Lasse Nielsen: Jeg vil afsted i det her vindue

Lasse Nielsen bliver sat i forbindelse med Gent. Han ved, der er interesse for ham, og han har sat sig som mål at komme afsted i det her transfervindue.



Der har været profilflugt fra Superligaen denne sommer, og nu kan endnu én være på vej ud af vagten. AaB’s forsvarsstyrmand og interesse fra flere andre klubber.

Lasse Nielsen selv vil da også rigtig gerne afsted, og det må meget gerne ske i det her transfervindue.

– Det er mit mål at komme afsted i det her vindue, men det er selvfølgelig ikke kun op til mig, for AaB skal også have deres krav opfyldt. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og det vil være super, hvis jeg kan lidt tilbage ved, at AaB tjener en skilling på mig. Men det er også et egoistisk valg, for der skal til at ske noget nyt. Jeg har brug for en ny udfordring, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.

Interessen fra Gent vil han ikke kommentere, men han understreger, at han kender til interesse flere steder fra, men at den endnu ikke er blevet konkret.

– Jeg lader min agent tage sig af alt det der. Jeg ved, der er interesse, og han kommer til mig, når der er noget konkret. Jeg vil ikke gå så meget ind i det, men der bliver snakket lidt lige nu. Jeg har mange destinationer i hovedet, så jeg er åben for meget, men jeg ved også, at der er noget, jeg ikke vil, og det er sådan noget som Østeuropa og Tyrkiet, som der før er kommet dårlige historier ud af, siger Nielsen.

Bliver det ikke til et skifte i dette transfervindue, kan Nielsen fra 1. januar forhandle frit med andre klubber, da hans kontrakt udløber 30. juni næste år. En forlængelse bliver det under ingen omstændigheder til, og det har han også meddelt nordjyderne.

– Det bliver ikke til en forlængelse, og det ved AaB også godt. Det har været oppe og vende, men det kommer ikke på tale. Jeg vil prøve noget nyt i det her vindue, og det håber jeg også, AaB er indstillet på. Så er spørgsmålet bare, om de interesserede klubber vil lægge det, AaB kræver, siger Lasse Nielsen.

Nordjyske skriver, at AaB er i gang med at lede efter Lasse Nielsens afløser. De venter, at Nielsen koster mellem 500.000 og 750.000 euro. Altså mellem 3,75 og 5,6 millioner kroner.





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’



Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz