Fodboldsønner med kendte fædre findes der efterhånden mange eksempler på i dansk fodbold – både nu og gennem tiderne.
Her får du historien om en far-søn-duo, du ikke anede havde stjernestatus.
Deyan Gardev spiller til dagligt i Brøndby og er søn af Gergi Gardev. Og nej, det ringer formentlig ikke mange klokker, men Gergi Gardev er en af Bulgariens mest legendariske vægtløftere nogensinde.
Flere gange bulgarsk mester og medaljer ved både EM og VM er blandt nogle af hans meritter som aktiv vægtløfter, mens han den dag i dag stadig holder verdensrekorden i løftet snatch – 180 kilo hev han i 1999 fra gulvet og op over hovedet i strakte arme.
Men hvad pokker laver sønnen af en bulgarsk snatch-verdensrekordholder i Brøndby, tænker du nok?
– Deyans mor og jeg blev skilt, og for fem år siden tog hun ham med til Danmark, hvor hun allerede boede og arbejdede. Da han boede med mig i Bulgarien, gik han til judo i 7-8 måneder, men det gav han selv op på.
– Han blev i stedet interesseret i fodbold, da han kom til Danmark. Fodbold er siden blevet hele hans verden. Han går i seng og vågner op med tanken om, at han skal blive bedre til fodbold og få mere viden og flere færdigheder.
Deyan Gardev er kun 13 år gammel og er en del af Brøndbyernes Idrætsforening, hvor han spiller på U14-tredjeholdet. Men det stopper ham ikke fra at have store ambitioner.
– Hans drøm er at spille i Barcelona som (Hristo) Stoichkov (tidligere bulgarsk stjerneangriber og Ballon d’Or-vinder i 1994, red.) og (Lionel) Messi, siger Gergi Gardev.
Det går da også meget godt for den unge mand, som har scoret 18 mål i denne sæson fra sin position på den offensive midtbane. Ifølge hans far er sønnike “en holdspiller, som har evnerne til at træde i karakter og gå forrest.”

På besøg i Sporting
Deyan Gardev startede sin fodbolddrøm i Kastrup Boldklub, men rykkede sidenhen til Brøndby IF.
For nylig var han så til prøvetræning i Sporting CP sammen med flere 100 fodboldtalenter fra rundt omkring i verden. Her fik han kælenavnet Balakov – efternavnet på bulgarske Krasimir Balakov, der var en stor stjerne på 90’ernens Sporting-mandskab.
– Det var et meget lærerigt ophold for ham, fordi han fik en masse erfaring omkring, hvordan og hvorledes elitehold træner, siger Gergi Gardev, der via sine mange år som elitesportsudøver også prøver at give sønnike gode råd i ny og næ.
– For at blive succesfuld sportsudøver fortæller jeg ham, at han har brug for vedholdenhed, ambitioner og hårdt arbejde. Han skal få det bedste ud af nederlagene og aldrig miste kærligheden til sporten. Som tidligere elitesportsudøver er det også nogle af de ting, jeg godt kan lide ved hans dedikation til sporten. Jeg fortæller ham altid, at det er vejen til succes.
Nu må tiden vise, om fodbolddrømmen bliver til virkelighed for Deyan Gardev.
At gå i fars fodspor som vægtløfter, var i hvert fald ikke hans skæbne. Gergi Gardev stod ellers i spidsen for træningscentret Hebar i hjembyen Pazardzhik, og selvom Deyan Gardev i en meget ung alder fik små vægtskiver i hænderne, så fungerede det ikke.
– Jeg har prøvet det et par gange, men det er mere ideelt for mig at være i styrkelokalet. Det er ikke hans kald, siger Gergi Gardev, der i dag lever en noget mere civil tilværelse.
Han er nemlig biavler og har i øjeblikket travlt, da sæsonen lige er startet. Derudover er han idrætslærer på en skole og har en afsluttende bemærkning i dette interview.
– Jeg er sikker på, når han (Deyan Gardev) en dag vinder Ballon d’Or, så vil det her interview være meget værdifuldt.

Fotos: Privatfoto.
LIVE
LIVE: ‘Det bliver spektakulært’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Tottenham er i overhængende fare’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Reagerer på Brøndby-bombe
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
Celta Vigo – Real Madrid
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER