Lerager ser FCK-problem: Gør det svært for os selv

FCK-indkøbet Lukas Lerager kan godt se, at der er noget at arbejde på frem mod de kommende kampe.



I vinterens transfervindue hentede FC København landsholdsbobleren Lukas Lerager til klubben efter en årrække i udlandet og senest i Serie A-klubben Genoa. Nu er det blevet til lidt mere end en måned i klubben, og søndag fik han sin første startplads i kampen mod AGF.

Den endte på dramatisk vis med 3-3 efter et sent FCK-straffespark, og resultatet fortæller meget godt, hvor styrkerne og svaghederne er hos københavner-mandskabet, da offensiven kører og defensiven halter.

Sådan ser Lerager det også, fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside, hvor han kommer ind på, hvordan de forbereder sig til den kommende kamp mod Vejle onsdag aften.

– Vi er nået langt i nogle aspekter af vores spil og har også evalueret AGF-kampen grundigt. Onsdag skal vi fortsætte de gode takter rent offensivt, men der er heller ikke tvivl om, at vi skal være mere stabile defensivt end i de seneste kampe, siger han og fortsætter:

– Vi vil blande os i toppen af ligaen, men vi gør det svært for os selv, hvis vi ikke får lukket bedre af. Vi angriber og forsvarer som hold, og den defensive del skal være bedre onsdag end mod AGF, lyder det fra Lukas Lerager.

Hvis det lykkes for FCK at løfte sig, så er han også sikker på, at det bliver til en sejr, og ås kan de begynde at se frem mod derby-opgøret mod Brøndby på søndag.

Hos FC København er det dog ikke kun defensiven, som er i fokus i øjeblikket. Det gælder også formanden for selskabet bag klubben Parken Sport & Entertainment, Bo Rygaard, som har valgt at stoppe i rollen. Læs mere om det her. 






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Ståle Solbakken i stort forsvar

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Chok: Uruguay færdige ved VM