Professor i idrætsmedicin ved Københavns Universitet, Michael Kjær, har set nærmere på FCK-lægen Frank Odgaards udskrift af medicin gennem de seneste to år. Det er sket, efter DR-Dokumentaren ’Når døden spiller med’ oplyste, at Bjarne S. Pedersen har udskrevet 3.000 gigtpiller i 2005, og at Frank Odgaard har udskrevet 1.500, og mistænkte tilsvarende gigtpiller for at være skyld i pludselige dødsfald blandt fodboldspillere.
– Selvfølgelig har de to læger udskrevet gigtpiller, men programmet fortæller ikke noget om, hvem de er udskrevet til, og hvor mange de har udskrevet. Desuden er der ingen undersøgelser, der viser en direkte sammenhæng mellem brugen af gigtpiller og de pludselige dødsfald, siger Michael Kjær der også er overlæge på Bispebjerg Hospital til Dagens Medicin.
Han har studeret arbejdstaskerne hos såvel Frank Odgaard som FC Nordsjællands Bjarne S. Pedersen – som begge har stået under anklage for at være lidt for gavmilde ved medicinskabet. Men Michael Kjær finder ikke noget odiøst hverken i taskernes indhold eller mængde.
– Jo, der er medicin, som også findes på dopinglisten, men man vil også være en dårlig læge, hvis der ikke er medicin i lægetasken, som også findes på listen over forbudte stoffer. Det vigtigste er, at stofferne bliver brugt korrekt, siger Michael Kjær.
Ifølge Bjarne S. Pedersen er de 3.000 piller, han har udskrevet, fordelt på seks-syv fodboldhold og en række patienter i en smerteklinik. Af de 1.500 gigtpiller, Frank Odgaard har ordineret, har han angiveligt taget cirka en tredjedel selv i forbindelse med to hofteoperationer. Resten er uddelt til FC Københavns førsteholdsspillere og andre idrætsudøvere tilknyttet Parken Sport og Entertainment.
De to læger har hver især forklaret i en redegørelse til Sundhedsstyrelsen, hvor meget de har givet til deres patienter. Kontorchef i Sundhedsstyrelsen Anne Mette Dons kan endnu ikke udtale sig, om de to læger har foretaget sig noget kritisabelt.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FC Midtjylland er ude
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
AVIS
De vil have Jelert
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
John Stones tager sydpå
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer