AGF’s bronzevindere har ændret udseende – i hvert fald uden for kridtstregerne. Siden i sommer har sportschefen Peter Christiansen og to assistenttrænere, Rubén Sellés og Lars Friis, forladt jobbet, men Friis, der tog sin afsked sidste weekend for i stedet at blive cheftræner i Viborg og er blevet erstattet af Johnny Mølby, tror stadig på sin gamle klub – selv om han dog mener, der stadig venter direktør Jacob Nielsen et stykke arbejde.
– Det er selvfølgelig en udfordring, når man pludselig mister en sportschef og så senere mister en assistent, men Jacob har jo erstattet mig én til én lynhurtigt. Den del er jeg egentlig ikke så bekymret for. Med hensyn til sportschefen har Jacob har dobbeltjobbet i lang tid, så der er noget, man skal have styr på, når den tid kommer, siger Lars Friis til tipsbladet.dk.
På trods af udskiftningen hæfter han sig ved, at der stadig er mange folk rundt omkring holdet, der har været i klubben længe.
Læs også:– Det er jo en noget atypisk situation
– Det, der altid har været min kæphest i det her, er kontinuiteten. Når man kigger på staben bag holdet, er David den længst siddende træner i Superligaen. Jeg er med på, at Karlsen (Morten, red.) er en forholdsvis ny assistent, og Johnny er en helt ny assistent. Men så er der en fysisk træner, som har været der i lang tid. Der er en chefanalytiker, som har været der i lang tid. Og der er to fysioterapeuter, som har været der i rigtig lang tid.
– Setuppet rundt om fungerer, og jeg tror, kontinuiteten skal bære det igennem. Det er ikke sådan, at jeg ser korthuset falde fra hinanden, tværtimod. Jeg synes, AGF har alle muligheder for at tage et step. Jeg glæder mig til at følge det, siger Lars Friis.
Den nyansatte Viborg-træner tager inspiration fra Aarhus med sig ind i det nye job.
Læs også:Tog fyring med oprejst pande: Kunne huske de små beskeder fra konen
– Jeg tager det med mig, at kollektivet kan løfte rigtig meget. Hvis man finder hinandens styrker og svagheder og er villig til at acceptere dem, så kan man faktisk løfte tingene rigtig højt. Det gælder på banen og uden for banen. Når kollektivet fungerer, er der rigtig gode chancer for, at individualisterne kan shine. Det var egentlig det, jeg synes, at der lykkedes rigtig godt i Aarhus. Der var noget samhørighed, der gik op i en højere enhed. Det var fandme fedt, siger Lars Friis.
Han og Viborg åbner sæsonen den 12. februar mod FC Fredericia. AGF starter 10 dage tidligere ude mod Vejle.
Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med
Læs også:Thomas Frank tilbage på træningsbanen efter coronasmitte
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Clement Bischoff på tavlen
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
Landstræner uenig med Ronaldo
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
