Kvistgaarden kan erstatte egyptisk bomber

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt som mulig erstatning for Omar Marmoush, der er på vej til Manchester City.



Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.

Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.

Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.

At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.

I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.

Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.

– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.





Stort dansk flop sat til salg


Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

OB vil have tidligere Superliga-profil

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

En sort plet på hans eftermæle

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Henter Mads Junker

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Afsløring: FC København afviser millionbud