Kroatien og Tjekkiet dominerede en halvleg hver og endte meget passende med at spille 1-1 og dele pointene i kampen i gruppe D ved EM.
Dermed har tjekkerne fire point inden sidste gruppekamp mod England, mens Kroatien har et enkelt point inden mødet med Skotland.
Det betyder, at begge hold stadig står med gode muligheder for at kunne spille sig videre til knockoutfasen.
De kroatiske viceverdensmestre virkede metaltrætte i første halvleg, hvor spillet slet ikke flød for holdet.
Samtidig var fighterviljen heller ikke for alvor taget med ind på plænen i Glasgow, og det gav en halvleg, hvor tjekkerne var bedst.
Midtstopperen Dejan Lovren, som sad ude i opgøret mod England, blev skurken før pausen, da han i en hovedstødsduel fik smækket albuen lige i ansigtet på Tjekkiets offensive profil Patrik Schick.
Det resulterede i masser af blod fra angriberens næse og et straffespark til Tjekkiet efter assistance fra VAR. Trods blod i ansigtet gik Schick selv til bolden og satte sikkert 1-0-målet ind.
Til gengæld kom kroaterne ud som forvandlet efter et kvarters tænkepause i omklædningsrummet.
Løbeviljen, intensiteten og niveauet havde fået et nøk opad. Allerede efter to minutter gav det pote.
Ivan Perisic blev sendt afsted på kanten med et hurtigt taget frispark. Han driblede ind i banen, satte sin oppasser af og klappede bolden resolut ind i det lange hjørne.
Herfra blev det en livlig kamp, på trods af at uafgjort ville holde begge mandskaber inde i turneringen inden sidste grupperunde.
Der var tilløb til mål i begge ender af banen, men som slutfløjt nærmede sig, blev det også tydeligt, at begge hold kunne leve med en pointdeling.
Lysten til at tage chancer aftog stille og roligt, og de sidste ti minutter blev noget mere rolige end de første 35 minutter af halvlegen.
Bruno Petkovic fik en stor chance i feltet kørt før tid, men hans skud blev blokeret til hjørnespark.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
