Kasper Jørgensen blev aldrig førsteholdsspiller i Brøndby IF, men det er den 19-årige højreback allerede blevet i Lyngby Boldklub, som han skiftede til forud for denne sæson. På søndag kan Jørgensen spille sin Superliga-kamp nummer ni.
Modstanderen er Brøndby IF.
Kasper Jørgensen skiftede til Brøndby IF fra FC Nordsjælland for godt et år siden og spillede fast på U19-holdet og fik også en del blå-gule reserveholdskampe i sidste sæson. Debut på førsteholdet blev det dog aldrig til, og derfor tøvede backen ikke med at skifte til Lyngby, da muligheden opstod. Han ville imidlertid ikke være opholdet på Vestegnen foruden.
– Jeg ser meget positivt på mit ophold i Brøndby, selv om det ikke blev til nogle førsteholdskampe. Jeg fik for alvor et indblik i, hvad det vil sige at leve som professionel fodboldspiller, og at man skal være professionel hele tiden. Jeg var blandt andet med på en træningslejr med Alexander Zorniger, og det gav mig en stor forståelse for, hvorfor det er vigtigt, at man får slappet af og restitueret, når man kommer hjem, så man er klar til næste dag, siger Kasper Jørgensen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Kevin Mensah gjorde det godt som back, da han blev sin skade kvit, og fordi han blev omskolet, rykkede jeg ikke tættere på holdet. Sådan er det i fodbold, det er nogle små marginaler, der afgør tingene.
Af Lyngbys første 12 kampe i denne sæson har Kasper Jørgensen fået spilletid i de otte, og han spillede fuld tid senest mod FC Nordsjælland.
– Jeg er faldet godt til i Lyngby. Det er en god klub med nogle rare mennesker, og så er jeg meget begejstret for vores trænerstab. Der er en klar og tydelig plan med, hvordan vi skal spille og gribe kampene an, og det kan jeg godt lide. Jeg er super glad og synes, Lyngby er en skøn klub. Det er også dejligt at mærke, at der er tiltro til mig, lyder det fra 19-årige Jørgensen.
Søndag går han og holdkammeraterne benhårdt efter tre point mod Brøndby IF.
– Det bliver sjovt at møde nogle af de gamle gutter, men det er selvfølgelig kun for alvor sjovt, hvis vi vinder, siger Kasper Jørgensen og kommer med sit bud på, hvordan oprykkerne får skovlen under de blå-gule favoritter:
– Vi skal spille vores eget spil. Det vil sige, at vi skal spille hurtigt og være dygtige til at finde de små rum, der opstår på banen. Brøndby vil helt sikkert forsøge at presse os højt, men det skal vi ikke lade os stresse af, og jeg er sikker på, vi er dygtige nok på bolden til at modstå det.
– Og så bliver det jo en fed kulisse. Jeg synes, at Lyngby har nogle rigtig gode fans, som er med os både hjemme og ude. Der bliver tæt på fuldt hus på søndag, og det bliver selvfølgelig en fed oplevelse.
Er det første gang, du spiller foran så mange mennesker?
– Jeg sad på bænken en enkelt gang i Brøndby. Der kunne jeg for alvor mærke, hvordan Brøndbys fans lever og ånder for fodbold, slutter Kasper Jørgensen.
Der er kickoff mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF søndag klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Ingen kontakt med AGF
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
Målmand på boligjagt i København
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
United eller Liverpool? Køb billetter her
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
