Manchester United er uden sejr i sine seneste tre kampe i Premier League, efter at holdet lørdag tabte 2-4 på udebane mod Leicester.
Fire af de seks mål i opgøret faldt i kampens hektiske slutfase, men generelt havde Manchester United store defensive problemer kampen igennem.
Manchester United er nummer fem i Premier League med 14 point efter nederlaget, mens Leicester efter sin første sejr i fem ligakampe ligger nummer 13 med otte point.
Landsholdskeeper Kasper Schmeichel var som vanligt i buret for hjemmeholdet, der til gengæld havde Jannik Vestergaard på bænken, efter at han vendte tilbage fra landsholdspausen med en mindre skade.
Udeholdet havde naturligvis den formstærke superstjerne Cristiano Ronaldo med i offensiven, men det var portugiserens 20-årige holdkammerat Mason Greenwood, der strålede først.
Efter 19 minutter modtog han bolden på højrekanten, tog et par træk ind i banen og drønede lidt uden for feltet bolden op i det fjerneste hjørne uden for Schmeichels rækkevidde.
Leicester havde indledningsvist problemer med at spille sig frem til store chancer, men efter 26 minutter lykkedes det for første gang. Wingbacken Ricardo Pereira sendte dog bolden lige forbi stolpen fra en spids vinkel.
Schmeichel reddede kort efter et nærgående forsøg fra Ronaldo, og efter 31 minutter kom så modsvaret fra Leicester.
United-kaptajn Harry Maguire tøvede og tabte bolden i egen forsvarszone, og belgieren Youri Tielemans takkede for gaven ved at løfte bolden flot over David de Gea og op i hjørnet.
Uden at være prangende overtog Leicester mere og mere initiativet, som kampen skred frem, men det meste aktion gemte sig i opgørets slutfase, hvor der kom gang i løjerne for alvor.
Efter 78 minutter dækkede United-defensiven skidt op og fik ikke clearet, da chancen var der, og så kunne forsvarsspilleren Caglar Söyüncü fortjent sparke Leciester på 2-1.
United så i et kort øjeblik ud til at redde sig et point, da den svenske stopper Victor Lindelöf slog en fremragende lang bold frem til indskiftede Marcus Rashford, der omsatte sin friløber til 2-2.
Leicester svarede dog igen med det samme, da bolden blev givet op. United-spillerne tøvede over for kantspilleren Ayoze Perez, og så kunne han finde målræven Jamie Vardy, der flugtede Leicester på 3-2.
I overtiden lukkede indskifteren Patson Daka opgøret med sin scoring til 4-2 efter et hjørnespark.
På Etihad Stadium i Manchester kom hjemmeholdet Manchester City tidligt foran mod bundholdet Burnley.
Den engelske offensivprofil Phil Foden tvang Burnley-keeper Nick Pope til at give en returbold, som portugiseren Bernardo Silva var hurtig over og omsatte til 1-0 efter 12 minutter.
Som forventet styrede City spillet og skabte også en del chancer, men først efter 70 minutter kom 2-0-målet, da den belgiske playmaker Kevin De Bruyne i feltet tæskede en løs bold i kassen.
Således sluttede det også, og City er nu nummer to i tabellen – et point efter førerholdet Liverpool.
/ritzau/

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Legende færdig i Wrexham?

Som Bambi på glatis!

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

I chok: Hjernedødt – hvad laver han?

– En tabersag for Brøndby

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Brutal kritik af Brøndby-boss

Stor Pione Sisto-overraskelse

– Det var en stor overraskelse for mig

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

‘Jonas Wind er på vej væk’

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Haaland og Man City smadrer Man Utd

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Dansk komet om Klopp-opkald: ‘Surrealistisk’

Frygtelig debut for Postecoglou

Mileta Rajovic bomber løs

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Højlund fik drømmestart i Napoli

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Dansk drøm slukket

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie
