Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.
Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.
Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.
Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.
At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.
I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.
Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.
– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
Alle storroser Dario Osorio
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Skuffer igen
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Sikrer historisk VM-plads