Læge: Nix pille-problem i FCK

Superligalæge Frank Odgaards udskrivning af medicin er ikke odiøs, siger Professor i idrætsmedicin Michael Kjær



Professor i idrætsmedicin ved Københavns Universitet, Michael Kjær, har set nærmere på FCK-lægen Frank Odgaards udskrift af medicin gennem de seneste to år. Det er sket, efter DR-Dokumentaren ’Når døden spiller med’ oplyste, at Bjarne S. Pedersen har udskrevet 3.000 gigtpiller i 2005, og at Frank Odgaard har udskrevet 1.500, og mistænkte tilsvarende gigtpiller for at være skyld i pludselige dødsfald blandt fodboldspillere.

– Selvfølgelig har de to læger udskrevet gigtpiller, men programmet fortæller ikke noget om, hvem de er udskrevet til, og hvor mange de har udskrevet. Desuden er der ingen undersøgelser, der viser en direkte sammenhæng mellem brugen af gigtpiller og de pludselige dødsfald, siger Michael Kjær der også er overlæge på Bispebjerg Hospital til Dagens Medicin.

Han har studeret arbejdstaskerne hos såvel Frank Odgaard som FC Nordsjællands Bjarne S. Pedersen – som begge har stået under anklage for at være lidt for gavmilde ved medicinskabet. Men Michael Kjær finder ikke noget odiøst hverken i taskernes indhold eller mængde.
– Jo, der er medicin, som også findes på dopinglisten, men man vil også være en dårlig læge, hvis der ikke er medicin i lægetasken, som også findes på listen over forbudte stoffer. Det vigtigste er, at stofferne bliver brugt korrekt, siger Michael Kjær.

Ifølge Bjarne S. Pedersen er de 3.000 piller, han har udskrevet, fordelt på seks-syv fodboldhold og en række patienter i en smerteklinik. Af de 1.500 gigtpiller, Frank Odgaard har ordineret, har han angiveligt taget cirka en tredjedel selv i forbindelse med to hofteoperationer. Resten er uddelt til FC Københavns førsteholdsspillere og andre idrætsudøvere tilknyttet Parken Sport og Entertainment.

De to læger har hver især forklaret i en redegørelse til Sundhedsstyrelsen, hvor meget de har givet til deres patienter. Kontorchef i Sundhedsstyrelsen Anne Mette Dons kan endnu ikke udtale sig, om de to læger har foretaget sig noget kritisabelt.






TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Brian Riemer giver råd til storklub

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Til tider virkede han modløs og opgivende

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Tæt på utrolig kamprekord

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Er han den nye Rurik Gislason?

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF