LBK-spiller før Brøndby-gensyn: Klubben lærte mig at være professionel

19-årige Kasper Jørgensen skiftede i sommerpausen fra Brøndby IF til Lyngby Boldklub. Søndag står han over for sine tidligere holdkammerater.



Kasper Jørgensen blev aldrig førsteholdsspiller i Brøndby IF, men det er den 19-årige højreback allerede blevet i Lyngby Boldklub, som han skiftede til forud for denne sæson. På søndag kan Jørgensen spille sin Superliga-kamp nummer ni.

Modstanderen er Brøndby IF.

Kasper Jørgensen skiftede til Brøndby IF fra FC Nordsjælland for godt et år siden og spillede fast på U19-holdet og fik også en del blå-gule reserveholdskampe i sidste sæson. Debut på førsteholdet blev det dog aldrig til, og derfor tøvede backen ikke med at skifte til Lyngby, da muligheden opstod. Han ville imidlertid ikke være opholdet på Vestegnen foruden. 

– Jeg ser meget positivt på mit ophold i Brøndby, selv om det ikke blev til nogle førsteholdskampe. Jeg fik for alvor et indblik i, hvad det vil sige at leve som professionel fodboldspiller, og at man skal være professionel hele tiden. Jeg var blandt andet med på en træningslejr med Alexander Zorniger, og det gav mig en stor forståelse for, hvorfor det er vigtigt, at man får slappet af og restitueret, når man kommer hjem, så man er klar til næste dag, siger Kasper Jørgensen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Kevin Mensah gjorde det godt som back, da han blev sin skade kvit, og fordi han blev omskolet, rykkede jeg ikke tættere på holdet. Sådan er det i fodbold, det er nogle små marginaler, der afgør tingene.

Af Lyngbys første 12 kampe i denne sæson har Kasper Jørgensen fået spilletid i de otte, og han spillede fuld tid senest mod FC Nordsjælland.

– Jeg er faldet godt til i Lyngby. Det er en god klub med nogle rare mennesker, og så er jeg meget begejstret for vores trænerstab. Der er en klar og tydelig plan med, hvordan vi skal spille og gribe kampene an, og det kan jeg godt lide. Jeg er super glad og synes, Lyngby er en skøn klub. Det er også dejligt at mærke, at der er tiltro til mig, lyder det fra 19-årige Jørgensen.

Søndag går han og holdkammeraterne benhårdt efter tre point mod Brøndby IF.

– Det bliver sjovt at møde nogle af de gamle gutter, men det er selvfølgelig kun for alvor sjovt, hvis vi vinder, siger Kasper Jørgensen og kommer med sit bud på, hvordan oprykkerne får skovlen under de blå-gule favoritter:

– Vi skal spille vores eget spil. Det vil sige, at vi skal spille hurtigt og være dygtige til at finde de små rum, der opstår på banen. Brøndby vil helt sikkert forsøge at presse os højt, men det skal vi ikke lade os stresse af, og jeg er sikker på, vi er dygtige nok på bolden til at modstå det.

– Og så bliver det jo en fed kulisse. Jeg synes, at Lyngby har nogle rigtig gode fans, som er med os både hjemme og ude. Der bliver tæt på fuldt hus på søndag, og det bliver selvfølgelig en fed oplevelse.

Er det første gang, du spiller foran så mange mennesker?

– Jeg sad på bænken en enkelt gang i Brøndby. Der kunne jeg for alvor mærke, hvordan Brøndbys fans lever og ånder for fodbold, slutter Kasper Jørgensen.

Der er kickoff mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF søndag klokken 18.00. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

AGF og OB var enige om at spille søndag

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Medier fælder hård dom

Brøndby IF – Randers FC

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Midtjylland – FC København

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Superliga-premiere aflyst

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Priserne er eksploderet

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tror på overraskelse i startopstilling

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Brian Riemer på plads til topkamp

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf