Hamrén: Vi er stadig langt fra hvor vi skal være

Younes Bakiz blev helten, da AaB kæmpede sig til første sejr under Erik Hamrén, og den vækker begejstring.



Lettelsen og glæden var ikke til at tage fejl af, efter at AaB fredag aften sled sig til fuld gevinst i den vigtige bundkamp ude mod Lyngby i 3F Superligaen.

2-0 vandt de trængte nordjyder, og begge mål scorede kantspilleren Younes Bakiz, som kom til AaB fra Viborg i slutningen af august.

To ugers tid senere blev der skiftet ud på trænerposten, da Lars Friis blev fyret, og en gammel kending i skikkelse af Erik Hamrén blev hentet ind som afløser.

Bakiz er begejstret for, at det i fjerde forsøg lykkedes at vinde med svenskeren ved roret, efter de foregående to kampe var endt uafgjort.

– Det er utrolig dejligt. Vi vandt, og jeg var afgørende som offensivspiller, så det kunne ikke skrives meget bedre.

– Vi forsvarede os rigtig godt i store dele af kampen. Erik har fået noget robusthed og stabilitet ind i holdet, som vi har manglet, siger Bakiz efter triumfen i Lyngby.

Ansættelsen af Hamrén har også medført et boost på humørkontoen.

– Han har givet noget glæde på holdet. Vi er alle sammen glade for at møde ind til træning, og vi glæder os til at spille kampe. Vi var også bedre på bolden mod Lyngby, end vi har været i de seneste kampe. Det strålede mere ud af os, at vi er glade for at spille fodbold, siger Bakiz.

Erik Hamrén stod første gang i spidsen for AaB fra 2004 til 2008, hvor han sluttede med et dansk mesterskab, og den nu 65-årige svensker lægger ikke skjul på betydningen af de tre point i Lyngby.

– Selvfølgelig var det meget, meget vigtigt. Det er ikke en forløsning endnu, for der er mange kampe endnu, hvor vi skal gøre det godt.

– Vi er stadig langt, langt fra, hvor jeg vil have, at vi skal være, men det var selvfølgelig virkelig vigtigt at få den første sejr, siger en lettet Hamrén.

AaB-træneren er naturligvis godt tilfreds med 23-årige Younes Bakiz.

– Han gjorde det godt i arbejdet uden bolden, pressede godt og udnyttede sin fart. Det var to klassemål, så det var virkelig godt fra ham.

AaB har nu for alvor fået kontakt med en lang række hold foran i tabellen, men nordjyderne bevarer i den grad jordforbindelsen.

– Vi ser stadig alvoren i øjnene og begynder ikke at kigge op mod alt muligt. Det er dejligt at vinde, men vi skal fortsætte den her stil, og vi skal stadig blive meget bedre, siger Younes Bakiz.

AaB ligger øjeblikkeligt nummer 11 i Superligaen efter 13 runder, hvori det er blevet til 14 point for de bolsjestribede fra Nordens Paris.

OB, Brøndby og AC Horsens er alle sammen kun et enkelt point foran, inden resten af spillerunden er afviklet, mens AaB har ni point ned til Lyngby, som er godt og grundigt isoleret på sidstepladsen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Topchef får nyt job i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Millionregn over FC Midtjylland

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Randers FC – Silkeborg IF

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Protesterer efter dansk drømmekamp

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Så blev det officielt

Barcelona – Rayo Vallecano

‘Det er dramatisk!’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark