LBK-spiller før Brøndby-gensyn: Klubben lærte mig at være professionel

19-årige Kasper Jørgensen skiftede i sommerpausen fra Brøndby IF til Lyngby Boldklub. Søndag står han over for sine tidligere holdkammerater.



Kasper Jørgensen blev aldrig førsteholdsspiller i Brøndby IF, men det er den 19-årige højreback allerede blevet i Lyngby Boldklub, som han skiftede til forud for denne sæson. På søndag kan Jørgensen spille sin Superliga-kamp nummer ni.

Modstanderen er Brøndby IF.

Kasper Jørgensen skiftede til Brøndby IF fra FC Nordsjælland for godt et år siden og spillede fast på U19-holdet og fik også en del blå-gule reserveholdskampe i sidste sæson. Debut på førsteholdet blev det dog aldrig til, og derfor tøvede backen ikke med at skifte til Lyngby, da muligheden opstod. Han ville imidlertid ikke være opholdet på Vestegnen foruden. 

– Jeg ser meget positivt på mit ophold i Brøndby, selv om det ikke blev til nogle førsteholdskampe. Jeg fik for alvor et indblik i, hvad det vil sige at leve som professionel fodboldspiller, og at man skal være professionel hele tiden. Jeg var blandt andet med på en træningslejr med Alexander Zorniger, og det gav mig en stor forståelse for, hvorfor det er vigtigt, at man får slappet af og restitueret, når man kommer hjem, så man er klar til næste dag, siger Kasper Jørgensen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Kevin Mensah gjorde det godt som back, da han blev sin skade kvit, og fordi han blev omskolet, rykkede jeg ikke tættere på holdet. Sådan er det i fodbold, det er nogle små marginaler, der afgør tingene.

Af Lyngbys første 12 kampe i denne sæson har Kasper Jørgensen fået spilletid i de otte, og han spillede fuld tid senest mod FC Nordsjælland.

– Jeg er faldet godt til i Lyngby. Det er en god klub med nogle rare mennesker, og så er jeg meget begejstret for vores trænerstab. Der er en klar og tydelig plan med, hvordan vi skal spille og gribe kampene an, og det kan jeg godt lide. Jeg er super glad og synes, Lyngby er en skøn klub. Det er også dejligt at mærke, at der er tiltro til mig, lyder det fra 19-årige Jørgensen.

Søndag går han og holdkammeraterne benhårdt efter tre point mod Brøndby IF.

– Det bliver sjovt at møde nogle af de gamle gutter, men det er selvfølgelig kun for alvor sjovt, hvis vi vinder, siger Kasper Jørgensen og kommer med sit bud på, hvordan oprykkerne får skovlen under de blå-gule favoritter:

– Vi skal spille vores eget spil. Det vil sige, at vi skal spille hurtigt og være dygtige til at finde de små rum, der opstår på banen. Brøndby vil helt sikkert forsøge at presse os højt, men det skal vi ikke lade os stresse af, og jeg er sikker på, vi er dygtige nok på bolden til at modstå det.

– Og så bliver det jo en fed kulisse. Jeg synes, at Lyngby har nogle rigtig gode fans, som er med os både hjemme og ude. Der bliver tæt på fuldt hus på søndag, og det bliver selvfølgelig en fed oplevelse.

Er det første gang, du spiller foran så mange mennesker?

– Jeg sad på bænken en enkelt gang i Brøndby. Der kunne jeg for alvor mærke, hvordan Brøndbys fans lever og ånder for fodbold, slutter Kasper Jørgensen.

Der er kickoff mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF søndag klokken 18.00. 





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jens Stage med smuk scoring i målfest

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Topscorer færdig

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil undgå Bendtner-stunt

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

– Vi er pressede

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

På blokken i danskerklub