AGF’s bronzevindere har ændret udseende – i hvert fald uden for kridtstregerne. Siden i sommer har sportschefen Peter Christiansen og to assistenttrænere, Rubén Sellés og Lars Friis, forladt jobbet, men Friis, der tog sin afsked sidste weekend for i stedet at blive cheftræner i Viborg og er blevet erstattet af Johnny Mølby, tror stadig på sin gamle klub – selv om han dog mener, der stadig venter direktør Jacob Nielsen et stykke arbejde.
– Det er selvfølgelig en udfordring, når man pludselig mister en sportschef og så senere mister en assistent, men Jacob har jo erstattet mig én til én lynhurtigt. Den del er jeg egentlig ikke så bekymret for. Med hensyn til sportschefen har Jacob har dobbeltjobbet i lang tid, så der er noget, man skal have styr på, når den tid kommer, siger Lars Friis til tipsbladet.dk.
På trods af udskiftningen hæfter han sig ved, at der stadig er mange folk rundt omkring holdet, der har været i klubben længe.
Læs også:– Det er jo en noget atypisk situation
– Det, der altid har været min kæphest i det her, er kontinuiteten. Når man kigger på staben bag holdet, er David den længst siddende træner i Superligaen. Jeg er med på, at Karlsen (Morten, red.) er en forholdsvis ny assistent, og Johnny er en helt ny assistent. Men så er der en fysisk træner, som har været der i lang tid. Der er en chefanalytiker, som har været der i lang tid. Og der er to fysioterapeuter, som har været der i rigtig lang tid.
– Setuppet rundt om fungerer, og jeg tror, kontinuiteten skal bære det igennem. Det er ikke sådan, at jeg ser korthuset falde fra hinanden, tværtimod. Jeg synes, AGF har alle muligheder for at tage et step. Jeg glæder mig til at følge det, siger Lars Friis.
Den nyansatte Viborg-træner tager inspiration fra Aarhus med sig ind i det nye job.
Læs også:Tog fyring med oprejst pande: Kunne huske de små beskeder fra konen
– Jeg tager det med mig, at kollektivet kan løfte rigtig meget. Hvis man finder hinandens styrker og svagheder og er villig til at acceptere dem, så kan man faktisk løfte tingene rigtig højt. Det gælder på banen og uden for banen. Når kollektivet fungerer, er der rigtig gode chancer for, at individualisterne kan shine. Det var egentlig det, jeg synes, at der lykkedes rigtig godt i Aarhus. Der var noget samhørighed, der gik op i en højere enhed. Det var fandme fedt, siger Lars Friis.
Han og Viborg åbner sæsonen den 12. februar mod FC Fredericia. AGF starter 10 dage tidligere ude mod Vejle.
Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med
Læs også:Thomas Frank tilbage på træningsbanen efter coronasmitte
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
