Hjulmand om Eriksens manglende spilletid: Jeg kan godt undre mig

Landstræner Kasper Hjulmand vil ikke gætte på, hvorfor Christian Eriksen ikke spillere mere i Inter. Men han undrer sig, når nu han ved, hvor god Eriksen er.



For første gang i sin tid som landsholdsspiller er Christian Eriksen ikke fast mand for sit klubhold. Det bekymrer endnu ikke landstræneren, men det undrer ham dog, siger han ifølge Politiken. For han ved, hvor god Eriksen er.

Landsholdet nummer 10 har kun spillet omkring en fjerdedel af de tilgængelige spilleminutter i denne sæson for Inter. I foråret endte han også som indskifter oftere end starter.

Læs også:Hjulmand: Landsholdsspillere kan nå at skifte klub

Nu er han mødt ind i landsholdslejren, hvor han er første mand på holdkortet. Her må landstræner Kasper Hjulmand forholde sig til, at Eriksen spiller mindre, end han har vant til i sine ti år som landsholdsspiller.

– Jeg kan ikke svare på, hvorfor han ikke spiller. Men jeg kan godt undre mig, når jeg ved, hvor god han er. Han er en fantastisk dygtig spiller. Jeg tror, at han kan overleve alt i sin karriere. Jeg tror, at uanset hvad der sker, så kommer vi til at se ham på sit højeste niveau igen. Hans kvalitet er svær at holde nede. Hvad der præcis sker, må Antonio Conte eller Christian selv vide. Hvis jeg begynder at sige mere, er det rent gætværk, og det vil jeg helst holde mig fra, siger Hjulmand ifølge Politiken.

Læs også:Kasper Hjulmand udtager Championship-duo til landsholdet

Christian Eriksen får lejlighed til at få noget kamptræning onsdag aften. Danmark møder Færøerne i en testkamp forud for de to kommende opgør i Nations League. Holdet møder Island på søndag og England onsdag i næste uge.

Det bliver Kasper Hjulmands tredje, fjerde og femte kampe som landstræner – og Christian Eriksens landskampe nummer 98, 99 og 100, hvis han kommer på banen.

Læs også:Hjulmand efterudtager angriber: Har vist sig flot frem
Læs også:Hjulmand om landsholdets knæ: Det har intet med politik at gøre
Læs også:Kasper Hjulmand forklarer: Derfor er Casper Højer ikke udtaget




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Landstræner affejer Ronaldo-kritik