En loyal FC Nordsjælland-spiller siger farvel.
25-årige Lasse Petry er mere eller mindre vokset op i FC Nordsjælland, og han står noteret for 92 Superliga-kampe for Farum-klubben. Snart spiller han sin sidste i denne omgang. 30. juni udløber midtbanespillerens kontrakt med FC Nordsjælland, og det markerer samtidig endestationen for Petry.
– Jeg regner med, at jeg skal prøve noget andet. Jeg har haft en rigtig fin dialog med FC Nordsjælland, men jeg har besluttet mig for, at tiden er inde til at prøve noget nyt. Jeg har været i klubben i 11 år, så det bliver også spændende at prøve sig af i et andet miljø, siger Lasse Petry til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg har været i FC Nordsjælland, siden jeg var 14 år, så det er en klub, der betyder rigtig meget for mig. Jeg har opnået rigtig mange ting med FC Nordsjælland, og de har gjort mig til den, jeg er i dag, så det bliver selvfølgelig vemodigt at sige farvel, og det har bestemt ikke været nogen nem beslutning.
Hvad fremtiden bringer er endnu uvist, og midtbanespilleren er åben for alle henvendelser, der måtte komme.
– Det er ikke 100 procent afklaret. Jeg har nogle ting, jeg går og kigger lidt på, men egentlig hælder jeg ikke til så meget. Jeg holder mulighederne åbne. Det kunne være sjovt at prøve en anden liga, men hvis der står en anden Superliga-klub klar, så siger jeg bestemt ikke nej, lyder det fra Petry.
At det ikke er blevet til endnu mere end 92 Superliga-kampe for Lasse Petry i FC Nordsjælland, skyldes udelukkende, at han har været utrolig hårdt ramt af skader. Hver gang har Petry dog formået at kæmpe sig tilbage, og i dette forår er det blevet til syv kampe og sågar også et mål mod Brøndby IF.
FCN-spilleren glæder sig over, at fysikken er på rette vej.
– Det står godt til. Jeg har trænet fuldt med i et halvt år, og jeg føler, jeg er på rette vej. Jeg synes, jeg har gjort det godt i foråret, når jeg har spillet, og det er også blevet til et enkelt mål, så det er bestemt positivt, siger Lasse Petry.
Vil altid have en plads i FC Nordsjælland
FC Nordsjællands sportschef, Carsten V. Jensen, bekræfter, at Lasse Petry er i gang med sine sidste uger på adressen i Farum. Han udtrykker stor respekt for midtbanespilleren, der har været med på hele turen fra toppen af Superligaen til den tunge ende – og tilbage igen.
– Petry har serviceret klubben på bedste vis, og han vil altid have en stor plads i FC Nordsjælland. Lasse har måske tilbragt lige lovlig lang tid udenfor grønsværen på grund af skader, men han er kommet tilbage, og især her i foråret har han vist, at han stadig er en dygtig spiller, og han har givet sig selv en platform, når han nu skal se sig om efter en ny klub, siger Carsten V. Jensen og tilføjer:
– Vi har fuld forståelse for hans beslutning, og jeg kan ikke andet end at give ham de bedste anbefalinger med videre. Lasse er en rigtig god fyr.
FC Nordsjælland har tre kampe tilbage i kalenderen i denne sæson.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –

TransferLIVE: Thomas Frank tæt på stor profil

Saksespark redder FCM fra kæmpe skuffelse

Chok i Malmö – profil forlader klubben omgående

Her er SIF’s modstander i Conference League

Stærk triumf for Thomas Frank

Vanvittigt drama er slut: Tak, Tonni Adamsen!

Blæst bagover: Højlund og Dorgu målkonger i nat

MFF-stjerne om Moukoko: ‘Siger meget om FCK’

Transferbombe? Jeg hører, FCM vil overveje 300 mio

Afsløring: FC København har udlejet Nathan Trott

Stor hyldest af Christian Nørgaard

Brøndby vinder smalt og er videre i Europa

Robin Olsen har holdt krisemøde om FCK-fortid

‘Jeg hører, det er Mads Hermansen, de vil have’

Silkeborg er videre i Europa efter sindssygt drama

Flere transfers i Brøndby?

Choktransfer af Wrexham?

Højlund med klar besked om fremtiden

Jubler over Nicolai Boilesen: ‘Kæmpe gevinst’

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

Jagter Oliver Sørensen – millionbud på vej

FCM mangler angriber – har ikke indrejsetilladelse

Vil skrue bissen på over for Alexander Isak

Afsløring: Stor Superliga-transfer tæt på kollaps

Afsløring: FCM enig med landsholdsspiller

Derfor var han fraværende til Brøndby-træning

Jens Stryger Larsen sang med på ‘vi hader FCK’

Kunne være endt i Danmark – nu koster han 169 mio.

Storklub bekræfter exit – stjerne til Superligaen?

Thomas Frank og co. forhandler med Bayern

Thomas Frank er ekstremt tilfreds

Kæmpe gyser: ‘Altafgørende for dansk fodbold’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Spelmann scorer nyt job: ‘Sindssygt spændende’

Ny Superliga-stjerne? Bliv klogere på Martin Erlic

‘FC København tilbød mig en kontrakt’

Afsløring: FCN får rekordbud på Lucas Høgsberg

AGF ændrer i bestyrelsen

Helt vildt – knuser transferrekord med længder

Dybt imponeret af dansker: Så kraftfuld!

Hylder Højlund: ‘Vigtigt!’

Afviste millionløn – nu kan han havne i FCM

‘Hvis danskerne er smarte, skriver de med ham’

Luton åbner med sejr i London-omegnsderby

Birk har flere kaniner i hatten til skæbnekamp

Afsløring: Belgisk klub køber Jakob Kiilerich

Vild med dansker: ‘Det må blive hans år’!

Henrik Pedersen bliver cheftræner

Brøndby vil undgå færøske fælder

Solide slovenere snupper point på Cypern

Birks største pligt: ‘Husk på, at han er ung’

Rekord – danske fans i kæmpe undertal

Her er prisen på brandvarm Jakob Breum

Her tørner Malmö og FCK sammen

Pas på ham, FCK! Sikke en fed spiller