FC Nordsjælland har 11 kampe tilbage i kalenderen i denne sæson. Det kan meget vel blive de sidste af slagsen for Mohammed Kudus i Superligaen.
Ghaneseren er blevet landsholdsspiller i hjemlandet, han leverer opsigtsvækkende præstationer i FC Nordsjælland-trøjen, og store klubber fra hele Europa viser interesse for det 19-årige stortalent, der er oppe på ni sæsonscoringer.
Han er opskriften på succes, men man kan bestemt ikke beskylde den unge mand for, at den har steget ham til hovedet.
– Fodbold er en holdsport, og jeg spiller på et rigtig godt hold. Det har smittet af på mig, så jeg vil gerne takke alle mine holdkammerater og alle andre i klubben. Det er deres fortjeneste, at det går godt for mig, siger Mohammed Kudus til tipsbladet.dk.
Det store klubskifte venter med al sandsynlighed lige rundt om hjørnet, men ghaneseren forsøger ikke at tænke for meget på det.
– Jeg fokuserer på nuet og tænker ikke på fremtiden. Det er præstationerne på banen, der afgør, hvad der sker, så det er jeg nødt til at holde fokus på, siger Kudus, der trods alt ikke har kunnet undgå at lægge mærke til den store interesse for ham:
– På en måde motiverer det mig til at gøre det endnu bedre. Der er store forventninger til mig, og det har lært mig, hvor vigtigt det er at holde fødderne på jorden.
Har du en favoritliga?
– Jeg tænker som sagt ikke så meget på det, men jeg kan godt lide Barcelona, så jeg er stor fan af spansk fodbold. Men jeg ser kampe fra alle top fem ligaer, så jeg har et godt kendskab til dem alle, lyder det fra Kudus.
Har ikke et til salg-skilt på sig
Hvis Mohammed Kudus skal sælges i det kommende transfervindue, er det FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen, der skal forsøge at skrabe så mange penge sammen som muligt, og der har tidligere været bud efter den 19-årige ghaneser.
Sportschefen vil dog ikke afsløre alt for mange detaljer om planerne med Kudus.
– Jeg kan ikke lide at sige, at planen er, at han skal sælges. Planen var, da vi forlængede, at han skulle spille minimum én sæson mere, og kunne han fortsætte sin udvikling, ville vi kigge på mulighederne, siger Jan Laursen til tipsbladet.dk.
Den udvikling er fortsat, medgiver sportschefen.
– Han er exceptionel dygtig, men det handler også om, hvordan man klarer det at blive hypet i en tidlig alder. Kudus elsker at træne og spille fodbold, så han har gode forudsætninger. Og så kan han jo nogle ting på en bane, som man sjældent ser, når man ser de helt store spillere til eksempelvis et EM. Det bliver spændende at se, hvor han ender, og hvordan han klarer sig, siger Laursen og fortsætter:
– Hvis det rigtige bud og den rigtige klub melder sig, kigger vi på det, men han render ikke rundt med et til salg-skilt på sig. Det er det gode ved, at vi er nået dertil, hvor vi er som klub. Interesserede købere skal nok ringe på vores dør. Alle kender Kudus, og vi må se, hvad der sker.
Mohammed Kudus har kontrakt med FC Nordsjælland frem til udgangen af 2021.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
