Slut med søvnløse nætter: Næstbedst efter Brøndby

De er næstbedst i Superligaen i 2024, og det er der flere forklaringer på.



HERNING (Tipsbladet): Mens hjemmeholdet FC Midtjylland havde en tung mandag eftermiddag og aften, der næppe er blevet lettere i dag med et massivt regnvejr over det meste af Jylland, kom FC Nordsjælland afsted fra Herning med tre vitale point som åbning på medaljeslutspillet.

Den del af Superligaen, hvor tingene som bekendt afgøres, har FC Nordsjælland tidligere haft det voldsomt svært med, senest for et år siden, hvor man havde en stor chance for at vinde guld men måtte tage til takke med middelmådige resultater og sølv.

Her i 2024 er FC Nordsjælland til gengæld kommet godt i gang med fire sejre, en uafgjort og kun et nederlag i Parken i liga-sammenhæng, hvilket man i næste runde har mulighed for at revanchere mod FCK, som FCN kan lukke hullet til med en sejr.

FC Nordsjælland havde et intenst efter med 12 europæiske kampe, og selv om de Europa-kampe er noget, klubben meget gerne vil spille igen til efteråret, er forskellen på efteråret og foråret til at mærke, mener den centrale midtbanespiller Jeppe Tverskov.

– Vi har været inde i nogle perioder, hvor der var tre dage mellem kampene, og hvor vi skulle på lange udebaneture til Østeuropa og andre steder, hvor vi nogle gange kom hjem klokken fem om morgenen, ja rettere natten, siger Jeppe Tverskov.

OB og Vejle har kun spillet fem kampe.

- Vi har en lille idé om, at der er noget energi, der spiller ind. Vi havde rigtig mange kampe og spillede ofte med de samme spillere. Der gik lidt energi fra, at vi rejste og spillede så meget, og det var ikke mindst mentalt. Jeg synes, vi er et godt sted, hvor vi skaber en del mere, siger Jeppe Tverskov.

FC Nordsjælland havde i efterårssæsonen ture til blandt andet Beograd, Trnava, Istanbul og Razgrad ved siden af det sædvanlige Superliga-program.

FC Nordsjælland møder FC København klokken 16 på søndag.

Nordsjællænderne har efterfølgende en vigtig pokalsemifinale mod AGF torsdag 11. april, hvor man skal forsøge at indhente et 2-3-nederlag til århusianerne i Farum fra den første kamp fredag i sidste uge.

Pokalen giver i næste sæson en ekstra god Europa-billet sammenlignet med i denne sæson. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Lewandowski forlader FC Barcelona

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard