Fodboldsønner med kendte fædre findes der efterhånden mange eksempler på i dansk fodbold – både nu og gennem tiderne.
Her får du historien om en far-søn-duo, du ikke anede havde stjernestatus.
Deyan Gardev spiller til dagligt i Brøndby og er søn af Gergi Gardev. Og nej, det ringer formentlig ikke mange klokker, men Gergi Gardev er en af Bulgariens mest legendariske vægtløftere nogensinde.
Flere gange bulgarsk mester og medaljer ved både EM og VM er blandt nogle af hans meritter som aktiv vægtløfter, mens han den dag i dag stadig holder verdensrekorden i løftet snatch – 180 kilo hev han i 1999 fra gulvet og op over hovedet i strakte arme.
Men hvad pokker laver sønnen af en bulgarsk snatch-verdensrekordholder i Brøndby, tænker du nok?
– Deyans mor og jeg blev skilt, og for fem år siden tog hun ham med til Danmark, hvor hun allerede boede og arbejdede. Da han boede med mig i Bulgarien, gik han til judo i 7-8 måneder, men det gav han selv op på.
– Han blev i stedet interesseret i fodbold, da han kom til Danmark. Fodbold er siden blevet hele hans verden. Han går i seng og vågner op med tanken om, at han skal blive bedre til fodbold og få mere viden og flere færdigheder.
Deyan Gardev er kun 13 år gammel og er en del af Brøndbyernes Idrætsforening, hvor han spiller på U14-tredjeholdet. Men det stopper ham ikke fra at have store ambitioner.
– Hans drøm er at spille i Barcelona som (Hristo) Stoichkov (tidligere bulgarsk stjerneangriber og Ballon d’Or-vinder i 1994, red.) og (Lionel) Messi, siger Gergi Gardev.
Det går da også meget godt for den unge mand, som har scoret 18 mål i denne sæson fra sin position på den offensive midtbane. Ifølge hans far er sønnike “en holdspiller, som har evnerne til at træde i karakter og gå forrest.”

På besøg i Sporting
Deyan Gardev startede sin fodbolddrøm i Kastrup Boldklub, men rykkede sidenhen til Brøndby IF.
For nylig var han så til prøvetræning i Sporting CP sammen med flere 100 fodboldtalenter fra rundt omkring i verden. Her fik han kælenavnet Balakov – efternavnet på bulgarske Krasimir Balakov, der var en stor stjerne på 90’ernens Sporting-mandskab.
– Det var et meget lærerigt ophold for ham, fordi han fik en masse erfaring omkring, hvordan og hvorledes elitehold træner, siger Gergi Gardev, der via sine mange år som elitesportsudøver også prøver at give sønnike gode råd i ny og næ.
– For at blive succesfuld sportsudøver fortæller jeg ham, at han har brug for vedholdenhed, ambitioner og hårdt arbejde. Han skal få det bedste ud af nederlagene og aldrig miste kærligheden til sporten. Som tidligere elitesportsudøver er det også nogle af de ting, jeg godt kan lide ved hans dedikation til sporten. Jeg fortæller ham altid, at det er vejen til succes.
Nu må tiden vise, om fodbolddrømmen bliver til virkelighed for Deyan Gardev.
At gå i fars fodspor som vægtløfter, var i hvert fald ikke hans skæbne. Gergi Gardev stod ellers i spidsen for træningscentret Hebar i hjembyen Pazardzhik, og selvom Deyan Gardev i en meget ung alder fik små vægtskiver i hænderne, så fungerede det ikke.
– Jeg har prøvet det et par gange, men det er mere ideelt for mig at være i styrkelokalet. Det er ikke hans kald, siger Gergi Gardev, der i dag lever en noget mere civil tilværelse.
Han er nemlig biavler og har i øjeblikket travlt, da sæsonen lige er startet. Derudover er han idrætslærer på en skole og har en afsluttende bemærkning i dette interview.
– Jeg er sikker på, når han (Deyan Gardev) en dag vinder Ballon d’Or, så vil det her interview være meget værdifuldt.

Fotos: Privatfoto.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Riemer melder stjerne klar
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Klar besked til danske debutanter
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
I chok over Steve Cooper-historie
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby