Kvistgaarden kan erstatte egyptisk bomber

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt som mulig erstatning for Omar Marmoush, der er på vej til Manchester City.



Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.

Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.

Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.

At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.

I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.

Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.

– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.





AGF videre efter stort pokaldrama


Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

– Det gør ondt og gør mig ked af det

‘Brøndby var millimeter fra’

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Hyldes – nu er det forbi

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Skuffer fælt

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

– Alle kan se Thomas Frank-effekten

Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!

Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Junnosuke Suzuki overrasker

Skidt nyt

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Den største underpræstation i Superligaen

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Hentet af ambulance

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

‘Jeg forlader holdet’

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Juventus rejser sig

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Stråler i sikker FCK-sejr

Freder Superliga-boss

Dansker i spil til stort svensk job

Brian Riemer forlænger

FCK-stjernefrø scorer!

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne