Læge: Nix pille-problem i FCK

Superligalæge Frank Odgaards udskrivning af medicin er ikke odiøs, siger Professor i idrætsmedicin Michael Kjær



Professor i idrætsmedicin ved Københavns Universitet, Michael Kjær, har set nærmere på FCK-lægen Frank Odgaards udskrift af medicin gennem de seneste to år. Det er sket, efter DR-Dokumentaren ’Når døden spiller med’ oplyste, at Bjarne S. Pedersen har udskrevet 3.000 gigtpiller i 2005, og at Frank Odgaard har udskrevet 1.500, og mistænkte tilsvarende gigtpiller for at være skyld i pludselige dødsfald blandt fodboldspillere.

– Selvfølgelig har de to læger udskrevet gigtpiller, men programmet fortæller ikke noget om, hvem de er udskrevet til, og hvor mange de har udskrevet. Desuden er der ingen undersøgelser, der viser en direkte sammenhæng mellem brugen af gigtpiller og de pludselige dødsfald, siger Michael Kjær der også er overlæge på Bispebjerg Hospital til Dagens Medicin.

Han har studeret arbejdstaskerne hos såvel Frank Odgaard som FC Nordsjællands Bjarne S. Pedersen – som begge har stået under anklage for at være lidt for gavmilde ved medicinskabet. Men Michael Kjær finder ikke noget odiøst hverken i taskernes indhold eller mængde.
– Jo, der er medicin, som også findes på dopinglisten, men man vil også være en dårlig læge, hvis der ikke er medicin i lægetasken, som også findes på listen over forbudte stoffer. Det vigtigste er, at stofferne bliver brugt korrekt, siger Michael Kjær.

Ifølge Bjarne S. Pedersen er de 3.000 piller, han har udskrevet, fordelt på seks-syv fodboldhold og en række patienter i en smerteklinik. Af de 1.500 gigtpiller, Frank Odgaard har ordineret, har han angiveligt taget cirka en tredjedel selv i forbindelse med to hofteoperationer. Resten er uddelt til FC Københavns førsteholdsspillere og andre idrætsudøvere tilknyttet Parken Sport og Entertainment.

De to læger har hver især forklaret i en redegørelse til Sundhedsstyrelsen, hvor meget de har givet til deres patienter. Kontorchef i Sundhedsstyrelsen Anne Mette Dons kan endnu ikke udtale sig, om de to læger har foretaget sig noget kritisabelt.







Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Jagter tidligere FCK-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Haiti – Skotland

USA får drømmestart på VM