Læge: Nix pille-problem i FCK

Superligalæge Frank Odgaards udskrivning af medicin er ikke odiøs, siger Professor i idrætsmedicin Michael Kjær



Professor i idrætsmedicin ved Københavns Universitet, Michael Kjær, har set nærmere på FCK-lægen Frank Odgaards udskrift af medicin gennem de seneste to år. Det er sket, efter DR-Dokumentaren ’Når døden spiller med’ oplyste, at Bjarne S. Pedersen har udskrevet 3.000 gigtpiller i 2005, og at Frank Odgaard har udskrevet 1.500, og mistænkte tilsvarende gigtpiller for at være skyld i pludselige dødsfald blandt fodboldspillere.

– Selvfølgelig har de to læger udskrevet gigtpiller, men programmet fortæller ikke noget om, hvem de er udskrevet til, og hvor mange de har udskrevet. Desuden er der ingen undersøgelser, der viser en direkte sammenhæng mellem brugen af gigtpiller og de pludselige dødsfald, siger Michael Kjær der også er overlæge på Bispebjerg Hospital til Dagens Medicin.

Han har studeret arbejdstaskerne hos såvel Frank Odgaard som FC Nordsjællands Bjarne S. Pedersen – som begge har stået under anklage for at være lidt for gavmilde ved medicinskabet. Men Michael Kjær finder ikke noget odiøst hverken i taskernes indhold eller mængde.
– Jo, der er medicin, som også findes på dopinglisten, men man vil også være en dårlig læge, hvis der ikke er medicin i lægetasken, som også findes på listen over forbudte stoffer. Det vigtigste er, at stofferne bliver brugt korrekt, siger Michael Kjær.

Ifølge Bjarne S. Pedersen er de 3.000 piller, han har udskrevet, fordelt på seks-syv fodboldhold og en række patienter i en smerteklinik. Af de 1.500 gigtpiller, Frank Odgaard har ordineret, har han angiveligt taget cirka en tredjedel selv i forbindelse med to hofteoperationer. Resten er uddelt til FC Københavns førsteholdsspillere og andre idrætsudøvere tilknyttet Parken Sport og Entertainment.

De to læger har hver især forklaret i en redegørelse til Sundhedsstyrelsen, hvor meget de har givet til deres patienter. Kontorchef i Sundhedsstyrelsen Anne Mette Dons kan endnu ikke udtale sig, om de to læger har foretaget sig noget kritisabelt.








LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Harry Maguire i chok

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Cooper og Svensson overrasker begge

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark