Mesterhold i dialog med Kvistgaarden

Ifølge Daily Express har Celtic taget kontakt til Mathias Kvistgaardens lejr. Den skotske klub ventes ikke at gå efter Kvistgaarden i januar, medmindre Kyogo Furuhashi bliver solgt.



Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.

Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.

Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.

Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.

Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.

– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.

Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.

Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.

– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.

Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.





FCK-direktør bekræfter henvendelse




LIVE

TransferLIVE: På vej mod chokskifte?

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

AGF var klar med rekordbeløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Brøndby præsenterer ny profil

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Danskerklub fyrer træneren

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år