Landsholdet renser luften med grill i bjergene

En gåtur og et aftensmåltid i bjergene har lettet stemningen på landsholdet efter skuffelsen mod Slovenien.



I bestræbelserne på at få tavlen vasket ren efter søndagens skuffende pointdeler i EM-premieren mod Slovenien spiste det danske fodboldlandshold mandag aftensmad i uvante omgivelser.

Fra sit kurhotel i Schwarzwald gik spillerne en rask tur opad små stier, før de ankom til en bjerghytte for at spise grillet kød og skaldyr med salat som tilbehør. Den lille udflugt har hjulpet holdet til at komme videre efter den kollektive skuffelse over at måtte nøjes med 1-1 i premierekampen.

Sådan lyder det fra to landsholdsspillere og assistenttræner Morten Wieghorst.

– Det var dejligt at komme uden for hotellet og være sammen med sine holdkammerater på en anden måde. Vi kom ind i nogle andre samtaler, der ikke kun handlede om fodbold, og det var rigtig dejligt, siger midtbanespilleren Morten Hjulmand.

– Vi fik noget lækker grillmad i en bjerghytte oppe i skoven, og så fik vi snakket om en masse ting. Det har lettet stemningen, og vi har afreageret på, hvad der har foregået de sidste par dage. Det har været godt for holdet at være sammen på en anden måde, uddyber EM-debutanten.

Jannik Vestergaard ser aftenudflugten som et lille værn mod lejrkuller.

– Det var et sceneskift, og det kan være meget rart. Vi har været samlet i et par uger og har en dejlig base, men man tilbringer også meget tid samme sted, så bare det at gå en tur opad bjerget og få et sceneskift er givtigt. Vi var ikke langt væk og så stadig de samme ansigter, men det var rart, siger Jannik Vestergaard.

I uvante omgivelser opstår der nye forbindelser mellem spillerne og landsholdets 35 mand store EM-stab, siger Morten Wieghorst.

– Det var fedt med et afbræk, for afbræk kan være vigtige i en forhåbentlig lang turnering. Vi bor ude i en fantastisk natur, og så gik vi en lille tur opad bjerget.

– Det var fedt, og man kan mærke, at det giver noget, når omgivelserne skifter. Spillere og stab får snakket sammen på kryds og tværs, og selv om det bare er en lille ting, så giver det en hel masse, siger Wieghorst.

Når landsholdsspillerne har overstået den daglige træning og diverse forpligtelser, kan de vælge at gå ture i skoven, bjergene eller den nærliggende by Freudenstadt.

Jannik Vestergaard og Christian Eriksen blev genkendt, da de var på spadseretur i den sydtyske by. Måske fordi de gik rundt i landsholdets træningsdragter.

– Det er op til os selv, om vi vil tage ind til byen, vi skal bare give besked omkring det. Nogen har det fint med at have skodder for vinduerne og spille computer hele dagen, det er meget individuelt, hvad folk vil.

– Jeg har været inde i byen, gået en tur og fået en kaffe. Jeg var sammen med Christian Eriksen, så det var svært at gå under radaren. Folk var søde, og der var nogle henne og få taget et billede, siger Jannik Vestergaard.

Natten op til en EM-kamp sover landsholdet på et hotel i den pågældende spilleby. Onsdag kører holdbussen til Frankfurt forud for torsdagens møde med England.

/ritzau/



‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Set i København – de leder efter ny sportschef

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

En kæmpe sejr

– Det vil være fuldstændigt magisk

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur