Kunne ikke bruges i SIF – så sænkede han dem

Forsvarsspilleren Rasmus Thelander afgjorde sagerne, da Lyngby Boldklub slog Silkeborg på udebane.



Rasmus Thelander brugte vinterpausen på at skifte Silkeborg IF ud med Lyngby Boldklub, og søndag straffede han sine tidligere holdkammerater hårdt.

Den bomstærke forsvarsspiller leverede en elegant scoring, som endte med at afgøre Superliga-opgøret i Søhøjlandet.

Lyngby vandt 1-0 og satte dermed tre meget vigtige point ind på den slunkne konto i bunden af landets bedste fodboldrække.

Klubben, som er næstsidst, er nu lige i halen på Sønderjyske, som senere søndag skal jagte point mod FC København i Parken.

I Silkeborg-lejren vil de ærgre sig inderligt over at løbe ind i et nederlag til et af bundholdene. Klubben kæmper for at klemme sig ind i top-6, men det blev ikke søndag. Før rundens sidste kampe er midtjyderne på syvendepladsen.

Selv om der inden opgøret var 20 point mellem Silkeborg og Lyngby, så var det ikke til at se, da bolden begyndte at rulle. Det var nemlig meget jævnbyrdigt.

Begge hold bød ind med optimistiske offensive nålestik, og efter 11 minutter kom Lyngby til kampens første store chance.

Silkeborg smed bolden væk midt på banen, og det gav Oskar Buur en friløber. Han valgte dog at afslutte forholdsvis langt udefra, og afslutningen havde hverken saft eller kraft.

Bare et minut senere brændte det på i den anden ende, da Younes Bakiz vandt bolden og hamrede den på stolpen fra distancen.

Hos Lyngby havde Rasmus Thelander fået sin første startplads siden sit skifte fra Silkeborg, og det skulle efter en halv time vise sig som en god beslutning af Lyngby-træner Morten Karlsen.

Magnus Jensen kastede sig ned i en hård tackling og vandt bolden på venstre kant efter et hjørnespark, inden han sendte den ind i feltet. Der stod Thelander, og på nærmest nonchalant vis lagde han den elegant over i modsatte side af målet med venstre inderside.

Og han var ikke bleg for at juble igennem på sin gamle hjemmebane.

Lyngby var lige ved at udbygge føringen ti minutter senere, da Sævar Magnússon sparkede en flad afslutning på stolpen.

Efter pausen var Silkeborg tvunget i offensiven, og det medførte flere gode muligheder. Younes Bakiz ramte igen træværket, inden han satte Robin Østrøm op til en stor chance i feltet. Men bolden ville ikke ind.

Det ville den gerne efter 75 minutter, da Callum McCowatt sparkede den derind. Problemet var bare, at han var offside, da han blev sendt afsted i en friløber.

Lyngbys Malik Abubakari var efter 80 minutter lige ved at blive sendt i bad bare otte minutter efter sin indskiftning. Dommer Jonas Hansen stak ham det røde kort efter en stempling på Pelle Mattsson, men dommen blev omstødt til gult.

/ritzau/





Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Ronaldo vinder kampen’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Katastrofe for Jack Grealish

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

– Alt for meget kaos i Horsens

På vild liste med Lionel Messi

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Viaplay hæver priserne

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

‘Hvad fanden kan man gøre?’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF mangler flere profiler mod OB

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt