Storroser Danmark: Et brandvarmt hold

Den kroatiske landstræner ser danskerne som en uhyggelig modstander, men vil ikke kalde Danmark et bedre hold.



Det danske landshold rider i øjeblikket på en bølge af succes efter sejre i de to første kampe af årets Nations League-gruppespil.

Fredag aften skal Kasper Hjulmand og hans rød-hvide mandskab forsøge at fortsætte succesen, når Luka Modrić og det kroatiske landshold besøger Parken.

De sejrsrige danske præstationer er ikke gået ubemærket hen på det kroatiske landshold, der forud kampen udtrykker stor respekt for det danske kollektiv.

– Vi kommer til at møde nogle stærke gutter, som er godt organiseret og fungerer fantastisk som kollektiv, siger den kroatiske landstræner Zlatko Dalić på et pressemøde.

Han ser Christian Eriksen som omdrejningspunktet på det danske landshold, men fremhæver Kasper Schmeichel som et anker på holdet på grund af sikkerheden i hans spil.

Dalić understreger, at han ikke har haft øje for enkelte spillere på det danske landshold, da han ser kollektivet som danskernes største styrke.

Danmark og Kroatien mødtes senest ved VM i 2018, hvor kroaterne i ottendedelsfinalen trak det længste strå med en sejr efter straffesparkskonkurrence.

Siden dengang er der løbet masser af vand i åen hos de gæstende kroatere, der har skiftet omkring halvdelen af landsholdet ud.

– Vi har fået en del flere yngre kræfter på holdet, der rummer masser af talent, siger målmand Dominik Livaković, som ser frem til en svær kamp.

– Det bliver en svær kamp. De er dygtige, har en virkelig stærk defensiv, men kan også spille fremad i banen.

Den kroatiske landstræner bifalder danskernes kontinuitet og gode form.

– De har spillet god fodbold over en længere periode og har et brandvarmt hold, siger Zlatko Dalić, som understreger, at han har stor tiltro til sit hold trods en skidt start på Nations League-gruppespillet.

– Vi har ikke sat os selv i samme gode situation, som Danmark har. Men trods det synes jeg ikke, at det mindsker vores chancer i morgen, siger han og tilføjer.

– Vi ser ligeledes os selv som et stærkt hold, og jeg ønsker ikke at kalde nogen bedre end os. Man skal huske på, at vi blev nummer to ved seneste VM.

Til spørgsmålet om, hvordan han ser styrkeforholdet mellem Kroatien og Danmark, svarer han med et smil.

– Det finder vi ud af i morgen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København