AGF’s bronzevindere har ændret udseende – i hvert fald uden for kridtstregerne. Siden i sommer har sportschefen Peter Christiansen og to assistenttrænere, Rubén Sellés og Lars Friis, forladt jobbet, men Friis, der tog sin afsked sidste weekend for i stedet at blive cheftræner i Viborg og er blevet erstattet af Johnny Mølby, tror stadig på sin gamle klub – selv om han dog mener, der stadig venter direktør Jacob Nielsen et stykke arbejde.
– Det er selvfølgelig en udfordring, når man pludselig mister en sportschef og så senere mister en assistent, men Jacob har jo erstattet mig én til én lynhurtigt. Den del er jeg egentlig ikke så bekymret for. Med hensyn til sportschefen har Jacob har dobbeltjobbet i lang tid, så der er noget, man skal have styr på, når den tid kommer, siger Lars Friis til tipsbladet.dk.
På trods af udskiftningen hæfter han sig ved, at der stadig er mange folk rundt omkring holdet, der har været i klubben længe.
Læs også:– Det er jo en noget atypisk situation
– Det, der altid har været min kæphest i det her, er kontinuiteten. Når man kigger på staben bag holdet, er David den længst siddende træner i Superligaen. Jeg er med på, at Karlsen (Morten, red.) er en forholdsvis ny assistent, og Johnny er en helt ny assistent. Men så er der en fysisk træner, som har været der i lang tid. Der er en chefanalytiker, som har været der i lang tid. Og der er to fysioterapeuter, som har været der i rigtig lang tid.
– Setuppet rundt om fungerer, og jeg tror, kontinuiteten skal bære det igennem. Det er ikke sådan, at jeg ser korthuset falde fra hinanden, tværtimod. Jeg synes, AGF har alle muligheder for at tage et step. Jeg glæder mig til at følge det, siger Lars Friis.
Den nyansatte Viborg-træner tager inspiration fra Aarhus med sig ind i det nye job.
Læs også:Tog fyring med oprejst pande: Kunne huske de små beskeder fra konen
– Jeg tager det med mig, at kollektivet kan løfte rigtig meget. Hvis man finder hinandens styrker og svagheder og er villig til at acceptere dem, så kan man faktisk løfte tingene rigtig højt. Det gælder på banen og uden for banen. Når kollektivet fungerer, er der rigtig gode chancer for, at individualisterne kan shine. Det var egentlig det, jeg synes, at der lykkedes rigtig godt i Aarhus. Der var noget samhørighed, der gik op i en højere enhed. Det var fandme fedt, siger Lars Friis.
Han og Viborg åbner sæsonen den 12. februar mod FC Fredericia. AGF starter 10 dage tidligere ude mod Vejle.
Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med
Læs også:Thomas Frank tilbage på træningsbanen efter coronasmitte
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
INTERVIEW
