– Jeg giver ham chancen, men han giver mig ingenting igen. Tålmodigheden er ved at løbe ud.
Sådan lød kritikken i juli fra Bologna-træner Sinisa Mihajlovic, og svadaen var rettet mod den unge danske landsholdsspiller Andreas Skov Olsen, der var ved at afslutte sin første sæson i Serie A-klubben.
Den temperamentsfulde serbers offentlige kritik har dog ikke forstyrret nattesøvnen eller humøret hos den 20-årige kantspiller. Den er heller ikke forklaringen på, at Skov Olsen efter sommerpausen har løftet sit spil og får flere minutter på banen i Bologna.
Det siger danskeren, der onsdag aften kan få landsholdsdebut i testkampen mod Færøerne.
– Udtalelserne tog ikke hårdt på mig, og det er meget normalt, at han siger sådan noget for lige at ruske op i nogle spillere. Kritikken rørte mig ikke, og det er ikke derfor, at jeg er kommet mere i gang nu.
Læs også:Optakt: Danmark – Færøerne
– Jeg læste udtalelserne, for det stod alle steder, men det gik ind her og ud her, siger Andreas Skov Olsen, mens han peger på først det ene øre og siden det andet.
Han betegner den første sæson i Italien som en tilvænningsperiode både fodboldmæssigt og personligt. Nu føler han sig som en bedre fodboldspiller, og selvtilliden vokser støt.
– Det er en helt anden kultur i forhold til at være hjemme i Superligaen. Spillemæssigt er det mere taktisk, og tempoet er højere. Der var en helt masse ting, jeg skulle lære, og det føler jeg, at jeg har gjort, siger Andreas Skov Olsen.
Han er blandt blevet bedre defensivt, selv om han er en offensiv spiller, forklarer han.
Landstræner Kasper Hjulmand kender Andreas Skov Olsen fra deres fælles fortid i FC Nordsjælland. Landstræneren har hele tiden følt sig sikker på, at kantspilleren ville tage skridtet op på Serie A-niveau, selv om hans første sæson bød på mere tid på bænken end banen.
Læs også:Eriksens fremtid i Inter afgøres i de kommende måneder
– Han har oplevet en masse modgang, det er godt at få nogle på hatten og få noget modgang, så han er blevet stærkere. Og det er måske hårdt at sige modgang, når han trods alt kom ind på banen i 26 kampe i sin første sæson i Serie A.
– Han har det rigtige mindset. Efter sommerpausen er han kommet tilbage og har sagt, det skal være løgn, det kan jeg også huske, at han engang sagde i FC Nordsjælland, siger Kasper Hjulmand, der dengang kunne se voldsomme forbedringer fra kantspilleren.
Hjulmand indikerer, at Skov Olsen meget vel kan få landsholdsdebut onsdag aften, men han vil ikke stille en garanti.
/ritzau/
Læs også:35-årig skal betale Zlatan 2100 kroner for surströmmings-hærværk
Læs også:Cornelius og Parma vandt mens Skov Olsen og Eriksen havde trist dag
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
