Det danske landshold rider i øjeblikket på en bølge af succes efter sejre i de to første kampe af årets Nations League-gruppespil.
Fredag aften skal Kasper Hjulmand og hans rød-hvide mandskab forsøge at fortsætte succesen, når Luka Modrić og det kroatiske landshold besøger Parken.
De sejrsrige danske præstationer er ikke gået ubemærket hen på det kroatiske landshold, der forud kampen udtrykker stor respekt for det danske kollektiv.
– Vi kommer til at møde nogle stærke gutter, som er godt organiseret og fungerer fantastisk som kollektiv, siger den kroatiske landstræner Zlatko Dalić på et pressemøde.
Han ser Christian Eriksen som omdrejningspunktet på det danske landshold, men fremhæver Kasper Schmeichel som et anker på holdet på grund af sikkerheden i hans spil.
Dalić understreger, at han ikke har haft øje for enkelte spillere på det danske landshold, da han ser kollektivet som danskernes største styrke.
Danmark og Kroatien mødtes senest ved VM i 2018, hvor kroaterne i ottendedelsfinalen trak det længste strå med en sejr efter straffesparkskonkurrence.
Siden dengang er der løbet masser af vand i åen hos de gæstende kroatere, der har skiftet omkring halvdelen af landsholdet ud.
– Vi har fået en del flere yngre kræfter på holdet, der rummer masser af talent, siger målmand Dominik Livaković, som ser frem til en svær kamp.
– Det bliver en svær kamp. De er dygtige, har en virkelig stærk defensiv, men kan også spille fremad i banen.
Den kroatiske landstræner bifalder danskernes kontinuitet og gode form.
– De har spillet god fodbold over en længere periode og har et brandvarmt hold, siger Zlatko Dalić, som understreger, at han har stor tiltro til sit hold trods en skidt start på Nations League-gruppespillet.
– Vi har ikke sat os selv i samme gode situation, som Danmark har. Men trods det synes jeg ikke, at det mindsker vores chancer i morgen, siger han og tilføjer.
– Vi ser ligeledes os selv som et stærkt hold, og jeg ønsker ikke at kalde nogen bedre end os. Man skal huske på, at vi blev nummer to ved seneste VM.
Til spørgsmålet om, hvordan han ser styrkeforholdet mellem Kroatien og Danmark, svarer han med et smil.
– Det finder vi ud af i morgen.
/ritzau/

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Kæmpe milliontab

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Forstår intet af stor dansk transfer

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Diogo Jota død i trafikulykke

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Er han Viborgs næste cheftræner?

Overraskelse? Han forlænger med FCM

FCK-kamp afblæst

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

FCK-stjerne i klubskifte?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Lover transfers

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Dansk Wimbledon-sensation

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål

Forhandler om Yussuf Poulsen