Langskudsdrøn sikrer Manchester City snæver sejr

Kyle Walker stod for kampens eneste scoring, da Manchester City lørdag vandt 1-0 over Sheffield United.



Manchester City sikrede sig med hiv og sving tre point, da holdet lørdag var på besøg hos Sheffield United i Premier League.

Dermed tog mandskabet tre vigtige point i topstriden i den bedste engelske række. Inden lørdagens kamp havde det lyseblå Manchester-hold blot vundet et af sine seneste fire Premier League-opgør.

Med sejren ligger City nu på ottendepladsen med 11 point efter seks kampe.

Sheffield ligger i den helt tunge ende af tabellen på en næstsidsteplads. Det er blot blevet til et enkelt point i syv kampe.

Manchester City indledte opgøret med Riyad Mahrez og Raheem Sterling på de to kanter og med 20-årige Ferran Torres som angriber. Torres var valgt i fraværet af de skadede spydspidser Sergio Agüero og Gabriel Jesus.

Det var dog ikke de offensive kræfter, der sørgede for Citys sejrsmål. Det var i stedet backen Kyle Walker, der kom på måltavlen efter knap en halv time.

Den 30-årige forsvarsspiller modtog en bold fra Kevin De Bruyne og lagde den fint til rette for sig selv et par meter fra feltet. Herfra hamrede han til bolden, der susede fladt over i det lange hjørne.

I anden halvleg havde Sheffield United flere gode perioder, mens City havde svært ved for alvor at få spillet til at hænge sammen.

Med godt 20 minutter tilbage af kampen lagde Sheffield-nordmanden Sander Berge en bold skråt tilbage til John Lundstram. Englænderen skød mod mål på sin første berøring, men afslutningen fløj over mål.

Mod slutningen af kampen havde City også optræk til en anden scoring, men det blev ved 1-0. Dermed kunne gæsterne fejre tre tiltrængte point, mens Sheffield må ærgre sig over ikke at få noget ud af en ellers fin indsats.

Chelsea uden danske Andreas Christensen i truppen var også på pointjagt i bestræbelserne på at holde trit med ligaens top, og på udebane vandt Chelsea lørdag 3-0 over Burnley.

Dermed nåede Chelsea op på 12 point på fjerdepladsen.

Hakim Ziyech bragte gæsterne foran 1-0 midtvejs i første halvleg med en flad afslutning fra kanten af feltet. Kurt Zouma bragede Chelsea på 2-0 efter en god time på et hovedstød, inden Timo Werner 20 minutter før tid sikkert øgede til slutresultatet 3-0.

/ritzau/





Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

LIVE: Stopper karrieren

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Lewandowski forlader FC Barcelona

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

– Niels Frederiksen er en legende!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

AGF er mestre – her er deres vej i Europa