Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.
Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.
Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.
Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.
At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.
I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.
Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.
– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Napoli-chok på vej
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW