Langskudsdrøn sikrer Manchester City snæver sejr

Kyle Walker stod for kampens eneste scoring, da Manchester City lørdag vandt 1-0 over Sheffield United.



Manchester City sikrede sig med hiv og sving tre point, da holdet lørdag var på besøg hos Sheffield United i Premier League.

Dermed tog mandskabet tre vigtige point i topstriden i den bedste engelske række. Inden lørdagens kamp havde det lyseblå Manchester-hold blot vundet et af sine seneste fire Premier League-opgør.

Med sejren ligger City nu på ottendepladsen med 11 point efter seks kampe.

Sheffield ligger i den helt tunge ende af tabellen på en næstsidsteplads. Det er blot blevet til et enkelt point i syv kampe.

Manchester City indledte opgøret med Riyad Mahrez og Raheem Sterling på de to kanter og med 20-årige Ferran Torres som angriber. Torres var valgt i fraværet af de skadede spydspidser Sergio Agüero og Gabriel Jesus.

Det var dog ikke de offensive kræfter, der sørgede for Citys sejrsmål. Det var i stedet backen Kyle Walker, der kom på måltavlen efter knap en halv time.

Den 30-årige forsvarsspiller modtog en bold fra Kevin De Bruyne og lagde den fint til rette for sig selv et par meter fra feltet. Herfra hamrede han til bolden, der susede fladt over i det lange hjørne.

I anden halvleg havde Sheffield United flere gode perioder, mens City havde svært ved for alvor at få spillet til at hænge sammen.

Med godt 20 minutter tilbage af kampen lagde Sheffield-nordmanden Sander Berge en bold skråt tilbage til John Lundstram. Englænderen skød mod mål på sin første berøring, men afslutningen fløj over mål.

Mod slutningen af kampen havde City også optræk til en anden scoring, men det blev ved 1-0. Dermed kunne gæsterne fejre tre tiltrængte point, mens Sheffield må ærgre sig over ikke at få noget ud af en ellers fin indsats.

Chelsea uden danske Andreas Christensen i truppen var også på pointjagt i bestræbelserne på at holde trit med ligaens top, og på udebane vandt Chelsea lørdag 3-0 over Burnley.

Dermed nåede Chelsea op på 12 point på fjerdepladsen.

Hakim Ziyech bragte gæsterne foran 1-0 midtvejs i første halvleg med en flad afslutning fra kanten af feltet. Kurt Zouma bragede Chelsea på 2-0 efter en god time på et hovedstød, inden Timo Werner 20 minutter før tid sikkert øgede til slutresultatet 3-0.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Chelsea – Manchester City

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’