Kvistgaarden kan erstatte egyptisk bomber

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt som mulig erstatning for Omar Marmoush, der er på vej til Manchester City.



Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.

Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.

Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.

At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.

I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.

Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.

– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Randers køber ny angriber

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer