Legende er interesseret i at træne Superliga-klub

Den tidligere Manchester United-stjerne Jaap Stam er meget åben for at blive cheftræner i Superligaen, hvis muligheden byder sig.



Hvis der er en klub i den bedste danske række, der er interesseret i at ansætte Jaap Stam som cheftræner, så ser chancerne faktisk ganske gode ud. 

Den tidligere hollandske landsholdsstjerne er nemlig meget klar i sit svar på spørgsmålet om, hvorvidt han vil være overveje at blive cheftræner for en dansk Superliga-klub, hvis han skulle få tilbuddet. 

– Ja. Med det samme. Hvis de kommer i morgen, så sidder jeg nok også i flyet i morgen. For at tage en snak med dem. Jeg kan godt lide den danske mentalitet, siger Jaap Stam i et interview med Soccernews, udført i samarbejde med Tipsbladet. 

Jaap Stam er mest kendt for sin tid i Manchester United, hvor hollænderen spillede fra 1998 til 2001. Efter tiden i den engelske storklub tørnede Jaap Stam ud for Lazio, AC Milan og Ajax.

Som træner har Jaap Stam stået i spidsen for Reading, PEC Zwolle, Feyenoord og senest MLS-klubben FC Cincinatti. Og næste destination kan sagtens blive Danmark, lyder det fra den i dag 51-årige Jaap Stam. 

– Jeg kan godt lide kulturen i Danmark, og den måde, de griber kampene an. Jeg har arbejdet med og spillet sammen med mange danske spillere. Man kan se, hvordan disse spillere er, og det siger også noget om den danske mentalitet.

– Jeg synes også, at Danmark er et smukt land at bo i, så jeg er åben for ethvert job, hvis jeg skal være ærlig. 

Jaap Stams største trænerjob var i Feyenoord, hvor den tidligere forsvarsspiller kun nåede at være i fem måneders tid, inden han i oktober 2019 sagde op efter 4-0-nederlag til Ajax. 

Du kan se interviewet med Jaap Stam i afspilleren over artiklen. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe