Hvis der er en klub i den bedste danske række, der er interesseret i at ansætte Jaap Stam som cheftræner, så ser chancerne faktisk ganske gode ud.
Den tidligere hollandske landsholdsstjerne er nemlig meget klar i sit svar på spørgsmålet om, hvorvidt han vil være overveje at blive cheftræner for en dansk Superliga-klub, hvis han skulle få tilbuddet.
– Ja. Med det samme. Hvis de kommer i morgen, så sidder jeg nok også i flyet i morgen. For at tage en snak med dem. Jeg kan godt lide den danske mentalitet, siger Jaap Stam i et interview med Soccernews, udført i samarbejde med Tipsbladet.
Jaap Stam er mest kendt for sin tid i Manchester United, hvor hollænderen spillede fra 1998 til 2001. Efter tiden i den engelske storklub tørnede Jaap Stam ud for Lazio, AC Milan og Ajax.
Som træner har Jaap Stam stået i spidsen for Reading, PEC Zwolle, Feyenoord og senest MLS-klubben FC Cincinatti. Og næste destination kan sagtens blive Danmark, lyder det fra den i dag 51-årige Jaap Stam.
– Jeg kan godt lide kulturen i Danmark, og den måde, de griber kampene an. Jeg har arbejdet med og spillet sammen med mange danske spillere. Man kan se, hvordan disse spillere er, og det siger også noget om den danske mentalitet.
– Jeg synes også, at Danmark er et smukt land at bo i, så jeg er åben for ethvert job, hvis jeg skal være ærlig.
Jaap Stams største trænerjob var i Feyenoord, hvor den tidligere forsvarsspiller kun nåede at være i fem måneders tid, inden han i oktober 2019 sagde op efter 4-0-nederlag til Ajax.
Du kan se interviewet med Jaap Stam i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT