Kroatiske medier: Ante Erceg tæt på skifte til Osijek

Brøndby IF er tæt på at være sluppet af med angriber Ante Erceg, der ventes at skifte til den kroatisk klub Osijek på en lejeaftale.



Som tipsbladet.dk kunne fortælle tirsdag er Ante Erceg tæt på at forlade Danmark og Brøndby IF til fordel for en kroatisk klub. En aftale, der ventes at falde på plads i denne uge eller næste.

Og den klub, vi ikke kunne navngive i går, har kroatiske medier som index.hr nu fundet frem til. Angriberen er ifølge medierne tæt på et skifte til Osijek, der spiller i den bedste række i Kroatien og i sidste sæson sluttede som nummer fire.

Angriberen, 30 år, har ikke været nogen succes i Brøndby IF, og med to år igen af aftalen ønsker klubben fra den københavnske Vestegn at slippe af med den lille angriber, der ingen chancer har i forhold til at få førsteholdsfodbold for den danske klub.

Læs også:Avis: Landsholdet kan alligevel få tilskuere til Nations League-kampe

Brøndby håbede på, at lejeaftalen med Esbjerg i foråret ville gøre Erceg interessant for andre klubber, men heller ikke her imponerede han.

Det gør det til en umulig opgave at finde en klub, der vil overtage Erceg på permanent basis, da det heller ikke er småpenge, kroaten tjener hver måned i de næste par år, han fortsat er på kontrakt i BIF.

Læs også:Kun Europa spiller landskampe i begyndelsen af september

I stedet må Brøndby nok en gang acceptere, at det er på midlertidig basis, at Erceg forlader klubben.

Den 30-årige angriber har scoret fire gange for Brøndby i Superligaen, og han har ikke spillet en førsteholdskamp for klubben i snart et år.

Erceg har en fortid i blandt andre Hajduk Split – den danske klub hentede angriberen i Shabab Dubai i sommeren 2018.

Læs også:Hareide om Rosenborg: Målsætningen er at komme i Champions League
Læs også:Dansk drømmemål baner vej for FCM-exit i de unges CL
Læs også:EfB-chef: Har 16-17 spilere, jeg roligt kan sætte ind fra start




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Han er færdig i Brøndby

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

En voldsom ulighed

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer