Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden

Den nye Viborg-træner Lars Friis tror stadig på sin gamle klub AGF, selv om der har det seneste halve år har været stor udskiftning på Fredensvang.



AGF’s bronzevindere har ændret udseende – i hvert fald uden for kridtstregerne. Siden i sommer har sportschefen Peter Christiansen og to assistenttrænere, Rubén Sellés og Lars Friis, forladt jobbet, men Friis, der tog sin afsked sidste weekend for i stedet at blive cheftræner i Viborg og er blevet erstattet af Johnny Mølby, tror stadig på sin gamle klub – selv om han dog mener, der stadig venter direktør Jacob Nielsen et stykke arbejde.

– Det er selvfølgelig en udfordring, når man pludselig mister en sportschef og så senere mister en assistent, men Jacob har jo erstattet mig én til én lynhurtigt. Den del er jeg egentlig ikke så bekymret for. Med hensyn til sportschefen har Jacob har dobbeltjobbet i lang tid, så der er noget, man skal have styr på, når den tid kommer, siger Lars Friis til tipsbladet.dk.

På trods af udskiftningen hæfter han sig ved, at der stadig er mange folk rundt omkring holdet, der har været i klubben længe.

Læs også:– Det er jo en noget atypisk situation

– Det, der altid har været min kæphest i det her, er kontinuiteten. Når man kigger på staben bag holdet, er David den længst siddende træner i Superligaen. Jeg er med på, at Karlsen (Morten, red.) er en forholdsvis ny assistent, og Johnny er en helt ny assistent. Men så er der en fysisk træner, som har været der i lang tid. Der er en chefanalytiker, som har været der i lang tid. Og der er to fysioterapeuter, som har været der i rigtig lang tid.

– Setuppet rundt om fungerer, og jeg tror, kontinuiteten skal bære det igennem. Det er ikke sådan, at jeg ser korthuset falde fra hinanden, tværtimod. Jeg synes, AGF har alle muligheder for at tage et step. Jeg glæder mig til at følge det, siger Lars Friis.

Den nyansatte Viborg-træner tager inspiration fra Aarhus med sig ind i det nye job.

Læs også:Tog fyring med oprejst pande: Kunne huske de små beskeder fra konen

– Jeg tager det med mig, at kollektivet kan løfte rigtig meget. Hvis man finder hinandens styrker og svagheder og er villig til at acceptere dem, så kan man faktisk løfte tingene rigtig højt. Det gælder på banen og uden for banen. Når kollektivet fungerer, er der rigtig gode chancer for, at individualisterne kan shine. Det var egentlig det, jeg synes, at der lykkedes rigtig godt i Aarhus. Der var noget samhørighed, der gik op i en højere enhed. Det var fandme fedt, siger Lars Friis.

Han og Viborg åbner sæsonen den 12. februar mod FC Fredericia. AGF starter 10 dage tidligere ude mod Vejle.

Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med
Læs også:Thomas Frank tilbage på træningsbanen efter coronasmitte




LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

– Det er et møghold!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

‘Det er en gave for Danmark’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Spår: Her ender Mohamed Salah

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Brian Riemer til pressen: Husk det!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Her begynder næste sæson i Superligaen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien