Slut med søvnløse nætter: Næstbedst efter Brøndby

De er næstbedst i Superligaen i 2024, og det er der flere forklaringer på.



HERNING (Tipsbladet): Mens hjemmeholdet FC Midtjylland havde en tung mandag eftermiddag og aften, der næppe er blevet lettere i dag med et massivt regnvejr over det meste af Jylland, kom FC Nordsjælland afsted fra Herning med tre vitale point som åbning på medaljeslutspillet.

Den del af Superligaen, hvor tingene som bekendt afgøres, har FC Nordsjælland tidligere haft det voldsomt svært med, senest for et år siden, hvor man havde en stor chance for at vinde guld men måtte tage til takke med middelmådige resultater og sølv.

Her i 2024 er FC Nordsjælland til gengæld kommet godt i gang med fire sejre, en uafgjort og kun et nederlag i Parken i liga-sammenhæng, hvilket man i næste runde har mulighed for at revanchere mod FCK, som FCN kan lukke hullet til med en sejr.

FC Nordsjælland havde et intenst efter med 12 europæiske kampe, og selv om de Europa-kampe er noget, klubben meget gerne vil spille igen til efteråret, er forskellen på efteråret og foråret til at mærke, mener den centrale midtbanespiller Jeppe Tverskov.

– Vi har været inde i nogle perioder, hvor der var tre dage mellem kampene, og hvor vi skulle på lange udebaneture til Østeuropa og andre steder, hvor vi nogle gange kom hjem klokken fem om morgenen, ja rettere natten, siger Jeppe Tverskov.

OB og Vejle har kun spillet fem kampe.

- Vi har en lille idé om, at der er noget energi, der spiller ind. Vi havde rigtig mange kampe og spillede ofte med de samme spillere. Der gik lidt energi fra, at vi rejste og spillede så meget, og det var ikke mindst mentalt. Jeg synes, vi er et godt sted, hvor vi skaber en del mere, siger Jeppe Tverskov.

FC Nordsjælland havde i efterårssæsonen ture til blandt andet Beograd, Trnava, Istanbul og Razgrad ved siden af det sædvanlige Superliga-program.

FC Nordsjælland møder FC København klokken 16 på søndag.

Nordsjællænderne har efterfølgende en vigtig pokalsemifinale mod AGF torsdag 11. april, hvor man skal forsøge at indhente et 2-3-nederlag til århusianerne i Farum fra den første kamp fredag i sidste uge.

Pokalen giver i næste sæson en ekstra god Europa-billet sammenlignet med i denne sæson. Læs mere om det her.



Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Dansker færdig i Ajax?

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Manchester United rasende

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

– Overdrevet og unuanceret

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Hård kritik af FC København-stjerne

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Aldrig set før

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel