AGF’s bronzevindere har ændret udseende – i hvert fald uden for kridtstregerne. Siden i sommer har sportschefen Peter Christiansen og to assistenttrænere, Rubén Sellés og Lars Friis, forladt jobbet, men Friis, der tog sin afsked sidste weekend for i stedet at blive cheftræner i Viborg og er blevet erstattet af Johnny Mølby, tror stadig på sin gamle klub – selv om han dog mener, der stadig venter direktør Jacob Nielsen et stykke arbejde.
– Det er selvfølgelig en udfordring, når man pludselig mister en sportschef og så senere mister en assistent, men Jacob har jo erstattet mig én til én lynhurtigt. Den del er jeg egentlig ikke så bekymret for. Med hensyn til sportschefen har Jacob har dobbeltjobbet i lang tid, så der er noget, man skal have styr på, når den tid kommer, siger Lars Friis til tipsbladet.dk.
På trods af udskiftningen hæfter han sig ved, at der stadig er mange folk rundt omkring holdet, der har været i klubben længe.
Læs også:– Det er jo en noget atypisk situation
– Det, der altid har været min kæphest i det her, er kontinuiteten. Når man kigger på staben bag holdet, er David den længst siddende træner i Superligaen. Jeg er med på, at Karlsen (Morten, red.) er en forholdsvis ny assistent, og Johnny er en helt ny assistent. Men så er der en fysisk træner, som har været der i lang tid. Der er en chefanalytiker, som har været der i lang tid. Og der er to fysioterapeuter, som har været der i rigtig lang tid.
– Setuppet rundt om fungerer, og jeg tror, kontinuiteten skal bære det igennem. Det er ikke sådan, at jeg ser korthuset falde fra hinanden, tværtimod. Jeg synes, AGF har alle muligheder for at tage et step. Jeg glæder mig til at følge det, siger Lars Friis.
Den nyansatte Viborg-træner tager inspiration fra Aarhus med sig ind i det nye job.
Læs også:Tog fyring med oprejst pande: Kunne huske de små beskeder fra konen
– Jeg tager det med mig, at kollektivet kan løfte rigtig meget. Hvis man finder hinandens styrker og svagheder og er villig til at acceptere dem, så kan man faktisk løfte tingene rigtig højt. Det gælder på banen og uden for banen. Når kollektivet fungerer, er der rigtig gode chancer for, at individualisterne kan shine. Det var egentlig det, jeg synes, at der lykkedes rigtig godt i Aarhus. Der var noget samhørighed, der gik op i en højere enhed. Det var fandme fedt, siger Lars Friis.
Han og Viborg åbner sæsonen den 12. februar mod FC Fredericia. AGF starter 10 dage tidligere ude mod Vejle.
Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med
Læs også:Thomas Frank tilbage på træningsbanen efter coronasmitte
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
