Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen

Tyske Bayer Leverkusen har vist interesse for ghanesiske Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland, men nu lyder det fra tyske Kicker, at den danske klub kræver en større sum, end Leverkusen vil betale.



Han er stadig kun i gang med at kradse i overfladen af, hvad han formår som fodboldspiller, men ikke overraskende er der allerede voldsom interesse for det ghanesiske stortalent Kamaldeen Sulemana.

Der har allerede været masser af rygter om interesse for kantspilleren, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til tyske Bayer Leverkusen.

Læs også:Ikke tilfredshed i FCN: Der skal stadig lægges på hvis vi skal være klar

Peter Bosz’ mandskab mangler et alternativ på venstrekanten, hvor man aktuelt kun har Moussa Diaby på grund af en skade til Paulinho, og derfor har man vist interesse for Kamaldeen Sulemana, 18 år. Det lader dog ikke til, at man gør alvor af interessen i denne omgang, fordi prisen, som FC Nordsjælland ønsker, er for høj.

Det er det tyske medie Kicker, der skriver, at FC Nordsjælland kræver 12 millioner euro for Kamaldeen Sulemana – det svarer til omkring 90 millioner danske kroner. Og det er altså for meget for Leverkusen, der også i oktober viste interesse for kantspilleren og dengang skal have budt halvdelen – seks millioner euro, altså 45 millioner kroner.

Læs også:Ung FCN-spiller lavede hattrick: Kalder ham Mini-Lukaku

Mediet skriver også, at Kamaldeen Sulemana faktisk slet ikke er interesseret i at flytte fra FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt. Han har kontrakt med Farum-klubben frem til 31. december 2024, men vil helst vente til sommeren 2022 med at forlade FC Nordsjælland. Passer det, er det gode nyheder for Flemming Pedersen og FCN, der kan bygge op om stortalentet.

Indtil videre har Sulemana, der fylder 19 i februar, spillet 25 Superliga-kampe og scoret ni gange for FCN.

Læs også:Magisk Kamaldeen-kasse i FC Nordsjællands testsejr
Læs også:Medie: FC Nordsjælland er tæt på at blive solgt til udenlandsk investor
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub






LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Riemer reagerer på stor landsholdschok