Professor i idrætsmedicin ved Københavns Universitet, Michael Kjær, har set nærmere på FCK-lægen Frank Odgaards udskrift af medicin gennem de seneste to år. Det er sket, efter DR-Dokumentaren ’Når døden spiller med’ oplyste, at Bjarne S. Pedersen har udskrevet 3.000 gigtpiller i 2005, og at Frank Odgaard har udskrevet 1.500, og mistænkte tilsvarende gigtpiller for at være skyld i pludselige dødsfald blandt fodboldspillere.
– Selvfølgelig har de to læger udskrevet gigtpiller, men programmet fortæller ikke noget om, hvem de er udskrevet til, og hvor mange de har udskrevet. Desuden er der ingen undersøgelser, der viser en direkte sammenhæng mellem brugen af gigtpiller og de pludselige dødsfald, siger Michael Kjær der også er overlæge på Bispebjerg Hospital til Dagens Medicin.
Han har studeret arbejdstaskerne hos såvel Frank Odgaard som FC Nordsjællands Bjarne S. Pedersen – som begge har stået under anklage for at være lidt for gavmilde ved medicinskabet. Men Michael Kjær finder ikke noget odiøst hverken i taskernes indhold eller mængde.
– Jo, der er medicin, som også findes på dopinglisten, men man vil også være en dårlig læge, hvis der ikke er medicin i lægetasken, som også findes på listen over forbudte stoffer. Det vigtigste er, at stofferne bliver brugt korrekt, siger Michael Kjær.
Ifølge Bjarne S. Pedersen er de 3.000 piller, han har udskrevet, fordelt på seks-syv fodboldhold og en række patienter i en smerteklinik. Af de 1.500 gigtpiller, Frank Odgaard har ordineret, har han angiveligt taget cirka en tredjedel selv i forbindelse med to hofteoperationer. Resten er uddelt til FC Københavns førsteholdsspillere og andre idrætsudøvere tilknyttet Parken Sport og Entertainment.
De to læger har hver især forklaret i en redegørelse til Sundhedsstyrelsen, hvor meget de har givet til deres patienter. Kontorchef i Sundhedsstyrelsen Anne Mette Dons kan endnu ikke udtale sig, om de to læger har foretaget sig noget kritisabelt.
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner død af kræft