Kvistgaarden kan erstatte egyptisk bomber

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt som mulig erstatning for Omar Marmoush, der er på vej til Manchester City.



Med lidt under tre uger tilbage af vinterens transfervindue er et af de store spørgsmål stadig, om Mathias Kvistgaarden kommer til at spille sæsonen færdig i Brøndby IF, eller om U21-landsholdsangriberen bliver skudt af sted til udlandet.

Ifølge Bild er Mathias Kvistgaarden blevet tilbudt til Eintracht Frankfurt, der i øjeblikket er på jagt efter en ny angriber, da Bundesliga-klubben er i forhandlinger med Manchester City om den egyptiske bomber Omar Marmoush, der i denne sæson har scoret 14 mål i 16 Bundesliga-kampe.

Ifølge Bild vil Eintracht Frankfurt have mere end 600 millioner kroner for at sende Omar Marmoush til de engelske mestre, og dermed vil der være mere end rigeligt plads i budgettet til potentielt at hente Mathias Kvistgaarden.

Brøndby-stjernen er dog ikke det eneste navn på blokken i Eintracht Frankfurt, der især er interesseret i Arnaud Kalimuendo fra franske Rennes, skriver Bild.

At der er interesse for Mathias Kvistgaarden fra Bundesligaen er ikke helt nyt. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets podcast ‘Transfer Talk’ fortalte Tipsbladets fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini lige før jul, at han forventede interesse for Kvistgaarden fra Celtic og flere Bundesliga-klubber her i januar.

I sidste uge skrev Daily Express, at Celtic her i januar har været i dialog med Mathias Kvistgaardens bagland, men at den skotske storklub umiddelbart kun vil gå efter Brøndby-bomberen her i januar, hvis man ender med at sælge den japanske angriber Kyogo Furuhashi, der har været rygtet til MLS.

Over for The Scottish Sun har Celtic-cheftræner Brendan Rodgers gjort det klart, at Glasgow-klubben er forberedt på et eventuelt salg af Furuhashi.

– Med alle de her ‘hvis nu’-scenarier er du nødt til at være forberedt. Jeg tror, at det vigtigste er, at hvis en spiller ikke ønsker at være her, så skal du tage af sted. I den situation er klubben nødt til at sikre sig den bedst mulige aftale. Jeg vil aldrig kunne se pointen i at beholde en spiller, der ikke ønsker at være her. Der er mange hypotetiske scenarier. Det er dem, vi forbereder os på, om det så gælder skader eller transfers, lød det fra Brendan Rodgers.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har i denne sæson scoret 14 mål i 22 kampe for Brøndby.



Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Brendan Rodgers i chokskifte

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Hænger Chido Obi ud

Målmand håber på Brøndby-transfer

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Lukas Lerager tæt på denne klub

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Vildt skifte i Superligaen?

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK