Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.
Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.
Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.
Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.
Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.
– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.
Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.
Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.
– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.
Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.
Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt
Transfer-misforståelse
Carragher slagter City: ‘Drenge mod mænd’
Bekræfter selv: Skal arbejde for Jesper Sørensen
Hylder fyringstruet Priske efter tæsk
Inden stort skifte: Vil sikre Superliga-eventyr
Erstatning for Biereth: Jagter de denne dansker?
United deler gaver ud mod Rangers
‘Alle ved, det sker’
Afsløring: Randers tæt på salg af angriber
Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’
Transfer-travlhed: Lyngby kigger på to positioner
Jacob Friis scorer vildt job: Det var altafgørende
Ronnie Schwartz i chok: Det passer ikke!
Tæt på fyring: Nu reagerer Brian Priske
Færdig i Real Madrid
Efter skadeshelvede: FCM melder stjerner klar
Tæt på Brøndby-farvel: ‘Josip Radosevic vil hjem’
Bekræftet: Mikkel Damsgaard forlænger
Afsløring: Priske tæt på fyring – afløser lurer
Officielt: Anders Dreyer skifter til MLS
Afsløring: Gavin Beavers på plads i Brøndby
Molde har afgivet bud på dansk midtstopper
Afsløring: Martínez ikke med FCM – salg lurer
Her er Oliver Christensens nye klub
Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd
‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’
Udlandsdansker til Lyngby? ‘Har gjort det godt’
Afsløring: Fremad Amager tæt på Kenneth Zohore
Stopper i FC Helsingør
Ludogorets – FC Midtjylland
Host op, Man Utd: Patrick Dorgu overgår stjerner
Sådan gør din klub i vinterpausen
Informeret om Diks-exit? ‘Vi har en god dialog’
FC Midtjylland tæt på svensk stortalent
– Hold kæft, hvor er det fedt for Tullberg!
FCK-direktør jubler: ‘Helt fantastisk dreng’
Celtic jubler: Schmeichel scorer ny kontrakt
Mike Tullberg får kæmpe chance i Dortmund
Topchef stopper i DBU
Scorer millionbeløb på Superliga-transfers
Officielt: Dortmund fyrer Sahin
Barcelona-stjerne i drama – politiet skred ind
FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm
Ingen Superliga-klubber: Dansker i rekordtransfer
Vanvittigt: Måber over chok-comeback!
Spår ham stor succes i FC København
Girona blæser til angreb mod Milan
Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!
De scorer en bonus ved Jacob Friis-mirakel
Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’
Sender danskerklub ud i Champions League-mørket
Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham
Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’
Katastrofal start for Kaufmann