Hjulmand om Eriksens manglende spilletid: Jeg kan godt undre mig

Landstræner Kasper Hjulmand vil ikke gætte på, hvorfor Christian Eriksen ikke spillere mere i Inter. Men han undrer sig, når nu han ved, hvor god Eriksen er.



For første gang i sin tid som landsholdsspiller er Christian Eriksen ikke fast mand for sit klubhold. Det bekymrer endnu ikke landstræneren, men det undrer ham dog, siger han ifølge Politiken. For han ved, hvor god Eriksen er.

Landsholdet nummer 10 har kun spillet omkring en fjerdedel af de tilgængelige spilleminutter i denne sæson for Inter. I foråret endte han også som indskifter oftere end starter.

Læs også:Hjulmand: Landsholdsspillere kan nå at skifte klub

Nu er han mødt ind i landsholdslejren, hvor han er første mand på holdkortet. Her må landstræner Kasper Hjulmand forholde sig til, at Eriksen spiller mindre, end han har vant til i sine ti år som landsholdsspiller.

– Jeg kan ikke svare på, hvorfor han ikke spiller. Men jeg kan godt undre mig, når jeg ved, hvor god han er. Han er en fantastisk dygtig spiller. Jeg tror, at han kan overleve alt i sin karriere. Jeg tror, at uanset hvad der sker, så kommer vi til at se ham på sit højeste niveau igen. Hans kvalitet er svær at holde nede. Hvad der præcis sker, må Antonio Conte eller Christian selv vide. Hvis jeg begynder at sige mere, er det rent gætværk, og det vil jeg helst holde mig fra, siger Hjulmand ifølge Politiken.

Læs også:Kasper Hjulmand udtager Championship-duo til landsholdet

Christian Eriksen får lejlighed til at få noget kamptræning onsdag aften. Danmark møder Færøerne i en testkamp forud for de to kommende opgør i Nations League. Holdet møder Island på søndag og England onsdag i næste uge.

Det bliver Kasper Hjulmands tredje, fjerde og femte kampe som landstræner – og Christian Eriksens landskampe nummer 98, 99 og 100, hvis han kommer på banen.

Læs også:Hjulmand efterudtager angriber: Har vist sig flot frem
Læs også:Hjulmand om landsholdets knæ: Det har intet med politik at gøre
Læs også:Kasper Hjulmand forklarer: Derfor er Casper Højer ikke udtaget





TransferLIVE: Stor handel på plads




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

I dialog om dansk bomber

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham