Kvistgaarden: Ikke sikker på mine fremtidsplaner

Mathias Kvistgaarden er klar på at tage skridtet til udlandet, men slår fast, at han er hamrende stolt over at spille for Brøndby.



TIPSBLADET i Brøndby Mathias Kvistgaarden er én af de spillere i Brøndbys trup, som klubben forventer at kunne sælge videre med stor fortjeneste en given dag, og der har allerede været bud på ham fra Celtic.

Det skete sidste år, hvor B.T. kunne fortælle, at den skotske storklub fik afvist et bud på 35 millioner kroner. 

Sidste efterår havde Mathias Kvistgaarden en meget flot halvsæson, mens foråret blev delvist ødelagt af skader, så det er nærliggende at spørge ham, om han ikke havde tænkt, at han denne sommer skulle have været skud af sted, hvis skaderne ikke havde stået i vejen.

– Lige nu er jeg slet ikke sikker på, hvad mine fremtidsplaner er. Jeg står i en Brøndby-trøje, og det er jeg stolt over, hver eneste gang jeg står i den, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer, at han er klar til at tage springet, hvis det rette tilbud kommer: 

– Selvfølgelig føler jeg mig klar, jeg synes, at jeg har vist mig frem på en masse måder, der gør, at jeg forhåbentlig på et eller andet tidspunkt kan spille noget internationalt uden for de danske grænser, men det kan man også gøre i Brøndby-trøjen, lyder det fra Kvistgaarden, der har fokus på én ting, og det er spillet på banen. 

– Jeg er ansat til at være fodboldspiller, og så er der en masse andre, som er ansat til de andre ting. 

Angriberen slår fast, at han er helt fit igen. 

– Jeg har glædet mig rigtig meget til forhåbentlig at komme ind i sæson, hvor jeg ikke er lige så skadespræget, som jeg har være i foråret, siger han og forklarer, at sidste sæsons kæmpe nedtur i sidste spillerunde, hvor guldet blev smidt, var hård at komme igennem. 

– Der er ingen tvivl om, at den var tung, men nu har jeg gået med tankerne og er bare blevet enig med mig selv om, at sket er sket, og vi er stadig pisse stolte af og selv, for det var en god sæson. Selvom vi havde ønsket mere, forklarer han og ærgrer sig over, at han ikke kunne gøre mere selv grundet skaderne. 

– Det var hårdt mentalt for mig. Jeg var egentlig glad for det efterår, jeg havde leveret, og jeg var irriteret over, at mit forår gik i gang, som det gjorde, jeg troede, at da jeg kom tilbage fra min baglårsskade, så var det tid, for det gik godt, da jeg kom tilbage, og jeg fik lavet nogle mål, men så går knæet i stykker, men det skyldes igen den branche, vi er i. Der kan sådanne nogle ting ske. Det er bare pisseuheldigt, at det skulle være.

Brøndby har første træningskamp frem mod næste sæson på lørdag, hvor Vejle Boldklub venter.





Thomas Frank var et emne i storklub



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri


Nu går de all-in på Højlund

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Morten Hjulmand til storklub?

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Kaoskamp ved klub-VM

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?



Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Nu bekræfter FCK

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Chokerstatning for Thomas Frank?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Italiensk storklub jagter William Bøving

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Monstertransfer i Premier League?

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion



“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende



In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League