Kasper Jørgensen blev aldrig førsteholdsspiller i Brøndby IF, men det er den 19-årige højreback allerede blevet i Lyngby Boldklub, som han skiftede til forud for denne sæson. På søndag kan Jørgensen spille sin Superliga-kamp nummer ni.
Modstanderen er Brøndby IF.
Kasper Jørgensen skiftede til Brøndby IF fra FC Nordsjælland for godt et år siden og spillede fast på U19-holdet og fik også en del blå-gule reserveholdskampe i sidste sæson. Debut på førsteholdet blev det dog aldrig til, og derfor tøvede backen ikke med at skifte til Lyngby, da muligheden opstod. Han ville imidlertid ikke være opholdet på Vestegnen foruden.
– Jeg ser meget positivt på mit ophold i Brøndby, selv om det ikke blev til nogle førsteholdskampe. Jeg fik for alvor et indblik i, hvad det vil sige at leve som professionel fodboldspiller, og at man skal være professionel hele tiden. Jeg var blandt andet med på en træningslejr med Alexander Zorniger, og det gav mig en stor forståelse for, hvorfor det er vigtigt, at man får slappet af og restitueret, når man kommer hjem, så man er klar til næste dag, siger Kasper Jørgensen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Kevin Mensah gjorde det godt som back, da han blev sin skade kvit, og fordi han blev omskolet, rykkede jeg ikke tættere på holdet. Sådan er det i fodbold, det er nogle små marginaler, der afgør tingene.
Af Lyngbys første 12 kampe i denne sæson har Kasper Jørgensen fået spilletid i de otte, og han spillede fuld tid senest mod FC Nordsjælland.
– Jeg er faldet godt til i Lyngby. Det er en god klub med nogle rare mennesker, og så er jeg meget begejstret for vores trænerstab. Der er en klar og tydelig plan med, hvordan vi skal spille og gribe kampene an, og det kan jeg godt lide. Jeg er super glad og synes, Lyngby er en skøn klub. Det er også dejligt at mærke, at der er tiltro til mig, lyder det fra 19-årige Jørgensen.
Søndag går han og holdkammeraterne benhårdt efter tre point mod Brøndby IF.
– Det bliver sjovt at møde nogle af de gamle gutter, men det er selvfølgelig kun for alvor sjovt, hvis vi vinder, siger Kasper Jørgensen og kommer med sit bud på, hvordan oprykkerne får skovlen under de blå-gule favoritter:
– Vi skal spille vores eget spil. Det vil sige, at vi skal spille hurtigt og være dygtige til at finde de små rum, der opstår på banen. Brøndby vil helt sikkert forsøge at presse os højt, men det skal vi ikke lade os stresse af, og jeg er sikker på, vi er dygtige nok på bolden til at modstå det.
– Og så bliver det jo en fed kulisse. Jeg synes, at Lyngby har nogle rigtig gode fans, som er med os både hjemme og ude. Der bliver tæt på fuldt hus på søndag, og det bliver selvfølgelig en fed oplevelse.
Er det første gang, du spiller foran så mange mennesker?
– Jeg sad på bænken en enkelt gang i Brøndby. Der kunne jeg for alvor mærke, hvordan Brøndbys fans lever og ånder for fodbold, slutter Kasper Jørgensen.
Der er kickoff mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF søndag klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
NYHEDER
