeborg har søndag muligheden for at spille sig op på førstepladsen i Superligaen. Det kræver en sejr i udekampen mod Vejle Boldklub.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Tæt på tidligere Superliga-emne

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Massiv interesse for Horsens-flop

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Roony Bardghji består første lægetjek

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

På vej mod retur?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

FCM jagter Champions League-talenter

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Kreativ transfer-løsning?

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Belgier var fristet af FCK og FCM

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Påpeger Conrad Harders problem

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Bayern raser mod Donnarumma

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Lindstrøm på blokken i storklub

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle