Optakt: Danmark – Færøerne

Det danske landshold møder Færøerne i en testkamp onsdag, og det er vigtigt for Kasper Hjulmands hold at få en sejr.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Glenn Nyberg, Sverige
På TV: Kanal 5
Hashtag: #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Danmark:
Kasper Hjulmand og det danske landshold kan se frem til tre landskampe i den næste uges tid. Den første mod Færøerne er en testkamp, mens de to efterfølgende mod Island og England er udekampe i Nations League.

Opgøret mod Færøerne i Herning er altså opvarmning til de to gældende kampe, men den har alligevel ganske stor betydning for Kasper Hjulmand og landsholdet, der skal have første sejr under den nye landstræner.

Samtidig er der også en mulighed for at blive seedet i første seedningslag til VM-kvalifikationen i foråret, og her tæller kampen mod Færøerne også til verdensranglisten, hvor den samlede pointhøst gælder før lodtrækningen til VM-kvalifikationen.

Kasper Hjulmand har taget en stor og bred trup med til de tre landskampe, og der er seks mulige debutanter med i form af Jesper Hansen, Kristian Pedersen, Mathias Jensen, Philip Billing, Andreas Skov Olsen og Jonas Wind.

Det er meget muligt, at kortene er blandet i startopstillingen, så Danmarks landstræner har friske ben til de to kommende Nations League-kampe.

Færøerne:
De er bare lidt mere end 50.000 mennesker på Færøerne, men alligevel er fodboldenen under en rivende udvikling. Klubben KI var meget tæt på at komme med i Europa League-gruppespillet, men faldt i sidste kvalifikationsrunde til Dundalk, og landsholdet udvikler sig også hele tiden.

Læs også:Hjulmand om Eriksens manglende spilletid: Jeg kan godt undre mig

Færøerne er inde i en historisk stime før kampen mod Danmark. To landskampssejre i træk er det blevet til, og det er aldrig sket før for den lille nation. Begge sejre kom i Nations League, hvor man slog Andorra og Malta. Med andre ord er Færøerne ikke længere bare “med”, men også en modstander man må have en vis respekt for.

Til kampen mod Danmark kommer nationen med en ganske fin trup, der er ført an af kaptajn Hallur Hansson. Hansson fra Horsens og Viljormur Davidsen fra Vejle er de to spillere, der har deres daglige gang i dansk klubfodbold. Ellers er der udtaget et par spillere fra Sverige og en fra Island, mens resten af truppen er fra den hjemlige liga.

Mens Danmark aktuelt ligger nummer 16 på verdensranglisten, ligger Færøerne nummer 107.

Karantæne:
Danmark: Ingen
Færøerne: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Mæhle, “Zanka”, Christensen, Skov – Billing, Eriksen, Delaney – Skov Olsen, Cornelius, Sisto

Færøerne (4-2-3-1): Nielsen – Danielsen, Vatnsdal, Nattestad, Davidsen – Bjartalid, Hansson, Vatnhamar, Hendriksson, M.Olsen – K. Olsen

Læs også:Hjulmand: Landsholdsspillere kan nå at skifte klub

Profilen:
Sonni Nattestad er en spiller med en fortid i dansk fodbold. Stopperen har tidligere været permanent hos FC Midtjylland FC Fredericia og på leje i både AC Horsens og Vejle Boldklub, men den nu 26-årige fik aldrig et stort gennembrud i dansk fodbold, selv om han var et stort talent. I dag spiller han sin fodbold i B36 i hjemlandet, og det går Nattestad så godt, at han er fast mand i midterforsvaret hos Færøerne. Stopperen har 27 landskampe på cv’et.

Vidste du, at..:
Bare tre gange tidligere har Danmark og Færøerne spillet mod hinanden, selv om den lille nation er en del af rigsfællesskabet. Danmark har vundet alle tidligere møder, hvor to af dem var EM-kvalifikationskampe i starten af 90’erne, mens den seneste var Morten Olsens første kamp som dansk landstræner. Det var i august 2000, og det endte med en dansk sejr på 2-0. 

Dom:
Danmark er favorit til opgøret, og selv om det “bare” er en testkamp, er det vigtigt for Kasper Hjulmand at få en sejr efter nederlag og uafgjort mod henholdsvis Belgien og England i de første par landskampe.

Kampen spilles i Herning med meget få tilskuere, og med to kampe efterfølgende mod Island og England på udebane, kommer vi nok til at se Kasper Hjulmand rotere lidt, så der er friske ben til de næste par landskampe.

Alligevel bør Danmark kunne slå modstanderen Færøerne, og vi tror da også, at det ender med en forholdsvis sikker sejr. Danmark vinder 3-0.

Tidligere indbyrdes kampe og form:

Læs også:Kasper Hjulmand udtager Championship-duo til landsholdet
Læs også:Christian Nørgaard ude af landsholdstruppen efter skade
Læs også:Tomasson raser over EL-lodtrækning: Fuldstændig sindssygt






FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tæt på utrolig kamprekord

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Han kan blive den næste store profil!



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

AGF og OB var enige om at spille søndag

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Officielt: Her spilles AGF-OB

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

FC Barcelona trækker sig fra turnering

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’