Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Du kender ham næppe endnu, men Deyan Gardev spiller til dagligt i Brøndby og drømmer om at gå i fodsporene på Hristo Stoichov og Lionel Messi i FC Barcelona. Derudover er hans far en kæmpe legende i Bulgarien.



Fodboldsønner med kendte fædre findes der efterhånden mange eksempler på i dansk fodbold – både nu og gennem tiderne.

Her får du historien om en far-søn-duo, du ikke anede havde stjernestatus.

Deyan Gardev spiller til dagligt i Brøndby og er søn af Gergi Gardev. Og nej, det ringer formentlig ikke mange klokker, men Gergi Gardev er en af Bulgariens mest legendariske vægtløftere nogensinde.

Flere gange bulgarsk mester og medaljer ved både EM og VM er blandt nogle af hans meritter som aktiv vægtløfter, mens han den dag i dag stadig holder verdensrekorden i løftet snatch – 180 kilo hev han i 1999 fra gulvet og op over hovedet i strakte arme.

Men hvad pokker laver sønnen af en bulgarsk snatch-verdensrekordholder i Brøndby, tænker du nok?

– Deyans mor og jeg blev skilt, og for fem år siden tog hun ham med til Danmark, hvor hun allerede boede og arbejdede. Da han boede med mig i Bulgarien, gik han til judo i 7-8 måneder, men det gav han selv op på.

– Han blev i stedet interesseret i fodbold, da han kom til Danmark. Fodbold er siden blevet hele hans verden. Han går i seng og vågner op med tanken om, at han skal blive bedre til fodbold og få mere viden og flere færdigheder.

Deyan Gardev er kun 13 år gammel og er en del af Brøndbyernes Idrætsforening, hvor han spiller på U14-tredjeholdet. Men det stopper ham ikke fra at have store ambitioner.

– Hans drøm er at spille i Barcelona som (Hristo) Stoichkov (tidligere bulgarsk stjerneangriber og Ballon d’Or-vinder i 1994, red.) og (Lionel) Messi, siger Gergi Gardev.

Det går da også meget godt for den unge mand, som har scoret 18 mål i denne sæson fra sin position på den offensive midtbane. Ifølge hans far er sønnike “en holdspiller, som har evnerne til at træde i karakter og gå forrest.”

På besøg i Sporting

Deyan Gardev startede sin fodbolddrøm i Kastrup Boldklub, men rykkede sidenhen til Brøndby IF.

For nylig var han så til prøvetræning i Sporting CP sammen med flere 100 fodboldtalenter fra rundt omkring i verden. Her fik han kælenavnet Balakov – efternavnet på bulgarske Krasimir Balakov, der var en stor stjerne på 90’ernens Sporting-mandskab.

– Det var et meget lærerigt ophold for ham, fordi han fik en masse erfaring omkring, hvordan og hvorledes elitehold træner, siger Gergi Gardev, der via sine mange år som elitesportsudøver også prøver at give sønnike gode råd i ny og næ.

– For at blive succesfuld sportsudøver fortæller jeg ham, at han har brug for vedholdenhed, ambitioner og hårdt arbejde. Han skal få det bedste ud af nederlagene og aldrig miste kærligheden til sporten. Som tidligere elitesportsudøver er det også nogle af de ting, jeg godt kan lide ved hans dedikation til sporten. Jeg fortæller ham altid, at det er vejen til succes.

Nu må tiden vise, om fodbolddrømmen bliver til virkelighed for Deyan Gardev.

At gå i fars fodspor som vægtløfter, var i hvert fald ikke hans skæbne. Gergi Gardev stod ellers i spidsen for træningscentret Hebar i hjembyen Pazardzhik, og selvom Deyan Gardev i en meget ung alder fik små vægtskiver i hænderne, så fungerede det ikke.

– Jeg har prøvet det et par gange, men det er mere ideelt for mig at være i styrkelokalet. Det er ikke hans kald, siger Gergi Gardev, der i dag lever en noget mere civil tilværelse.

Han er nemlig biavler og har i øjeblikket travlt, da sæsonen lige er startet. Derudover er han idrætslærer på en skole og har en afsluttende bemærkning i dette interview.

– Jeg er sikker på, når han (Deyan Gardev) en dag vinder Ballon d’Or, så vil det her interview være meget værdifuldt.

Fotos: Privatfoto.







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Sendt hjem fra FC København-træning

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

‘Vil du være multimillionær?’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’