Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Glenn Nyberg, Sverige
På TV: Kanal 5
Hashtag: #fordanmark #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Kasper Hjulmand og det danske landshold kan se frem til tre landskampe i den næste uges tid. Den første mod Færøerne er en testkamp, mens de to efterfølgende mod Island og England er udekampe i Nations League.
Opgøret mod Færøerne i Herning er altså opvarmning til de to gældende kampe, men den har alligevel ganske stor betydning for Kasper Hjulmand og landsholdet, der skal have første sejr under den nye landstræner.
Samtidig er der også en mulighed for at blive seedet i første seedningslag til VM-kvalifikationen i foråret, og her tæller kampen mod Færøerne også til verdensranglisten, hvor den samlede pointhøst gælder før lodtrækningen til VM-kvalifikationen.
Kasper Hjulmand har taget en stor og bred trup med til de tre landskampe, og der er seks mulige debutanter med i form af Jesper Hansen, Kristian Pedersen, Mathias Jensen, Philip Billing, Andreas Skov Olsen og Jonas Wind.
Det er meget muligt, at kortene er blandet i startopstillingen, så Danmarks landstræner har friske ben til de to kommende Nations League-kampe.
Færøerne:
De er bare lidt mere end 50.000 mennesker på Færøerne, men alligevel er fodboldenen under en rivende udvikling. Klubben KI var meget tæt på at komme med i Europa League-gruppespillet, men faldt i sidste kvalifikationsrunde til Dundalk, og landsholdet udvikler sig også hele tiden.
Læs også:Hjulmand om Eriksens manglende spilletid: Jeg kan godt undre mig
Færøerne er inde i en historisk stime før kampen mod Danmark. To landskampssejre i træk er det blevet til, og det er aldrig sket før for den lille nation. Begge sejre kom i Nations League, hvor man slog Andorra og Malta. Med andre ord er Færøerne ikke længere bare “med”, men også en modstander man må have en vis respekt for.
Til kampen mod Danmark kommer nationen med en ganske fin trup, der er ført an af kaptajn Hallur Hansson. Hansson fra Horsens og Viljormur Davidsen fra Vejle er de to spillere, der har deres daglige gang i dansk klubfodbold. Ellers er der udtaget et par spillere fra Sverige og en fra Island, mens resten af truppen er fra den hjemlige liga.
Mens Danmark aktuelt ligger nummer 16 på verdensranglisten, ligger Færøerne nummer 107.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Færøerne: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Mæhle, “Zanka”, Christensen, Skov – Billing, Eriksen, Delaney – Skov Olsen, Cornelius, Sisto
Færøerne (4-2-3-1): Nielsen – Danielsen, Vatnsdal, Nattestad, Davidsen – Bjartalid, Hansson, Vatnhamar, Hendriksson, M.Olsen – K. Olsen
Læs også:Hjulmand: Landsholdsspillere kan nå at skifte klub
Profilen:
Sonni Nattestad er en spiller med en fortid i dansk fodbold. Stopperen har tidligere været permanent hos FC Midtjylland FC Fredericia og på leje i både AC Horsens og Vejle Boldklub, men den nu 26-årige fik aldrig et stort gennembrud i dansk fodbold, selv om han var et stort talent. I dag spiller han sin fodbold i B36 i hjemlandet, og det går Nattestad så godt, at han er fast mand i midterforsvaret hos Færøerne. Stopperen har 27 landskampe på cv’et.
Vidste du, at..:
Bare tre gange tidligere har Danmark og Færøerne spillet mod hinanden, selv om den lille nation er en del af rigsfællesskabet. Danmark har vundet alle tidligere møder, hvor to af dem var EM-kvalifikationskampe i starten af 90’erne, mens den seneste var Morten Olsens første kamp som dansk landstræner. Det var i august 2000, og det endte med en dansk sejr på 2-0.
Dom:
Danmark er favorit til opgøret, og selv om det “bare” er en testkamp, er det vigtigt for Kasper Hjulmand at få en sejr efter nederlag og uafgjort mod henholdsvis Belgien og England i de første par landskampe.
Kampen spilles i Herning med meget få tilskuere, og med to kampe efterfølgende mod Island og England på udebane, kommer vi nok til at se Kasper Hjulmand rotere lidt, så der er friske ben til de næste par landskampe.
Alligevel bør Danmark kunne slå modstanderen Færøerne, og vi tror da også, at det ender med en forholdsvis sikker sejr. Danmark vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Kasper Hjulmand udtager Championship-duo til landsholdet
Læs også:Christian Nørgaard ude af landsholdstruppen efter skade
Læs også:Tomasson raser over EL-lodtrækning: Fuldstændig sindssygt

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien

Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen?

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

FC København bekræfter

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

FCM-spiller solgt – her er prisen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Kan købes til spotpris

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

– Det skal være en rigtig god pris

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende