Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.
Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.
Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.
Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.
At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.
I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.
Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.
– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
‘De har problemer med os’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED