Det danske landshold rider i øjeblikket på en bølge af succes efter sejre i de to første kampe af årets Nations League-gruppespil.
Fredag aften skal Kasper Hjulmand og hans rød-hvide mandskab forsøge at fortsætte succesen, når Luka Modrić og det kroatiske landshold besøger Parken.
De sejrsrige danske præstationer er ikke gået ubemærket hen på det kroatiske landshold, der forud kampen udtrykker stor respekt for det danske kollektiv.
– Vi kommer til at møde nogle stærke gutter, som er godt organiseret og fungerer fantastisk som kollektiv, siger den kroatiske landstræner Zlatko Dalić på et pressemøde.
Han ser Christian Eriksen som omdrejningspunktet på det danske landshold, men fremhæver Kasper Schmeichel som et anker på holdet på grund af sikkerheden i hans spil.
Dalić understreger, at han ikke har haft øje for enkelte spillere på det danske landshold, da han ser kollektivet som danskernes største styrke.
Danmark og Kroatien mødtes senest ved VM i 2018, hvor kroaterne i ottendedelsfinalen trak det længste strå med en sejr efter straffesparkskonkurrence.
Siden dengang er der løbet masser af vand i åen hos de gæstende kroatere, der har skiftet omkring halvdelen af landsholdet ud.
– Vi har fået en del flere yngre kræfter på holdet, der rummer masser af talent, siger målmand Dominik Livaković, som ser frem til en svær kamp.
– Det bliver en svær kamp. De er dygtige, har en virkelig stærk defensiv, men kan også spille fremad i banen.
Den kroatiske landstræner bifalder danskernes kontinuitet og gode form.
– De har spillet god fodbold over en længere periode og har et brandvarmt hold, siger Zlatko Dalić, som understreger, at han har stor tiltro til sit hold trods en skidt start på Nations League-gruppespillet.
– Vi har ikke sat os selv i samme gode situation, som Danmark har. Men trods det synes jeg ikke, at det mindsker vores chancer i morgen, siger han og tilføjer.
– Vi ser ligeledes os selv som et stærkt hold, og jeg ønsker ikke at kalde nogen bedre end os. Man skal huske på, at vi blev nummer to ved seneste VM.
Til spørgsmålet om, hvordan han ser styrkeforholdet mellem Kroatien og Danmark, svarer han med et smil.
– Det finder vi ud af i morgen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER