Mesterhold i dialog med Kvistgaarden

Ifølge Daily Express har Celtic taget kontakt til Mathias Kvistgaardens lejr. Den skotske klub ventes ikke at gå efter Kvistgaarden i januar, medmindre Kyogo Furuhashi bliver solgt.



Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.

Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.

Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.

Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.

Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.

– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.

Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.

Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.

– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.

Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.



Målfattig storkamp i London

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Har talt med Ferguson om United-job

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Tauson er færdig i Brisbane

Manchester United overvejer ham

Liverpool-træner er ked af prædikat

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Medier fælder dom over Dorgu

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Afsløring: Daramy vil væk fra Reims – åben for FCK

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Puster til bålet under West Ham-træners sæde