Mesterhold i dialog med Kvistgaarden

Ifølge Daily Express har Celtic taget kontakt til Mathias Kvistgaardens lejr. Den skotske klub ventes ikke at gå efter Kvistgaarden i januar, medmindre Kyogo Furuhashi bliver solgt.



Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.

Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.

Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.

Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.

Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.

– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.

Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.

Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.

– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.

Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.





Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Knuser transferrekord

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor nedtur for Superliga-komet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Liam Rosenior tager til Paris



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes