Landstræner hylder formstærk FCK-profil

Japans landstræner roser Junnosuke Suzuki.



FC København slider med det for tiden, men et lille lyspunkt for ‘løverne’ er japanske Junnosuke Suzuki, der i den seneste måneds tid har bidt sig fast i startelleveren hos de danske mestre.

Junnosuke Suzuki blev rost til skyerne af Jacob Neestrup efter lørdagens 3-2-sejr over FC Fredericia, hvor japaneren scorede sit første mål for FC København, og også i hjemlandet er der stor begejstring for den 22-årige forsvarsspiller.

Her fremhæver Japans landstræner Hajime Moriyasu den nye FCK-profil i et interview med avisen Yomiuri Shimbun.

– Blandt midterforsvarerne, hvor vi ofte ser skader, har Junnosuke Suzuki virkelig udviklet sig. Atleter har brug for ydmyghed, men samtidig kan de ikke slå igennem uden at have selvtilliden til at sige ‘jeg kan gøre det!’. Japan er dog et land præget af stor ydmyghed, så det kan være svært at opnå naturligt. For urutinerede spillere kan én oplevelse gøre en stor forskel.

– Spillere vokser ved at opleve forskellige niveauer på den internationale scene. Det er præcis det, der er sket for Junnosuke. Der er stadig ting, der kan forbedres, men jeg glæder mig til at se hvad fremtiden bringer, siger den japanske landstræner om FC København-spilleren.

Oplevelsen, som Hajime Moriyasu henviser til, er Japans træningskamp mod Brasilien i midten af oktober, hvor Junnosuke Suzuki spillede 90 minutter i opgøret, hvor Japan vandt 3-2 efter at have været bagud med 2-0.

Carlo Ancelotti gjorde brug af stjerner som Vinicius, Casemiro, Matheus Cunha og Rodrygo i Tokyo, men det endte altså alligevel med et overraskende brasiliansk nederlag.

Efter opgøret mellem Japan og Brasilien var der stor ros til Junnosuke Suzuki, der blandt andet blev fremhævet af Japans anfører Takumi Minamino. Læs om det her.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

På vej til storklub?