Mesterhold i dialog med Kvistgaarden

Ifølge Daily Express har Celtic taget kontakt til Mathias Kvistgaardens lejr. Den skotske klub ventes ikke at gå efter Kvistgaarden i januar, medmindre Kyogo Furuhashi bliver solgt.



Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.

Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.

Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.

Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.

Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.

– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.

Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.

Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.

– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.

Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.



Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Overdrevet og unuanceret

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Brendan Rodgers i chokskifte

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Aldrig set før

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Målmand håber på Brøndby-transfer

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark