Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden

Den nye Viborg-træner Lars Friis tror stadig på sin gamle klub AGF, selv om der har det seneste halve år har været stor udskiftning på Fredensvang.



AGF’s bronzevindere har ændret udseende – i hvert fald uden for kridtstregerne. Siden i sommer har sportschefen Peter Christiansen og to assistenttrænere, Rubén Sellés og Lars Friis, forladt jobbet, men Friis, der tog sin afsked sidste weekend for i stedet at blive cheftræner i Viborg og er blevet erstattet af Johnny Mølby, tror stadig på sin gamle klub – selv om han dog mener, der stadig venter direktør Jacob Nielsen et stykke arbejde.

– Det er selvfølgelig en udfordring, når man pludselig mister en sportschef og så senere mister en assistent, men Jacob har jo erstattet mig én til én lynhurtigt. Den del er jeg egentlig ikke så bekymret for. Med hensyn til sportschefen har Jacob har dobbeltjobbet i lang tid, så der er noget, man skal have styr på, når den tid kommer, siger Lars Friis til tipsbladet.dk.

På trods af udskiftningen hæfter han sig ved, at der stadig er mange folk rundt omkring holdet, der har været i klubben længe.

Læs også:– Det er jo en noget atypisk situation

– Det, der altid har været min kæphest i det her, er kontinuiteten. Når man kigger på staben bag holdet, er David den længst siddende træner i Superligaen. Jeg er med på, at Karlsen (Morten, red.) er en forholdsvis ny assistent, og Johnny er en helt ny assistent. Men så er der en fysisk træner, som har været der i lang tid. Der er en chefanalytiker, som har været der i lang tid. Og der er to fysioterapeuter, som har været der i rigtig lang tid.

– Setuppet rundt om fungerer, og jeg tror, kontinuiteten skal bære det igennem. Det er ikke sådan, at jeg ser korthuset falde fra hinanden, tværtimod. Jeg synes, AGF har alle muligheder for at tage et step. Jeg glæder mig til at følge det, siger Lars Friis.

Den nyansatte Viborg-træner tager inspiration fra Aarhus med sig ind i det nye job.

Læs også:Tog fyring med oprejst pande: Kunne huske de små beskeder fra konen

– Jeg tager det med mig, at kollektivet kan løfte rigtig meget. Hvis man finder hinandens styrker og svagheder og er villig til at acceptere dem, så kan man faktisk løfte tingene rigtig højt. Det gælder på banen og uden for banen. Når kollektivet fungerer, er der rigtig gode chancer for, at individualisterne kan shine. Det var egentlig det, jeg synes, at der lykkedes rigtig godt i Aarhus. Der var noget samhørighed, der gik op i en højere enhed. Det var fandme fedt, siger Lars Friis.

Han og Viborg åbner sæsonen den 12. februar mod FC Fredericia. AGF starter 10 dage tidligere ude mod Vejle.

Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med
Læs også:Thomas Frank tilbage på træningsbanen efter coronasmitte




– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skræmmende Chido Obi-scener

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Nu er Dreyer historisk

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

631 millioner kroner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Medier revser Real Madrid-træner

Bo Henriksen lander TV-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Chokpris på Victor Froholdt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Dansk drømmehug i Serie A

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

‘Det er tæt på uforklarligt’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her