Kun triumf tæller: Pokaltabere får intet fripas til Europa i år

De tilbageværende mandskaber i DBU Pokalen har kun to ting for øje. Pokaltriumf og deraf følgende europæisk fodbold, men i modsætning til tidligere år kan den tabende finalist ikke få en trøstepræmie i form af en europæisk plads, hvis vinderen i kraft af sin Superliga-placering allerede har tilkæmpet sig en plads i Europa.



I de kommende dage skal de første pokalsemifinaler spilles, når FC Vestsjælland tager imod SønderjyskE onsdag aften, mens Parken torsdag danner rammen om mødet mellem FC København og Esbjerg fB.

Der er som altid en plads i Europa på spil, når finalen i DBU Pokalen spilles Kr. Himmelfartsdag, 14. maj, og tidligere har det været sådan, at det tabende mandskab kunne overtage Europapladsen, hvis pokalvinderen i kraft af placeringen i Superligaen allerede kvalificerede sig til europæisk fodbold. Men fra og med denne sæson er det fortid. Nu får det tabende mandskab ikke en europæisk plads i det tilfælde, bekræfter Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen.

– Det er en ny UEFA-regel, der dikterer, at det tabende mandskab ikke længere skal honoreres med pladsen i europæisk fodbold, siger Ebbesen til tipsbladet.dk.

Det kan i sagens natur betyde alverden for Esbjerg fB, SønderjyskE og FC Vestsjælland, der alle er langt bagefter i Superligaen-tabellen, idet FC København ser ud til at hente en europæisk plads i kraft af klubbens andenplads i Superligaen, hvor de aktuelt har otte point ned til Brøndby IF på tredjepladsen. Dermed er det kun en pokaltriumf, der tæller for de tre førnævnte mandskaber, hvis drømmen om Europa skal gøre sig gældende.

Tidligere har der været en trøstepræmie til de tabende finalister i form af en europæisk plads, da vinderne indhentede en plads i Superligaen, men nu er det det første mandskab udenfor de europæiske pladser i Superligaen, der kan nyde godt af en ekstrabevilling til Europa, hvis eksempelvis FC København tager pokalen og fastholder andenpladsen.

Pokalpladsen i Europa League giver adgang til kampe i anden kvalifikationsrunde. I sidste sæson trådte Esbjerg fB, som pokalvinder, ind i den tredje kvalifikationsrunde, men på grund af Danmarks plads på UEFA’s koefficientliste er de danske mandskaber røget længere tilbage i kvalifikationssystemet.
 




LIVE

TransferLIVE: Stortalent vil til Liverpool


Tung kampstart i Trencin

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!


Chokerstatning for Thomas Frank?

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Morten Hjulmand til storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Dansker forlader Brentford

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


U19-landsholdet smadrer Montenegro

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Kæmpetransfer på plads

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien



Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Gravesen slår fast: Hent denne dansker, Frank

FC København jagter 27-årig skotte

Arek Onyzsko blæst bagover: Han bliver stor i FCK

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Afsløring: Storklub trækker sig fra Roony-kapløb

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Transferplanen: Tør FCM tage konsekvensen?



SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Her er Esbjergs nye cheftræner

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Bayern München lammetæver Auckland

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob

Klub-VM er fløjtet i gang trods heftig kritik

Froholdt giver grønt lys til stort skifte



Kræver astronomisk beløb for Morten Hjulmand

Flyvende Harder erkender: ‘Han er pissedygtig’

Afsløring: FC København nærmer sig Lopez-køb