Rasmus Thelander brugte vinterpausen på at skifte Silkeborg IF ud med Lyngby Boldklub, og søndag straffede han sine tidligere holdkammerater hårdt.
Den bomstærke forsvarsspiller leverede en elegant scoring, som endte med at afgøre Superliga-opgøret i Søhøjlandet.
Lyngby vandt 1-0 og satte dermed tre meget vigtige point ind på den slunkne konto i bunden af landets bedste fodboldrække.
Klubben, som er næstsidst, er nu lige i halen på Sønderjyske, som senere søndag skal jagte point mod FC København i Parken.
I Silkeborg-lejren vil de ærgre sig inderligt over at løbe ind i et nederlag til et af bundholdene. Klubben kæmper for at klemme sig ind i top-6, men det blev ikke søndag. Før rundens sidste kampe er midtjyderne på syvendepladsen.
Selv om der inden opgøret var 20 point mellem Silkeborg og Lyngby, så var det ikke til at se, da bolden begyndte at rulle. Det var nemlig meget jævnbyrdigt.
Begge hold bød ind med optimistiske offensive nålestik, og efter 11 minutter kom Lyngby til kampens første store chance.
Silkeborg smed bolden væk midt på banen, og det gav Oskar Buur en friløber. Han valgte dog at afslutte forholdsvis langt udefra, og afslutningen havde hverken saft eller kraft.
Bare et minut senere brændte det på i den anden ende, da Younes Bakiz vandt bolden og hamrede den på stolpen fra distancen.
Hos Lyngby havde Rasmus Thelander fået sin første startplads siden sit skifte fra Silkeborg, og det skulle efter en halv time vise sig som en god beslutning af Lyngby-træner Morten Karlsen.
Magnus Jensen kastede sig ned i en hård tackling og vandt bolden på venstre kant efter et hjørnespark, inden han sendte den ind i feltet. Der stod Thelander, og på nærmest nonchalant vis lagde han den elegant over i modsatte side af målet med venstre inderside.
Og han var ikke bleg for at juble igennem på sin gamle hjemmebane.
Lyngby var lige ved at udbygge føringen ti minutter senere, da Sævar Magnússon sparkede en flad afslutning på stolpen.
Efter pausen var Silkeborg tvunget i offensiven, og det medførte flere gode muligheder. Younes Bakiz ramte igen træværket, inden han satte Robin Østrøm op til en stor chance i feltet. Men bolden ville ikke ind.
Det ville den gerne efter 75 minutter, da Callum McCowatt sparkede den derind. Problemet var bare, at han var offside, da han blev sendt afsted i en friløber.
Lyngbys Malik Abubakari var efter 80 minutter lige ved at blive sendt i bad bare otte minutter efter sin indskiftning. Dommer Jonas Hansen stak ham det røde kort efter en stempling på Pelle Mattsson, men dommen blev omstødt til gult.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
NYHEDER
Stor skuffelse
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
HELT VILDT
– De lignede lort!
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE