Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.
Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.
Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.
Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.
Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.
– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.
Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.
Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.
– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.
Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER