Rasmus Thelander brugte vinterpausen på at skifte Silkeborg IF ud med Lyngby Boldklub, og søndag straffede han sine tidligere holdkammerater hårdt.
Den bomstærke forsvarsspiller leverede en elegant scoring, som endte med at afgøre Superliga-opgøret i Søhøjlandet.
Lyngby vandt 1-0 og satte dermed tre meget vigtige point ind på den slunkne konto i bunden af landets bedste fodboldrække.
Klubben, som er næstsidst, er nu lige i halen på Sønderjyske, som senere søndag skal jagte point mod FC København i Parken.
I Silkeborg-lejren vil de ærgre sig inderligt over at løbe ind i et nederlag til et af bundholdene. Klubben kæmper for at klemme sig ind i top-6, men det blev ikke søndag. Før rundens sidste kampe er midtjyderne på syvendepladsen.
Selv om der inden opgøret var 20 point mellem Silkeborg og Lyngby, så var det ikke til at se, da bolden begyndte at rulle. Det var nemlig meget jævnbyrdigt.
Begge hold bød ind med optimistiske offensive nålestik, og efter 11 minutter kom Lyngby til kampens første store chance.
Silkeborg smed bolden væk midt på banen, og det gav Oskar Buur en friløber. Han valgte dog at afslutte forholdsvis langt udefra, og afslutningen havde hverken saft eller kraft.
Bare et minut senere brændte det på i den anden ende, da Younes Bakiz vandt bolden og hamrede den på stolpen fra distancen.
Hos Lyngby havde Rasmus Thelander fået sin første startplads siden sit skifte fra Silkeborg, og det skulle efter en halv time vise sig som en god beslutning af Lyngby-træner Morten Karlsen.
Magnus Jensen kastede sig ned i en hård tackling og vandt bolden på venstre kant efter et hjørnespark, inden han sendte den ind i feltet. Der stod Thelander, og på nærmest nonchalant vis lagde han den elegant over i modsatte side af målet med venstre inderside.
Og han var ikke bleg for at juble igennem på sin gamle hjemmebane.
Lyngby var lige ved at udbygge føringen ti minutter senere, da Sævar Magnússon sparkede en flad afslutning på stolpen.
Efter pausen var Silkeborg tvunget i offensiven, og det medførte flere gode muligheder. Younes Bakiz ramte igen træværket, inden han satte Robin Østrøm op til en stor chance i feltet. Men bolden ville ikke ind.
Det ville den gerne efter 75 minutter, da Callum McCowatt sparkede den derind. Problemet var bare, at han var offside, da han blev sendt afsted i en friløber.
Lyngbys Malik Abubakari var efter 80 minutter lige ved at blive sendt i bad bare otte minutter efter sin indskiftning. Dommer Jonas Hansen stak ham det røde kort efter en stempling på Pelle Mattsson, men dommen blev omstødt til gult.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS