Landsholdslæge slår fast: Det er forsvarligt at spille mod Sverige

Trods smittetilfælde i landsholdslejren er det forsvarligt at afvikle testkamp mod Sverige, siger læge.



Det er stadig sundhedsmæssigt forsvarligt at afvikle onsdagens testkamp mellem Danmark og Sverige, selv om landsholdsspilleren Robert Skov og en fra behandlerteamet er testet positiv for coronavirus.

Der er nemlig ikke grund til at tro, at de er blevet smittet i landsholdslejren, som de mødte ind i mandag, men at de smittede har taget virusset med ind i lejren.

Det siger landsholdslæge Morten Boesen på et pressemøde tirsdag eftermiddag.

– Det er forsvarligt at spille kampen. Vi skal huske, at alle andre er testet negative – ikke bare i går (mandag, red.), men også inden deres kampe i weekenden og i alle andre tidligere tilfælde.

– Så det er to tilfælde, der er bragt ind i lejren og ikke sket i lejren. Så det er smittetilfælde, der er opfanget, før lejren for alvor kom i gang og boblen kunne aktiveres, siger landsholdslægen.

– Vi mødte ind i går, så det er ret nyt og hurtigt, at vi har fanget det her. I går, da alle mødte ind, blev de testet ad to omgange. Først ved en quicktest og siden en mere præcis laboratorietest. Først var alle negative, mens der var to smittede ved laboratorietesten. Frem til svarene lå klar, blev der taget en masse forbehold, tilføjer han.

To trænere, ni spillere og et ikke oplyst antal stabsmedlemmer er blevet isoleret i flere dage, fordi de nåede at være i “potentiel nærkontakt” med de smittede.

– Vi har lavet en risikoanalyse ud fra, hvem de smittede har været i potentiel nærkontakt med. De er nu gået i en slags hjemmeisolation, og nye spillere kan så komme ind. De isolerede testes, og på fjerdedagen kan vi ophæve isolationen, siger Morten Boesen.

Han forklarer begrebet “potentiel nærkontakt” nærmere:

– Sundhedsstyrelsen har klare retningslinjer om, at hvis man i over 15 minutter har stået inden for en meters afstand, så er man i potentiel nærkontakt. Det dækker især over tilfælde, hvor man har siddet og spist ved siden af hinanden i længere tid eller for eksempel siddet i en bil sammen.

– En protokol fra Uefa er, at vi skal filme alle aktiviteter, og det har gjort det nemt for os, for så har vi kunnet se, hvem alle har siddet ved siden af ved måltiderne. Derfor er vi trygge ved, at vi har opfanget potentiel nærkontakt, siger Morten Boesen.

Blandt de isolerede er landstræner Kasper Hjulmand og assistenttræner Morten Wieghorst. I deres fravær kommer trænerteamet mod Sverige til at bestå af angrebstræner Ebbe Sand, målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat.

TV2’s kameraer fangede mandag en sekvens, hvor Robert Skov og Ebbe Sand talte sammen på træningsbanen, men det var udendørs og i for kort tid til, at Sand også skal isoleres, siger landsholdslægen.

– Det er en udendørsaktivitet, og fodbold er ikke anset som en højrisikoaktivitet. En samtale uden for, som ikke har varet mere end nogle minutter, det antager vi ikke som en sikker nærkontakt, siger Morten Boesen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Mere aktivitet på vej i FC København

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Hemmelig samtale med storklub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Chokskifte?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

– Det er meget svært for Nørgaard

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

FBI Boston fælder dansk rigmand

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kontramelding om transfer

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent