Kvistgaarden kan erstatte egyptisk bomber

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt som mulig erstatning for Omar Marmoush, der er på vej til Manchester City.



Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.

Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.

Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.

At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.

I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.

Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.

– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Så kan jeg blive rigtig sur!



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Sænker prisen mod Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

FC København skriver kontrakt med juvel

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen har sagt op

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Vil have ham væk fra FC København

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’