Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen

Tyske Bayer Leverkusen har vist interesse for ghanesiske Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland, men nu lyder det fra tyske Kicker, at den danske klub kræver en større sum, end Leverkusen vil betale.



Han er stadig kun i gang med at kradse i overfladen af, hvad han formår som fodboldspiller, men ikke overraskende er der allerede voldsom interesse for det ghanesiske stortalent Kamaldeen Sulemana.

Der har allerede været masser af rygter om interesse for kantspilleren, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til tyske Bayer Leverkusen.

Læs også:Ikke tilfredshed i FCN: Der skal stadig lægges på hvis vi skal være klar

Peter Bosz’ mandskab mangler et alternativ på venstrekanten, hvor man aktuelt kun har Moussa Diaby på grund af en skade til Paulinho, og derfor har man vist interesse for Kamaldeen Sulemana, 18 år. Det lader dog ikke til, at man gør alvor af interessen i denne omgang, fordi prisen, som FC Nordsjælland ønsker, er for høj.

Det er det tyske medie Kicker, der skriver, at FC Nordsjælland kræver 12 millioner euro for Kamaldeen Sulemana – det svarer til omkring 90 millioner danske kroner. Og det er altså for meget for Leverkusen, der også i oktober viste interesse for kantspilleren og dengang skal have budt halvdelen – seks millioner euro, altså 45 millioner kroner.

Læs også:Ung FCN-spiller lavede hattrick: Kalder ham Mini-Lukaku

Mediet skriver også, at Kamaldeen Sulemana faktisk slet ikke er interesseret i at flytte fra FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt. Han har kontrakt med Farum-klubben frem til 31. december 2024, men vil helst vente til sommeren 2022 med at forlade FC Nordsjælland. Passer det, er det gode nyheder for Flemming Pedersen og FCN, der kan bygge op om stortalentet.

Indtil videre har Sulemana, der fylder 19 i februar, spillet 25 Superliga-kampe og scoret ni gange for FCN.

Læs også:Magisk Kamaldeen-kasse i FC Nordsjællands testsejr
Læs også:Medie: FC Nordsjælland er tæt på at blive solgt til udenlandsk investor
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde