Rasmus Thelander brugte vinterpausen på at skifte Silkeborg IF ud med Lyngby Boldklub, og søndag straffede han sine tidligere holdkammerater hårdt.
Den bomstærke forsvarsspiller leverede en elegant scoring, som endte med at afgøre Superliga-opgøret i Søhøjlandet.
Lyngby vandt 1-0 og satte dermed tre meget vigtige point ind på den slunkne konto i bunden af landets bedste fodboldrække.
Klubben, som er næstsidst, er nu lige i halen på Sønderjyske, som senere søndag skal jagte point mod FC København i Parken.
I Silkeborg-lejren vil de ærgre sig inderligt over at løbe ind i et nederlag til et af bundholdene. Klubben kæmper for at klemme sig ind i top-6, men det blev ikke søndag. Før rundens sidste kampe er midtjyderne på syvendepladsen.
Selv om der inden opgøret var 20 point mellem Silkeborg og Lyngby, så var det ikke til at se, da bolden begyndte at rulle. Det var nemlig meget jævnbyrdigt.
Begge hold bød ind med optimistiske offensive nålestik, og efter 11 minutter kom Lyngby til kampens første store chance.
Silkeborg smed bolden væk midt på banen, og det gav Oskar Buur en friløber. Han valgte dog at afslutte forholdsvis langt udefra, og afslutningen havde hverken saft eller kraft.
Bare et minut senere brændte det på i den anden ende, da Younes Bakiz vandt bolden og hamrede den på stolpen fra distancen.
Hos Lyngby havde Rasmus Thelander fået sin første startplads siden sit skifte fra Silkeborg, og det skulle efter en halv time vise sig som en god beslutning af Lyngby-træner Morten Karlsen.
Magnus Jensen kastede sig ned i en hård tackling og vandt bolden på venstre kant efter et hjørnespark, inden han sendte den ind i feltet. Der stod Thelander, og på nærmest nonchalant vis lagde han den elegant over i modsatte side af målet med venstre inderside.
Og han var ikke bleg for at juble igennem på sin gamle hjemmebane.
Lyngby var lige ved at udbygge føringen ti minutter senere, da Sævar Magnússon sparkede en flad afslutning på stolpen.
Efter pausen var Silkeborg tvunget i offensiven, og det medførte flere gode muligheder. Younes Bakiz ramte igen træværket, inden han satte Robin Østrøm op til en stor chance i feltet. Men bolden ville ikke ind.
Det ville den gerne efter 75 minutter, da Callum McCowatt sparkede den derind. Problemet var bare, at han var offside, da han blev sendt afsted i en friløber.
Lyngbys Malik Abubakari var efter 80 minutter lige ved at blive sendt i bad bare otte minutter efter sin indskiftning. Dommer Jonas Hansen stak ham det røde kort efter en stempling på Pelle Mattsson, men dommen blev omstødt til gult.
/ritzau/
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT