Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen

Tyske Bayer Leverkusen har vist interesse for ghanesiske Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland, men nu lyder det fra tyske Kicker, at den danske klub kræver en større sum, end Leverkusen vil betale.



Han er stadig kun i gang med at kradse i overfladen af, hvad han formår som fodboldspiller, men ikke overraskende er der allerede voldsom interesse for det ghanesiske stortalent Kamaldeen Sulemana.

Der har allerede været masser af rygter om interesse for kantspilleren, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til tyske Bayer Leverkusen.

Læs også:Ikke tilfredshed i FCN: Der skal stadig lægges på hvis vi skal være klar

Peter Bosz’ mandskab mangler et alternativ på venstrekanten, hvor man aktuelt kun har Moussa Diaby på grund af en skade til Paulinho, og derfor har man vist interesse for Kamaldeen Sulemana, 18 år. Det lader dog ikke til, at man gør alvor af interessen i denne omgang, fordi prisen, som FC Nordsjælland ønsker, er for høj.

Det er det tyske medie Kicker, der skriver, at FC Nordsjælland kræver 12 millioner euro for Kamaldeen Sulemana – det svarer til omkring 90 millioner danske kroner. Og det er altså for meget for Leverkusen, der også i oktober viste interesse for kantspilleren og dengang skal have budt halvdelen – seks millioner euro, altså 45 millioner kroner.

Læs også:Ung FCN-spiller lavede hattrick: Kalder ham Mini-Lukaku

Mediet skriver også, at Kamaldeen Sulemana faktisk slet ikke er interesseret i at flytte fra FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt. Han har kontrakt med Farum-klubben frem til 31. december 2024, men vil helst vente til sommeren 2022 med at forlade FC Nordsjælland. Passer det, er det gode nyheder for Flemming Pedersen og FCN, der kan bygge op om stortalentet.

Indtil videre har Sulemana, der fylder 19 i februar, spillet 25 Superliga-kampe og scoret ni gange for FCN.

Læs også:Magisk Kamaldeen-kasse i FC Nordsjællands testsejr
Læs også:Medie: FC Nordsjælland er tæt på at blive solgt til udenlandsk investor
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub






LIVE

VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen

Chokskifte på vej?

Rekord-Messi sparker Argentina videre

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Her kan du se Argentina mod Østrig

Historisk Messi rykker forbi Klose

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Et skridt tættere Englands største stadion

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart