Landshold overhalet af klubhold

Den danske landstræner sukker over mulighederne på et klubhold contra et landshold.



Frankrig, Italien og Brasilien leverede engang det ypperste inden for fodbold. Det var i en tid, hvor landsholdene satte standarden for den højeste kvalitet. Sådan er det ikke længere. I dag har de førende klubber i lande som England og Spanien overhalet landsholdsfodbolden.

Landstræner Morten Olsen forklarer udviklingen med, at klubberne kan vælge mellem de bedste spillere i verden. På landsholdene er det anderledes. Her er spillerens nationalitet helt afgørende. Og derfor kan selv det bedste landshold være tvunget til at spille med det spillermateriale, der er til rådighed.

– Hvis et landshold pludselig mangler en højreback, så kan man ikke købe nogen, ligesom Chelsea kan. På et landshold handler det om, at du skal have et pas, hvor der står, om du er italiener eller dansker. Her har klubberne en fordel og kan købe sig til en spiller med kvalitet, siger Morten Olsen.

Olsen mener også, at klubberne har bedre muligheder for at skabe et flow i spillet. Gennem daglig træning kan spillerne lære hinanden at kende ned i de mindste detaljer. Og de mange timer på træningsbanen kan ses, når eksempelvis spanske Barcelona sætter fart og drev på angrebskombinationerne. Den luksus har Morten Olsen og de 16 trænerkolleger, som har et hold med ved EM-slutrunden i Schweiz og Østrig, ikke.

– Vi landstrænere kan ikke gøre spillerne bedre i dagligdagen. Det eneste, vi kan gøre som landstrænere, er at sammensætte et hold, som skal spille inden for en vis spillestil. Så for mig at se består den store forskel i muligheden for at vælge spillere og tiden til at indøve, siger landstræneren og uddyber:

– Fodbold er et sammenhængende spil, og det handler om at få forskellige spiller- og mennesketyper til at præstere sammen for at danne et godt fodboldhold. Så det er en fordel som træner at have spillerne hver eneste dag, som det er tilfældet i klubberne, siger Morten Olsen.





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Overvejer AGF-forlængelse