Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.
Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.
Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.
Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.
Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.
– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.
Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.
Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.
– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.
Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Henter Mads Junker
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER