Kunne ikke bruges i SIF – så sænkede han dem

Forsvarsspilleren Rasmus Thelander afgjorde sagerne, da Lyngby Boldklub slog Silkeborg på udebane.



Rasmus Thelander brugte vinterpausen på at skifte Silkeborg IF ud med Lyngby Boldklub, og søndag straffede han sine tidligere holdkammerater hårdt.

Den bomstærke forsvarsspiller leverede en elegant scoring, som endte med at afgøre Superliga-opgøret i Søhøjlandet.

Lyngby vandt 1-0 og satte dermed tre meget vigtige point ind på den slunkne konto i bunden af landets bedste fodboldrække.

Klubben, som er næstsidst, er nu lige i halen på Sønderjyske, som senere søndag skal jagte point mod FC København i Parken.

I Silkeborg-lejren vil de ærgre sig inderligt over at løbe ind i et nederlag til et af bundholdene. Klubben kæmper for at klemme sig ind i top-6, men det blev ikke søndag. Før rundens sidste kampe er midtjyderne på syvendepladsen.

Selv om der inden opgøret var 20 point mellem Silkeborg og Lyngby, så var det ikke til at se, da bolden begyndte at rulle. Det var nemlig meget jævnbyrdigt.

Begge hold bød ind med optimistiske offensive nålestik, og efter 11 minutter kom Lyngby til kampens første store chance.

Silkeborg smed bolden væk midt på banen, og det gav Oskar Buur en friløber. Han valgte dog at afslutte forholdsvis langt udefra, og afslutningen havde hverken saft eller kraft.

Bare et minut senere brændte det på i den anden ende, da Younes Bakiz vandt bolden og hamrede den på stolpen fra distancen.

Hos Lyngby havde Rasmus Thelander fået sin første startplads siden sit skifte fra Silkeborg, og det skulle efter en halv time vise sig som en god beslutning af Lyngby-træner Morten Karlsen.

Magnus Jensen kastede sig ned i en hård tackling og vandt bolden på venstre kant efter et hjørnespark, inden han sendte den ind i feltet. Der stod Thelander, og på nærmest nonchalant vis lagde han den elegant over i modsatte side af målet med venstre inderside.

Og han var ikke bleg for at juble igennem på sin gamle hjemmebane.

Lyngby var lige ved at udbygge føringen ti minutter senere, da Sævar Magnússon sparkede en flad afslutning på stolpen.

Efter pausen var Silkeborg tvunget i offensiven, og det medførte flere gode muligheder. Younes Bakiz ramte igen træværket, inden han satte Robin Østrøm op til en stor chance i feltet. Men bolden ville ikke ind.

Det ville den gerne efter 75 minutter, da Callum McCowatt sparkede den derind. Problemet var bare, at han var offside, da han blev sendt afsted i en friløber.

Lyngbys Malik Abubakari var efter 80 minutter lige ved at blive sendt i bad bare otte minutter efter sin indskiftning. Dommer Jonas Hansen stak ham det røde kort efter en stempling på Pelle Mattsson, men dommen blev omstødt til gult.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

10 spillere nægtet indrejse til USA

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Var direkte fra træningsbanen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

AGF tager pis på FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Giver to spillere livstidskarantæne



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

David Nielsen har sagt op

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Mileta Rajovic i stor optur

I forhandlinger med Nartey

Brian Riemer giver klar besked

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Han er Eriksen og co’s nye træner

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona